Basketbolda bounce pass ne demek?

Basketbol hızlı hareket edilen, yüksek tempolu bir oyundur. Oynamanın birçok yolu ve oyuncuların hücumda basket atmak için kullanabilecekleri çeşitli hareketler var. Bu durumda en verimli araçlardan biri, çok yönlü bounce pass’tır (seken pas).

Bu kılavuz boyunca, harekete birkaç farklı açıdan bakacağım. Sadece ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını açıklamakla kalmayacağım, aynı zamanda bir oyunda ne zaman kullanacağınıza bakarak kendi seken paslarınızı iyileştirmenin en iyi yollarını da analiz edeceğim.

Bounce Pass nedir?

Basketbolda üç temel pas türü vardır. Chest Pass (Göğüs pası), Overhead Pass (Baş üstü bası) veya Bounce Pass (Seken pas). Göğüs pası en yaygın olanıdır, baş üstü pas uzun atışlar için kullanılırken, bounce pass dar durumlar için en iyisidir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, Bounce Pass, bir oyuncunun sahadan takım arkadaşına topu tam anlamıyla sektirmesidir. Bu, ya doğrudan hedefe giden ya da onları sepete doğru yönlendiren bir sert sıçrama ile yapılır. Tek veya çift elle atılabilir.

Tek elle atarsanız, yere bıraktığınızda topun arkasına iyi miktarda kuvvet uygulamanız gerekir. İki elinizle atarsanız, göğüs pası atar gibi sahada atmadan önce topu göğsünüze geri getirmeniz gerekir.

Çoğu durumda, iki elle seken pas atmak daha iyidir. Bu size daha fazla güç ve daha da önemlisi daha fazla kontrol sağlar. Tek elle paslar genellikle en iyisidir, sıkı bir şekilde korunduğunuzda veya sahada koşarken ve biraz daha ustalığa ihtiyacınız olduğunda.

Bounce pass ne zaman yapılmalı?

Seken pas için sıçramak, inanılmaz derecede zor bir hareket değildir, ancak ne zaman atılacağını bilmek ilk bakışta göründüğü kadar basit değildir. Çoğu zaman, basketbolda bir göğüs veya baş üstü pas atmak istersiniz. Bu hareketler daha hızlıdır ve savunmanın önünde kalmanıza yardımcı olur.

Topu sektirmek zorunda değilseniz, yapmamalısınız. Öyle olsa bile, bir seken pasın gerekli olduğu çeşitli durumlar vardır. Buna, savunma yolunuza çıktığı için diğer iki atıştan birini yapamadığınız zamanlar da dahildir.

Pas vermek istediğiniz yerde bir defans oyuncusu blok yapıyorsa veya daha uzun bir pas atmak için yeterli alanınız yoksa, seken pas en iyi yoldur. Bu genellikle, manevra yapmak için fazla yerinizin olmadığı bir yarı saha hücumunda meydana gelir.

Ek olarak, geçiş savunması arasında topu sıkıştırmanız gerektiğinde veya sizi koruyan oyuncuların üzerine çıkamayacağınız bir tuzak sırasında hızlı hücumda seken pas yararlı olabilir. Topu defans oyuncularının kollarının altından veya defans boşluklarından kolayca geçirmenizi sağlar.

Bounce pass nasıl geliştirilir?

Herhangi bir pas türünde olduğu gibi, seken pas, pratik yaparak geliştirilebilen bir şeydir. Gerçek atış çok zor olmasa da, özellikle göğüs pasına aşina iseniz, doğru açıyı ve gücü elde etmek biraz ustalık gerektirir. Daha deneyimli oyuncular için bile.

Sektirme geçişini ilk göründüğünden daha zor yapan şey açıdır. Diğer geçiş türlerinden biraz daha yavaş (ve daha basit) olduğundan, yanlış yapıldığında savunmak daha kolaydır. Bu yüzden atışın arkasına iyi miktarda güç koymak gerekir.

Bunun da ötesinde, hedefinize yol gösterici olmanız da gerekiyor. Basketbolda pasların çoğu, özellikle yarı saha setinde doğrudan bir oyuncuya atılır. Bu, bir sekme geçişinde neredeyse asla gerçekleşmeyecek. Aksine, hareket, onları bir yere götürmeniz için özel olarak tasarlanmıştır.

Bunu kendi başına doğru bir şekilde çıkarmak zor olabilir. Bir kesme veya hızlı hücum için zemine seken bir pas yaparken, oyuncunun bulunduğu yere değil, gideceği yere atmanız gerekir.