Cam tuğla nedir?

Teknoloji etkileyici bir hızla ilerliyor ve her gün insanların yaşam kalitesini artıran yenilikler ortaya çıkıyor; karşılığında çevresel sürdürülebilirliğe yol açar. En son yeniliklerden biri, piyasada devrim yaratmayı vaat eden cam tuğlalardır. Bunun hakkında daha fazlasını keşfedelim mi?

Küresel enerji hedeflerinden birinin binaları enerji açısından daha verimli hale getirmek olduğunu belirtmek çok önemlidir; bu da daha az karbon emisyonlu bir geleceğe işaret ediyor. Ayrıca Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), binalarda enerji tüketiminin son yıllarda azalmak yerine artmaya devam ettiğini bildirmiştir. Aslında 2020 ile 2021 arasında enerji talebi %4 arttı.

Cam tuğlalar nedir?

Yıllardır, ışığın geçmesine izin veren duvarlar veya duvar bölümleri oluşturmak için cam bloklar kullanılmıştır. Ancak taşıyıcı duvar olarak kullanılamadılar ve iyi bir ısı yalıtımı sağlayamadılar.

Bir grup İsviçreli bilim adamı, cam tuğlaları doldurmak için aerojel kullanan yeni bir teknolojiyi bu şekilde geliştirdi. Bir binanın ve malzemelerinin üç temel özelliğe sahip olması gerektiğini öne süren bu araştırmacılar üzerinde Romalı mimar Vitruvius’un etkisini belirtmekte fayda var:

 • Dayanıklılık.
 • İşlev.
 • Güzellik.

Bunun nedeni, bu özelliklerin malzemenin “esnekliğini” artırması ve kullanım ömrünü uzatması, sürdürülebilirlik açısından önemli unsurlardır. Bu nedenle İsviçre’deki Empa grubunun araştırma ekibi bu yeni cam tuğlaları geliştirdi.

Bunu yapmak için, şeffaf cam levhalar arasındaki boş alanları doldurmak için yarı saydam silika aerojel granüllerini manipüle ettiler. Bunlar, uzun dikdörtgen tuğlalar oluşturmak için epoksi reçine ayırıcılarla birleştirildi. Bloklar mahremiyet ve ısı yalıtımı sağlarken doğal ışığın geçişine de izin verir.

Cam tuğlaların özellikleri

Yeni tuğlalar, çalışmada bildirilen aşağıdaki özelliklerden bazılarına sahiptir:

 • Bloklar tamamen yarı saydam ve yüksek derecede yalıtkandır.
 • Görünür ışığın %38’inden fazlasının tuğlalardan geçtiğini iddia ettiler.
 • Termal iletkenliği Kelvin metre başına 53 milivattır. Teknik literatürde veya bugün piyasada bulunan herhangi bir tuğladan daha iyi yalıtım performansı gösterir.
 • Tuğlaların basınç dayanımı 44,9 megapaskaldır. Bu değer, bugün piyasada bulunan yalıtkan kil tuğla ve tuğla bloklara göre daha yüksektir. Buna karşılık, taşıyıcı duvarların tutarlı olmasını sağlar.

Cam tuğla teknolojisinin faydaları

Bu çalışmanın ana faydalarından biri, çevre üzerinde yaratacağı olumlu etkidir. Aynı şekilde, mimarlara hoş cepheler ve iç mekanlar tasarlamanın tamamen yeni bir yolunu sunar. Ayrıca yapılarda gün ışığının doğal kaynağından daha iyi faydalanmak mümkündür.

Ayrıca aşağıdakilerle tamamlanmaktadır:

 • Yüksek bir ilk yatırıma sahip olmasına rağmen, cam tuğlalar yarı saydam eleman sayesinde pencereleri küçültür.
 • Isıtma ve elektrik faturalarındaki harcamalardan tasarruf sağlar; bu onları maliyet açısından potansiyel olarak rekabetçi kılar.
 • Sınırlı kalınlığı sayesinde yüksek ısı yalıtım performansı.
 • Güneş kazanımlarını artırır, yapay ışık kullanımını en aza indirir ve görsel konforu artırır.
 • Ara parçalar, ısı iletimini en aza indirirken tuğlanın yapısal stabilitesini sağlar.
 • Bu tip tuğla, yüksek doğal ışık penetrasyonu gerektiren uygulamalarda kullanım için idealdir. Aynı zamanda ofislerde, kütüphanelerde ve müzelerde mahremiyetin yanı sıra kamaşmaya karşı da koruma sağlar.
 • Polikarbonat panellere kıyasla cam dayanıklıdır, hava koşullarına dayanıklıdır ve kullanımı kolaydır.