İç çamaşırları nasıl yıkanır?

İç çamaşırlar gün içerisinde en çok zarar gören ve en çok yıkadığımız giysilerdir. Bu nedenle kullanım süresi de kısalabilir. Ve çamaşırları düzgün yıkamazsak daha fazlası meydana gelir. Büzülmüş giysiler, yıpranmış bağcıklar, aşırı büyümüş iç çamaşırlar veya kötü kokunun gitmediği çoraplar sonuçlardan bazıları olabilir. İç çamaşırlarınızın daha uzun süre dayanması için (günlük ve özel günlerde) giysiye göre bazı tavsiyeler veriyoruz.

Çorap nasıl yıkanır?

Çorapları kötü yıkamak, kötü kokuların birikmesine veya onları dolabınızdan çok daha erken çıkarmanıza neden olacak çirkin küçük toplar toplamasına neden olabilir. İlk yapmanız gereken çorapları kumaşına ve rengine göre ayırıp benzer kıyafetlerle yıkamak. Bu nedenle elbise çoraplarını hav bırakma eğiliminde olan beyaz, havlu veya kazaklarla karıştırmamalısınız. Farklı türleri seçtiğinizde, tüy birikmesini önlemek için ters çevirin. Daha sonra soğuk sulu ve narin çamaşırlar için bir program seçin, özellikle elbise çorapları ise kumaşların lif bütünlüğünü korumuş olursunuz.

Şimdi eğer beyazlarsa ve çok kirlilerse tavsiyemiz önce biraz deterjan ve temizlik sirkesi ile ıslatmanızdır.

Sütyen yıkamanın en iyi yolu

Tüm iç çamaşırlar arasında, yıkamada en çok zarar görebilen sutyenlerdir. Ve halkaları veya dolguları olsun ya da olmasın, deforme olabilir ve daha sonra iyi görünmemelerine neden olabilir. Ayrıca renk kaybedebilir veya küçülebilirler. Bilmeniz gereken ilk şey, sütyenlerinizi ne sıklıkta yıkamanız gerektiğidir. Onları her gün yıkamanıza gerek yok. İdeal olan, her üç veya dört kullanımda bir yapmaktır. Şimdi eğer çok terlediyseniz ya da sporcu sütyeni ise daha sık yıkamanız önerilir.

Sütyenleri yıkamak için yumuşak bir sabuna batırın ve iyice durulayın. Ardından çok fazla bastırmadan yavaşça süzün. Yaparsanız, giysiyi deforme etmeden olsun. Şimdi, her gün elde çamaşır yıkamak için zaman yok, bu yüzden çamaşır makinesine koymaktan başka seçeneğiniz yoksa, bunu bir bez torba içinde ve narin çamaşırlar ve hafif sıkma programı ile yapın.

Külot ve slip nasıl yıkanır?

Diğer çamaşırların rengini bozmamaları veya renk almamaları için renklerine göre ayırarak başlayın. Baskıları varsa veya herhangi bir şekilde dekore edilmişlerse, bozulmalarını önlemek için bir bez veya file torbaya koyun. Bunları çamaşır makinesine koyun ve yaklaşık 30 veya 40 °C’ye bir program ayarlayın. Genellikle külot ve külotları çamaşır makinesinde yıkarlar, ancak hassas kumaşlarsa elde yıkamanız daha iyidir.

Dantelli iç çamaşırı nasıl yıkanır?

Dantel iç çamaşırı, sevdiğimiz ve çok iyi hissettiren bir güzelliğe sahiptir. Ayrıca incelikleri ve hoş dokunuşlarıyla da dikkat çekiyorlar. Bu nedenle bozulmaması için bakımı özel ilgiyi hak ediyor. İlk şey, yıkama koşullarını görmek için her zaman etikete başvurmaktır. Her halükarda en doğrusu elde, narin çamaşırlar için bir deterjanla ve fazla ovalamadan yıkamaktır. Şimdi, onları çamaşır makinesine koyarsanız, her zaman bir bez torba içinde yapın, böylece bu giysilere dolanmalarını veya zarar görmelerini önlemiş olursunuz.

Çoraplarınızı veya külotlu çoraplarınızı bu şekilde yıkamalısınız

Çoraplar, herhangi bir sorunla karşılaşmadan dolabımızdan çıkarmamız gereken çok hassas bir giysidir. Bu nedenle, onları yıkarken özellikle dikkatli olmalısınız. Bunu yapmak için, onları suya batırın ve hafif bir deterjan veya sabunla köpürtün. Ardından çorabın tüm uzunluğu boyunca hafifçe ovalayın. İyice durulayın ve su izlerini gidermek için sıkın. Ardından temiz, tüy bırakmayan bir bezle (özellikle renkliyse) biraz kurulayın. Ardından bunları bir ısı kaynağından uzakta saklayın.

Satın aldıktan sonra daima iç çamaşırını yıkayın. Birincisi, külot, slip veya tanga biraz hijyenik olmadığı için, ama aynı şey sütyen için de geçerlidir. Satın almasalar bile ona dokunan tüm insanları düşünün. Ayrıca bakteri, toz ve kir biriktirirler. İkincisi, çünkü normalde kumaşlar genellikle onları daha güzel ve çekici kılmak için boyalar ve diğer kimyasallar gibi müstahzarlarla gelir. Bu özellikle alerjisi veya dermatiti olan kişiler için önerilir.

iç çamaşırı nasıl asılır?

İç çamaşırları kurutmak için hem kurutucu kullanmaktan hem de radyatör veya başka bir ısı kaynağının üzerine koymaktan kaçının. İster külotunuzdaki veya çoraplarınızdaki elastik bant, ister iç çamaşırınızdaki dantel veya külotunuzdaki baskı olsun, ısı liflere zarar verebilir. Bunun yerine, tercihen açık havada ve gölgede kurumaya bırakın.

Sütyenleri ise ortadan asın çünkü askılardan veya tek taraftan asarsanız deforme olur. Ve eğer elbise dantel ise, onları yatay olarak yerleştirin. Cımbız veya ip ile zamanla bükülürler.

İç çamaşırı nasıl katlanır ve saklanır

İç çamaşır çekmecelerinin düzenli olması sabahları giyinmemizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle kıyafetleri nasıl katladığınız ve nasıl sakladığınız önemlidir:

  • Çoraplar: çorap çiftini uzatın. Topuğu çorabın içine sokun ve üç parçaya katlayarak bir tür paket yapın. Dikey olarak bir çekmeceye koyun.
  • Külotlar ve slipler: sırtları yukarı gelecek şekilde bir yüzeye yayın. Yanları ortaya doğru ve alt kısmı üste gelecek şekilde katlayın. Daha sonra fazlalıkları külot veya tangaya geçirin ki çekmeceden her aldığınızda açılmamasın. Dikey olarak saklayın.
  • Sütyen: Sütyenin ucunu sabitleyin ve askıları bardağın içine doğru yerleştirin. Ardından bunları çekmecede düz bir şekilde saklayın.
  • Çoraplar: İyice yayın ve yapmadıysanız ters çevirin (tırnaklara takılmaması için eldiven giyseniz daha iyi olur). Ayrıca parmak ve topuk bölgesini de iyi yerleştirin. Onları ikiye katlayın ve topuktan bele doğru katlamaya başlayın, bukle yapın. Hiçbir şeye takılmamaları için çekmecede dikkatlice saklayın.