İstanbul’da kaç sığınmacı var?

Sığınmacılar son yıllarda İstanbul’a doldu taştı. Bazı ilçelerde Türkçe bilenden çok sokaklarda Arapça bilenlere rastlamak mümkün. Şehir mozaiği iyice değişti. Peki İstanbul’da gerçekte kaç sığınmacı var? Bu araştırmada İstanbul’daki sığınmacı sayısını tespit etmeye çalışacağız.

İstanbul’daki sığınmacılar genellikle Suriye, Afganistan, Pakistan, Bangladeş, İran, Irak, Katar, Sudan, Somali, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Libya gibi ülkelerden geliyor.

istanbul siginmaci haritasi
İstanbul sığınmacı haritası

İstanbul’da yaşayan sığınmacıların sayısı hakkında çeşitli rakamlar telaffuz ediliyor. Hangisi ne kadar doğru, bilinmez; ancak biz burada resmi kurumlardan ve yetkili isimlerden yapılan açıklamaları derleyeceğiz.

İstanbul Valiliği: 1.3 milyon yabancı

İstanbul Valiliği’nden 4 Mayıs 2022’de yapılan açıklamada, İstanbul genelinde 1 milyon 305 bin 307 yabancının yasal olarak ikamet ettiği bildirildi. Bunlardan 542 bin 45’inin Suriyeli olduğu açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi: 2.5 milyon yabancı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kasım 2021’de yaptığı bir açıklamada, “Belki de en dramatik göçün tam göbeğinde bir kentte bulunmaktasınız. Şu anda 2.5 milyona yakın, İstanbul’a yerleşmiş ama sığınmacı ama mülteci ama oturma izni almış insanla karşı karşıya” dedi.

İSKİ verilerine göre İstanbul’un nüfusu: 19.3 milyon

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Valiliğe mülteci sayısını sordum, ‘1 milyon 200 bin’ dediler” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, İstanbul’un resmi nüfusunun 15 milyon 840 bin olduğunu belirtti, ancak İSKİ’nin su tüketimi verilerine göre kentte 19 milyon 300 bin kişinin yaşadığını bildirdi.