Deprem filmleri: Depremle ilgili çekilmiş kaliteli filmler

Deprem filmleri son yıllarda San Andreas filmiyle popüler oldu. Filmde, Dwayne Johnson, büyük bir deprem Los Angeles’ı enkaza çevirdiğinde San Francisco’ya doğru kızını aramak için yola çıkan bir helikopter pilotunu canlandırıyor.

Elbette dünyadaki depremlerle ilgili tek film bu değil, çünkü bu tehlikeli durum hakkında, ayaklarımızın altındaki yerin çökmesi ve binaların üzerimize yıkılması ile ilgili çok sayıda kaliteli film var.

San Andreas (2015)

San Andreas 2015

San Andreas fayı, korkunç tellürik güçlere yol açarak kırılıyor ve Kaliforniya’da 9 büyüklüğünde bir depremi serbest bırakıyor. Bir arama kurtarma helikopteri pilotu (Johnson) ve eski karısı Los Angeles’tan birlikte uçarlar.

The Impossible (2012)

The Impossible

Aralık 2004. Maria (Naomi Watts), Henry (Ewan McGregor) ve üç küçük çocukları, Noel tatilini kumsalda geçirmek için Japonya’dan Tayland’a uçarlar. Bir sabah, hepsi deniz kenarındaki tatil köyünün havuzundayken, korkunç bir depremin ardından ortaya çıkan muazzam bir tsunami oteli ve Güneydoğu Asya kıyılarının çoğunu yerle bir eder.

The Quake (2018)

The Quake 2018

1904’te, merkez üssü Norveç başkentinin altındaki “Oslo Graben” olan 5.4 büyüklüğünde bir deprem Oslo’yu vurdu. Şimdi, yakında başka bir büyük depremin olabileceğine dair işaretler var.

Pandora (2016)

Pandora 2016

Jae-Hyeok, annesi, baldızı ve yeğeni ile küçük bir Kore kasabasında yaşamaktadır. Hayatını kazanmak için yerel bir nükleer santralde çalışıyor. Aniden küçük kasabayı bir deprem vurur ve elektrik santralinde patlamalara neden olur. Durum hızla kontrol edilemez bir kaos ve yıkım sarmalına dönüşür ve tüm ulusu paniğe sürükler.

Earthquake (2016)

Earthquake 2016

1988’de Ermenistan’ı vuran depreme dayanan film, yurt dışına yaptığı bir geziden sonra felaketin merkezine inen ve memleketini harap olmuş bulan bir aile babasının hikayesini anlatıyor.

Ice Quake (2010)

Ice Quake 2010

Sakin Alaska manzarasının bir bölümünü kaplayan donmuş katman erimeye başlıyor. Bu, sırayla çok sayıda ve şiddetli depremlere neden olan yeraltı metan nehirlerinin oluşumuyla sonuçlanır.

Tidal Wave (2009)

Tidal Wave 2009

Her felaket filminde izleyici aynı şeyi, felaketin ekrana taşmasını endişeyle beklemektedir ve Haeundae onu en ufak bir hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Aksiyonunu Güney Kore kıyılarının en turistik noktalarından birine yerleştiren ve sakinlerini büyük bir tsunami ile tehdit eden bir filmden bahsediyoruz.

Underwater (2020)

Underwater 2020

Bir grup sualtı araştırmacısı, çalıştıkları yer altı laboratuvarını bir deprem tamamen yok ettikten sonra yüzeye ulaşmak zorundadır.

San Andreas Quake (2015)

San Andreas Quake 2015

İtibarını yitirmiş bir sismolog, yaklaşan 12.7 büyüklüğünde bir deprem konusunda uyarıda bulunduğunda kimse onu ciddiye almaz. Şimdi tek başına, deprem Los Angeles’ı anakaradan ayırmadan önce ailesini güvenli bir yere götürmek için çaresizce yarışıyor.

10.0 Earthquake (2014)

10.0 Earthquake 2014

Bir jeolog, Los Angeles’ın 10 şiddetinde yıkıcı bir depremle sarsılmak üzere olduğunu iddia ediyor. Şehri yakın bir tehlikeden kurtarmak için zaman daralıyor.

Megafault (2009)

Megafault 2009

Sismolog Amy Lane ve madencilik uzmanı Charley Baxter, gezegeni ikiye bölmekle tehdit eden büyük bir depremi durdurmak için güçlerini birleştirir.

Firequake (2014)

Firequake 2014

Promethean Kinetics şirketi, güneşe rakip olabilecek ve gezegenin enerji krizine çözüm olabilecek, devrim niteliğinde temiz ve çok güçlü bir enerji kaynağı olan Helios’u yarattı. Ancak bazı hükümetler Helios’un gerektirdiği güvenlik önlemlerini azaltmaya başladığında, oldukça patlayıcı olan ürün yer kabuğunun altına sızmaya başlar ve yüzeyde büyük yangın patlamalarına ve şiddetli depremlere neden olur.

San Andreas Mega Quake (2019)

San Andreas Mega Quake 2019

Bilim adamları korkunç bir keşif yaparlar: İki gün içinde deprem olacak, bununla birlikte California okyanusa batacak. Tek umutları, depremin enerjisini ortadan kaldıracak bir volkanı patlatmak…

Aftershock (2012)

Aftershock 2012

Gringo (Roth) lakaplı genç bir adam, hiçbir kızla flört etmeyi başaramamış olmasına rağmen Şili’de lüks bir tatil geçiriyor. O ve arkadaşları sonunda yolculukta onlara eşlik edecek birkaç kız bulduklarında, bir deprem dünyayı alt üst edecek…

2012 (2009)

2012

2012, dünyanın sonunu getiren global bir felaketin ardından, kurtulanların mücadelelerini anlatan bir macera ve dram filmi. Çok sayıda özel efekt ve görsel şov ile doğal afetlerin yer aldığı bir film.

100 Degrees Below Zero (2013)

100 Degrees Below Zero 2013

Avrupa’da bir dizi volkanik patlama meydana geldiğinde, büyük kül bulutları güneşi kapatarak kıtayı yeni bir buzul çağına sürükler. Amerikalı bir çift, üniversiteli çocuklarını bulmak ve onları donmadan önce Paris’ten çıkarmak için tüm zorluklara karşı mücadele etmek zorunda kalacak.

10.5 (2004)

10.5 2004

Richter ölçeğine göre 10.5 büyüklüğünde yıkıcı bir deprem Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın kuzeybatı kıyılarını vurur. Arazinin büyük bir kısmı sular altında kaldı ve durum tsunamilerle daha da kötüleşti.

20.0 Megaquake (2022)

20.0 Megaquake 2022

Bir mega deprem San Francisco’yu tehdit ederken, önceki bir dizi sarsıntı tüm şehri kasıp kavurur. Şimdi, acil servislerden ve afet uzmanlarından oluşan seçkin bir ekip, depremin olası merkez üssünde bir araya geliyor ve şehir unutulup gitmeden önce mümkün olduğunca çok hayatı kurtarmak için yorulmadan çalışıyor.