Kartal’daki iskeleyi kapatan kurum geri çekildi

Kartal Atalar sahilinde bulunan iskele uzun yıllardır bakımsızdı. 2021 yılında, o an için gizemli olan bir kurum tarafından tamir edildi. İskeleye beton döküldü ve etrafı çitlerle kapatıldı ve kapısı kilitlendi. İskele kapatılmadan önce vatandaşlar tarafından denize girmek amaçlı kullanılıyordu.

İskeleyi kimin kapattığını bakanlıktan öğrenip haber yapmıştık (İskeleyi hangi kurumun kapattığı belli oldu – 25 Haz 2021).

kartal sahil iskele
2021 yılında iskelenin fotoğrafı
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

İskelenin sadece lisanslı sporcular tarafından kullanılmak üzere İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hizmete alındığı açıklaması yapılmıştı. İskelenin çitlerine de “İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü” tabelası asıldı.

Ancak aradan geçen 2 yılda iskelenin kapısının anahtarının gerçekte kimde olduğu pek anlaşılır değildi. Dışarıdan bakınca sporcuya benzemeyen kişiler tarafından tatil ve güneşlenmek amacıyla kullanıldığını gördük.

Şimdi ise iskeleyi kapatan kurum tamamen geri çekildi. İskeleden “İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü” tabelası söküldü ve iskelenin kapısının kilidi kaldırıldı. İskele serbest biçimde halk tarafından kullanılıyor.

Genelde gençlerin denize girmek için kullandığı eski bir iskeleydi. 2 yıllık aranın ardından yeniden gençler tarafından kullanılmaya başlandı. En azından iskele şimdi daha sağlıklı, içinde atlama alanı da var ve isteyen herkes tarafından kullanılabiliyor.