The Expanse: A Telltale Series inceleme

Telltale Games, Prime Video’da altı sezonunu tamamlayan The Expanse dizisini oyun dünyasına getirdi. Telltale Games’in bu beş bölümlük hikayesi, bir nevi öze dönüş hissi veriyor. Bu sadece geliştiricinin kendine özgü epizodik hikayelerinin geri dönüşünü işaretlemekle kalmıyor, aynı zamanda televizyonun göze çarpan bilim kurgu dizilerinden birinin geri dönüşünü de gerçekleştiriyor.

The Expanse: A Telltale Series inceleme

James SA Corey’nin romanlarından uyarlanan dizi, gezegenler arası politikalar ve güneş sistemindeki üç büyük güç arasındaki çatışmanın ortasında gerçekleşti.

Oyun, dizinin bittiği yerden devam etmek yerine, serinin destekleyici karakterlerinden birinin etrafında dönen bir ön bölüm ile karşımıza çıkıyor. Oyun, Belter Camina Drummer’ın (burada dizi oyuncusu Cara Gee tarafından mükemmel bir şekilde seslendirilmiştir) Artemis kurtarma gemisinin XO’su olduğu günlerde geçiyor.

Çoğu Telltale oyununda olduğu gibi, The Expanse büyük ölçüde anlatı ara sahneleri aracılığıyla ortaya çıkıyor, arada sırada bulmacalar ve genellikle geniş kapsamlı sonuçlara sahip olan ikili konuşma seçenekleriyle serpiştiriliyor. Kendinizi hikayeye dahil hissetmenizi sağlayacak ara sıra gerçekleşen hızlı zaman etkinliklerinin yanı sıra, Telltale oyunları genellikle büyük ölçüde kendi kendilerine oynuyormuş gibi hissettiriyor.

The Expanse A Telltale Series 2

Düzenli üçüncü şahıs keşif sahneleri, kendinizi bir seyirci gibi hissetmenizi önler, dahası, sadece mag-boot’larınızı duvarlarda ve tavanlarda yürümek için kullanmanıza izin vermekle kalmayıp, oyunun sıfır yer çekimi ayarından en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Tüm bunlar, bir sonraki etkinliği tetiklemek için A noktasından B noktasına doğru yürürken bile her şeyin taze ve ilginç kalmasını sağlar.

Oyunun bulmacaları sizi geceleri uyutmayacak kadar basit ve hızlı zaman pencereleri cömert ve nadiren sinir bozucu. Bu, asıl zorluğun sizi baskı altında zor kararlar vermeye zorlamaktan kaynaklandığı anlamına gelir. Bir sürü değerli eşyayı kurtarırken bir mürettebatın hayatını riske mi atıyorsunuz? İki yüzlü kaptanınızı boşa mı çıkaracaksınız, yoksa onu hücreye mi atacaksınız?

The Expanse A Telltale Series 3

The Expanse: A Telltale Series oynanış

Ancak bir video oyunu için her ne kadar tuhaf görünse de, gerçek oynanış burada ikinci plandadır. İnsanları Telltale oyunlarına çeken şey anlatımdır ve The Expanse’ın hikaye anlatımı, bu ismi taşıyan bir oyundan umduğunuz kadar sağlamdır. Bu The Expanse serisine ilk adımınız olsa bile Drummer’a ısınacaksınız.

Her ne kadar kendine özgü Belter lehçesine alışmak biraz zaman alsa da ortamın zenginliği alışmayı hızlandırıyor ve ilk bölüm takdire şayan bir iş çıkarıyor. Oyundaki ilişkileri basit diyalog seçimleriyle yönlendirmek indirgemeci görünebilir ancak karakterlerin gelişiminde ve kaderinde somut bir paya sahiptir! Sizi ustaca içine çekiyor.

The Expanse A Telltale Series 4

Hayranlar için tüm deneyim baş döndürücü bir keyif; yalnızca o evrene geri dönüş yolu sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bunu dizinin yayınlandığı süre boyunca ekran başında neredeyse yeterli süre alamayan sevilen bir karakterin gözlerinden de açığa çıkarıyor. İzleyicilerin Drummer’ı daha iyi tanımasına olanak tanıyan Gee’nin örnek performansı, keskin, özgün yazıyla birleşerek karaktere yeni bir boyut kazandırıyor ve oyunu kolayca bir yan dizi öncesi mini dizi olabilecek bir şey haline getiriyor.