Reseller Hosting Nedir? Bayi Hosting Avantajları

Reseller hosting şirketi kurmak, ucuz maliyeti ve düşük riski nedeniyle web hosting sektöründeki girişimciler ve işletme sahipleri arasındaki oldukça popülerdir. Ancak birçok işletme sahibi reseller hosting’in ne olduğunu ve bunun avantajlarından nasıl yararlanacağını bilmez.

Reseller Hosting Nedir?

Reseller hosting, bir hosting şirketinden bir web hosting paketi satın alınmasını ve daha sonra bunu daha küçük planlar halinde diğer kişilere satılmasını içeren bir web hosting seçeneğidir.

Bir bayi hosting anlaşmasında, çoğunlukla sabit bir miktar karşılığında bir sunucu alanı satın alırsınız, ana hosting şirketi tarafından size tahsis edilen sabit disk ve bant genişliği kapasitesini daha küçük parçalara bölerek paylaştırırsınız. Ek olarak, bunu markanızın adı altında yeniden satarsınız.

Birçok insan bu hizmetin paylaşımlı web hosting’den daha uygun fiyatlı bir seçenek olduğunu düşünür.

Paylaşımlı web hosting hizmetleri tek bir hesap altında birçok alan adı barındırmanıza izin verse de, bayi hosting ile barındırma çok daha farklıdır. Bu, barındırdığınız her web sitesi için müşterileriniz için farklı bir hesap oluşturma olanağına sahip olmanızı sağlar. Bir bayi hosting planında, hosting alanını çok daha rahat ve organize bir şekilde yeniden satmanıza yardımcı olacak araçlardan yararlanabilirsiniz.

Kendi bayi hosting işinizi yönetmek şüphesiz sorunsuz bir deneyimdir. Çünkü DNS sunucularını ve posta sunucularını çalıştırmak gibi teknik konularda herhangi bir bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur.

Ayrıca fiziksel bir sunucuya sahip olmadığınız için bant genişliği, donanım veya sunucuyla ilgili herhangi bir sorunu düzeltme ve sürdürme görevi ve yükü, çoğunlukla, bayi hesabını satın aldığınız web sitesi hosting şirketi tarafından gerçekleştirilir.

Müşterileriniz ya da siz, herhangi bir teknik sorunla karşılaştığınızda, tek yapmanız gereken ana hosting sağlayıcıya ulaşmaktır. Buradaki teknik destek ekibi, sizin için her şeyi halledecektir.

Reseller Hosting’in Tarihçesi

Başlangıçta, web hosting endüstrisi son kullanıcıların yararlanabileceği iki hosting hizmeti sunuyordu: özel sunucular ve paylaşımlı hosting.

Pazar geliştikçe, giderek artan sayıda insan markalarının çevrimiçi varlığını artırmaya ilgi duymaya başladı. Bu nedenle, web sitesi hosting hizmetlerine giderek daha fazla bütçe ayrıldı.

Sonuç olarak, giderek daha fazla şirket ve işletme, web sitesi hosting hizmetleri sağlamaya yöneldi.

Önceleri pek çok insan özel bir sunucu satın alamıyordu, web hosting için düşük maliyetli çözümler bu şekilde doğdu. Bu uygun fiyatlı çözüm, bayi hosting olarak karşımıza çıktı.

Şu anda, bayi barındırma çoğunlukla web geliştiricilere, web tasarım stüdyolarına ve bir web hosting şirketi kurmak isteyen kişilere satılmaktadır.

Reseller Hosting Nasıl Çalışır?

Reseller hosting hizmetleri, çoğunlukla kullanıcıların tercih ettikleri bayi hosting planıyla birlikte uygulanabilir ve kullanıma hazır kaynaklara bağlı olarak markalarının müşterilerine web hosting paketleri sunmalarına olanak sağlamak için tasarlanır.

Bayi web hosting paketlerinin çoğu, bayi hesabınızı yönetmek ve çalıştırmak için ihtiyaç duyacağınız her aracı sunar. Bir bayi olarak, bir bayi kontrol paneli olan Web Host Manager’a (WHM) tam erişime sahip olursunuz.

Web Host Manager, kişisel hosting paketlerinizi özelleştirmenize ve kişiselleştirmenize ve müşterilerinize kendi kullanıcı kontrol panellerini sunmanıza olanak tanır. Bayi web hosting hizmetleri sunan birçok hosting şirketi, satın aldıkları hosting planını bölmek için bir bayi ana bilgisayara tam erişim verir.

Bir web hosting bayisi olarak, bayi hosting paketlerini dilediğiniz gibi özelleştirebilir, özel teklifler sunabilir ve fiyatları belirleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, her özel web hosting paketi yapılandırması için belirli bir dizi özellik seçme ve her hosting hesabı için disk alanı ve bant genişliği kotalarını belirleme ayrıcalığına da sahip olursunuz.

Bu şekilde, müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlayacağınızdan, belirli çevrimiçi talepleri olan bireyleri şaşmaz bir şekilde hedefleyebilirsiniz. Müşterileriniz ise size yalnızca kullandıkları hizmetler için ödeme yapmak zorunda kalır.

Bayi Hosting’in Özellikleri Nelerdir?

Bir bayi hosting paketine nelerin dahil olduğu, hangi hosting sağlayıcısından satın alma yaptığınıza bağlı olacaktır. Fakat

bir bayi hosting paketinin ana özellikleri arasında disk alanı, sınırsız bant genişliği, beyaz etiket markası, e-posta hosting ve bir dizi güvenlik aracı bulunur. Ayrıca, sınırsız e-posta hesabı ve veri tabanı sunan planlar da vardır. Birçok paket, bayi hosting için cPanel/WHM içerir ve bazı hosting sağlayıcı son kullanıcı için cPanel sağlar. Bayiler, müşteri planlarını ve hesaplarını özelleştirmek ve müşterinin web sitesi yönetimini üstlenmek için WHM’yi kullanabilir.

7/24 erişilebilir olmak ve teknik destek de, pakete dahildir. Günlük yedeklemeler, müşterinizin web sitelerinin çökmesi durumunda geri yüklemek için gereklidir, bu nedenle ücretsiz günlük yedeklemeler içeren bir paket seçmeniz gerekir.

Neden Bayi Hosting Düşünmeliyim?

Bayi hosting, müşterilerinin çevrimiçi ilgi alanlarıyla şu veya bu şekilde zaten ilgilenen şirketler için daha geniş ve daha kapsamlı bir hizmet yelpazesi sunar. Bu, çok sayıda farklı sağlayıcı yerine uçtan uca çözüm sunan tek bir aracı ile çalışmayı tercih eden müşteriler için çok daha cazip olabilir.

Yeniden satış beyaz etiketli olduğundan, müşterilerinizin hiçbirinin hosting hizmetinizin kime ait olduğunu bilmesine gerek yoktur. Aslında, kendi hosting markanızı yaratmanız ve müşterinizin ihtiyaçlarına başka bir yerden satın alabilecekleri paketlerden daha uygun hosting planları oluşturmanız mümkündür. Bunlar arasında hosting kurulumu, yazılım kurulumu, back-end yönetimi ve alan adı yönetimi gibi hizmetler yer alabilir ve bunların tümü ücretlendirilebilir.

Bayi Hosting’in Avantajları Nelerdir?

Aşağıdaki listede reseller hosting’in avantajlarına dair bir liste bulabilirsiniz:

1. Maliyet

Bayi hosting planları oldukça ucuzdur. Bu nedenle web hosting işine girmek isteyen kişiler için iyi bir seçenektir. Ayrıca, web hosting hizmeti sağlayıcı olmak için genellikle gereken teknolojiyi, altyapıyı ve ekipmanı satın almanız gerekmediğinden, bu durum işleri basitleştirir.

2. Teknik Bilgi Gerektirmez

Bayi hostingi seçtiğinizde, bir web hosting işi yürütmenin teknik yönleri yerine işinize odaklanabilirsiniz. Çünkü güncellemeler, sunucu bakımı, bağlantı, güvenlik ve benzeri konularla ilgili tüm görevler, kiraladığınız veya satın aldığınız web hosting hizmetinin sorumluluğundadır.

3. Genişleme Fırsatları

Çok fazla trafik alan bir web siteniz varsa, çok fazla sayfanız varsa veya işletmenizin birden fazla sitesi varsa, bayi hosting size daha fazla sayıda özellik ve alan sağlar. Örneğin, ek hosting planları satın almak zorunda kalmadan sitelerinizin farklı bölümlerini farklı URL’lerden ve farklı sunuculardan çalıştırabilirsiniz.

4. Ek Özellikler

Temel hosting planlarına kıyasla bayi hosting daha fazla sayıda özelliğe sahiptir. Web sitesi için kontrol paneli de daha güçlü olur. Bu, web sitenizi daha etkili bir şekilde yönetmenizi sağlar. Ayrıca, birçok şirket Cpanel gibi özelliklerin yanı sıra sınırsız SSL sertifikası sunar.

5. Marka Oluşturma

Başka bir web hosting hizmet sağlayıcının kaynaklarını satıyor olsanız da, bayi hosting kendi kimliğinizi ve markanızı oluşturmanıza olanak tanır. Temel olarak bu, müşterilerin başka bir web hosting şirketinden kiralama yaptığınızı bilmeyeceği anlamına gelir.

6. Gelir Fırsatları

SSL sertifikaları, dedicated hosting, VPS hosting, dedicated IP, alan adı kayıtları gibi eklentiler satarak bayi hosting’den ek kar elde etmeniz mümkündür.

Bayi Hosting’in Dezavantajları

Aşağıdaki listede reseller hosting’in dezavantajlarına dair bir liste bulabilirsiniz:

1. Web Hosting Şirketine Bağımlılık

Web hosting şirketinin kalitesi, işletmenizin başarısını belirler. Örneğin, sağlayıcının sunucuları düzenli olarak çökerse veya çok fazla teknik sorun yaşarlarsa, işinizin etkileneceği anlamına gelir.

2. Müşteri Hizmetlerine Zaman Ayırmanız Gerekir

Bir web hosting hizmeti sağlıyorsanız, bayi hosting olsa bile yine de müşterilerden gelen soruları yanıtlamaktan sorumlu olursunuz. Bu soruları doğru yanıtlamak için zaman ayırmazsanız, işinizi riske sokabilirsiniz.

3. Yüksek Zorluk Seviyesi

Bir web sitesini yönetme konusunda uzman değilseniz, bayi hostingin özelliklerini ve kontrol panellerini zor bulabilirsiniz.

4. Sağlayıcıları Değiştirmek Müşterilerinizi Etkiler

Web hosting sağlayıcınızı değiştirmeye karar verdiyseniz, müşterilerinizden gelen tüm verileri değiştirmeniz gerekir. Bu inanılmaz derecede zor olabilir, bu nedenle özel bir sunucuya veya Sanal Özel Sunucuya (VPS) sahip olmanız önerilir. Özel bir sunucuya veya VPS’ye sahip olmak, sağlayıcıları değiştirmeyi kolaylaştırır, ancak işleri daha pahalı hale getirir.

5. Sunucuya Sınırlı Erişim

Çoğu şey için web hosting hizmeti sağlayıcınıza güvenmeniz gerekecektir, çünkü bayi hosting sunucuya yalnızca sınırlı erişim sunar.

Bir Bayi Hosting İş Planı Seçin

Öncelikle ve en önemlisi, bir bayi hosting işi için bir başlangıç planı seçmeniz gerekir. Ayrıca hangi bayi web hosting planının sizin için en iyisi olacağını ayırt edebilmek için onunla ne yapmak istediğinizi belirlemeniz gerekir.

  • Kendi sitelerinizi mi barındırmak istiyorsunuz?
  • Bir web hosting şirketi mi kuracaksınız?
  • Test etmek ve eğlenmek için mi ihtiyacınız var?

Bayi hosting planını kendi sitelerinizi ve iş arkadaşlarınızın web sitelerini barındırmak için kullanıyorsanız, seçim yapmanız daha kolay olabilir. Para kazanmak için web hosting satmak istiyorsanız, seçim yapmak sizin için zor olacaktır.

Aklınızdaki hedef web hosting ile kâr elde etmekse, önce bir şirket kurmanız gerekir. Daha sonra ne satacağınızı, müşterilerinizin kimler olduğunu, rakiplerinizi ve onların ne yaptıklarını tespit etmeniz gerekir, böylece müşterilerin onlar yerine sizi seçmesini sağlayabilirsiniz.

Müşterilerimin Teknik Sorunlarıyla Nasıl Başa Çıkabilirim?

Bir web geliştiricisi veya tasarımcısıysanız, müşterilerinizin web sitelerini başka bir web barındırıcısının sunucusunda kurma ve yönetme deneyimine zaten sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte, nasıl başa çıkacağınızdan emin olmadığınız teknik sorunlar ortaya çıkarsa, bayi hostingin en büyük avantajı, seçtiğiniz hosting sağlayıcının ihtiyacınız olan tüm desteği sağlayacak olmasıdır, buna 7/24 teknik destek de dahildir.

Bayi hosting, web hosting sağlayıcıları için önemlidir ve paketlerin ihtiyacınız olan tüm özelliklerle birlikte gelmesini sağlar. Bu, back end yönetimiyle ilgilenmekten donanım ve ağ altyapısının kurulumu ve bakımına kadar her şeyi içerir.

Müşterilerim Bayi Hosting Kullandığımı Anlayabilir mi?

Bu durum, web hosting şirketlerini bayi hosting kullanarak kurmak isteyen birçok kullanıcı için büyük bir endişe kaynağıdır. İhtiyacınız olan son şey, müşterilerin hosting hizmeti için hosting sağlayıcınıza gitmesidir.

Reseller hosting, hosting sağlayıcınızın tüm varlığını kaldırarak kendi logo ve markanızı hizmete eklemenize olanak tanır. Müşterileriniz giriş yaptıktan sonra kontrol panellerinde logonuzu ve markanızı görürler.

Bayi Hosting İşimle Birlikte Büyür mü?

İşiniz büyüdükçe müşterilerinizde bir artış görmeniz kaçınılmazdır. Fakat ilk sunucunuz müşterilerle dolduğunda, daha fazla sunucu kiralayana kadar başka kimseyi barındıramazsınız. Bu noktada hosting sağlayıcınızdan aldığınız paketleri yükselterek işinizi kolayca büyütebilirsiniz.

Sonuç olarak, web hosting işine girmek istiyorsanız, bayi hosting sizin için oldukça kazançlı olabilir. Ancak, çok fazla pazarlama bilgisi gerektirir ve bu, herkese göre değildir.