Intel i3 nedir, i3 işlemci nasıl iyi mi?

Intel i3, giriş seviyesi ürün yelpazesinde en çok küçümsenen işlemcidir, ancak özelliklerinin farklı alanlar için uygun olduğunu biliyor muydunuz? Intel Core i3 işlemciler, ofis yazılımı, navigasyon ve yüksek kaliteli video oynatmayı içeren süreçlerde ideal performans sunmanın yanı sıra, düşük talepli işleri çözmek için en uygun işlemcilerdir.

Maliyet i3 işlemcilerin en önemli avantajlarından biridir. İşlemciyi bir bilgisayara dahil olarak satın alarak, diğer serilere göre çok uygun bir fiyata alabilir ve farklı görevleri yürütmek için ideal frekanslardan ve istikrarlı temel performanstan yararlanabilirsiniz.

Bu tür işlemcilerin en büyük avantajlarından biri, iyi bir frekans hızı sunmasının yanı sıra, diğer işlemcilerden biriyle aynı ısıyı yaymaması, dolayısıyla ona çok daha fazla performans sunan donanımla eşlik edilmesi idealdir, her zaman uyumludur. Sabit ve azaltılmış bir TDP’ye sahip olduğunuzda, bileşenlerinizde daha az ısı olur; dolayısıyla bilgisayarınızı uzun süre kullanmak, ısınmadan dolayı PC’niz için ölümcül olabilecek bir arıza oluşması anlamına gelmez.

Daha önce i3 işlemciler 3,4 GHz’e kadar çıkabilen temel frekansları çalıştırsa da, şu anda 13. nesille 4,6 GHz’e kadar temel saat hızlarına ulaşabilirsiniz; bu frekanslar, farklı program türlerini çalıştırmak ve tüm programlarınızı izlemek için harika olacaktır. Intel Core i3’ün farklı nesillerinde, retro video oyunlarınızı çalıştırmak için en uygun teknolojilerden biri olan Turbo Boost teknolojisini bulabilirsiniz; eğlenmek, rekabet etmek ve çevrimiçi video oyunlarını keşfetmek istiyorsanız i3’teki en son nesli seçin.

Intel Core i3’ün çok çeşitli temel çevrimiçi video oyunlarını çalıştırabildiğini ve ayrıca Steam ve Dolphin gibi platformlardaki video oyunlarına erişebildiğini unutmayın. Dizi ve film izlemek için her zaman en iyi performansa sahip olmak ideal olacaktır; bu nedenle i3 işlemci FHD’ye kadar video kalitesinde oynatma konusunda ideal hızlar sunar. En son seri i3 işlemcilerin HDMi çıkış noktaları 4K’yı desteklerken, DP çıkış noktaları ise 8K’ya kadar destekler.

i3 işlemcilerin diğer işlemcilerden farkı

Fark, her birinin sahip olduğu çekirdeklerde ve hesaplama gücündedir. Aynı nesil i3, i5, i7 ve i9’u karşılaştırırsanız, i7 veya i9 herhangi bir bilgi işlem görevini bir i3’ten çok daha hızlı tamamlayabilecektir.

Ancak geçmiş nesillere ait bir i3’ü mevcut nesil i3 ile karşılaştırırsanız, performans farkı o kadar belirgin olacaktır ki mevcut i3, yaklaşık 5 veya 7 yıl önceki en güçlü i7’den kolaylıkla daha iyi olacaktır ve bunun nedeni tam olarak o zamandan bu yana olan frekans değildir. Frekanslar hala neredeyse aynılar, ancak mevcut CPU’ların daha küçük atomik ölçekte milyonlarca transistöre sahip olması, onlara önceki nesil CPU’lardan daha fazla bilgi işlem kapasitesi sağlıyor.

Sonuç olarak i3 işlemci yapacağınız işleme göre iyi veya kötü olabilir. Diğer işlemcilerle karşılaştırıldığında, kendi içinde bulunduğu seride i5 veya i7’den daha iyi olmasa da geçmiş yıllarda çıkan i5 veya i7’den daha iyi olabilirler.