DDR4 ram ne zaman çıktı?

Bilgisayar RAM’inin tarihsel açıdan geçmişini hiç merak ettiniz mi?

DDR4, DDR5 ve hatta yeni Z-RAM gibi bazı RAM türlerini duymuş olabilirsiniz. Ama bu tür bir belleğin tarihini biliyor musunuz? Ve RAM’in mucidi kimdi gibi soruları cevaplayabilirsiniz. Veya DDR4 RAM ne zaman çıktığını?

RAM veya ana bellek, mikroişlemcilerin hızının artması ve ikincil belleğin (sabit sürücüler gibi yığın depolama ortamları) yavaşlığı nedeniyle bir tampon olarak uygulandı. Bu sayede yazılım süreçleri (veriler ve talimatlar) CPU tarafından daha hızlı yüklenebilir ve erişilebilir.

İlk RAM belleği 1947’de John von Neumann tarafından icat edildi. Buna “atlıkarınca” adını verdi; Daha sonra buna “rastgele erişim belleği” de adını verdi.

RAM’in ana akım haline gelmesi 2 yıl daha alacaktı. 1966’da IBM’den Robert H. Dennard, bir transistörün DRAM’ini (dinamik rastgele erişim belleği) geliştirdi. Buluşu, RAM’in üretimini daha hızlı ve daha ucuz hale getirdi ve yeni bir bilgi işlem çağını başlattı.

RAM’in tarihi, ilk manyetik çekirdekli RAM türlerinden bazılarının geliştirilmeye ve kullanılmaya başlandığı 1949 ve 1952 yılları arasında başlar.

DDR4 RAM ne zaman çıktı?

DDR4 SDRAM, ECC belleğe odaklanarak 2014’ün ikinci çeyreğinde piyasaya sürülürken, ECC olmayan DDR4 modülleri 2014’ün üçüncü çeyreğinde DDR4 bellek gerektiren Haswell-E işlemcilerin piyasaya sürülmesine eşlik etti.

Erken Haswell-E CPU modelleri, DDR4 bellekle çalışmak için bir BIOS güncellemesi gerektirir ve şimdiye kadar, yalnızca Intel’in kendi anakart satıcıları CPU’larının mikro kodunda ilgili değişiklikleri yaptı (Eylül 2014’ün başlarından itibaren), bu da çoğu üçüncü taraf anakartı en başından beri Haswell-E ile uyumsuz hale getirdi.