VR başlıkla izlenebilecek en iyi filmler

Üç boyutlu sinema, tarih boyunca çeşitli aşamalarda ve farklı zamanlarda sergilenmiş, ancak artık yeni teknolojiler ve özellikle VR başlıklar gibi yeni araçlar sayesinde sinemalardaki izleyici sayısını artırma hedefiyle yeniden ortaya çıkmıştır.

VR başlıkla izlenebilecek en iyi 3D animasyonlu filmlerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam etmekten çekinmeyin. Bu yazımızda kaçıramayacağınız üç boyutlu çekilmiş filmleri gösteriyoruz.

Ready Player One

ready_player_one

Yıl 2045. Wade Watts, “Oasis” adlı küresel ölçekte popüler bir sanal ütopya aracılığıyla giderek kasvetli hale gelen gerçek dünyadan kaçmayı seven bir gençtir. Bir gün, eksantrik, milyarder yaratıcısı ölür, ancak önce servetini ve şirketinin kaderini, yaratılışının en misafirperver köşelerinde ayrıntılı bir hazine avının galibine sunar. Wade’in hem “Oasis”te hem de gerçek dünyada ödülü almak için ne gerekiyorsa yapmaya istekli oyuncularla, güçlü kurumsal düşmanlarla ve diğer acımasız rakiplerle yüzleşmesi için başlangıç noktası olacak.

Passengers

passengers

Binlerce insanı taşıyan uzak bir gezegene otopilotla giden yıldızlararası uzay aracı, büyük bir gök taşının çarpmasının ardından, kış uykusu kapsüllerinden birinde arızalanır. Sonuç olarak yolculardan Jim Preston (Chris Pratt), yolculuğun bitiminden doksan yıl önce uyanır. Gemide tamamen yalnız kalan Jim, elbette yeniden kış uykusuna yatmaya çalışır, ancak bir yıl sonra pes eder. Kış uykusu bölmesindeki yolculardan biri olan Aurora Lane’i (Jennifer Lawrence) uyandırmayı takıntı haline getirmeye başlayınca zihinsel durumu bozulmaya başlar.

The Great Wall

the_great_wall

Çin, 15. yüzyıl. Bir İngiliz paralı asker (Matt Damon) ve başka bir İspanyol (Pedro Pascal), Çin Seddi’nin inşasını çevreleyen gizemin tanıklarıdır; Her ikisi de bu duvarın Moğolları uzak tutmak için değil, daha tehlikeli bir şey için inşa edildiğini keşfedecektir: Efsanevi duvar, insan etini yiyen canavarların gelişini durdurmak için inşa edilmiştir.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

doctor_strange_in_the_multiverse_of_madness

Hem eski hem de yeni mistik müttefiklerin yardımıyla, gizemli yeni bir düşmanla yüzleşmek için çoklu evrenin karmaşık ve tehlikeli alternatif gerçekliklerini geçen Doctor Strange ile bilinmeyene yolculuk edin.

Avatar: The Way of Water Part one

avatar_the_way_of_water

‘Avatar’ olaylarından on yıldan fazla bir süre sonra, Na’vi Jake Sully, Neytiri ve çocukları, insanlar gökyüzünden dönene kadar Pandora ormanlarında barış içinde yaşıyorlar. Ardından, halkını güvende tutmak ve hayatta kalmak için büyük bir fedakarlık yapmaya karar veren Sully ailesini amansızca takip eden sorunlar başlar.

Spider-Man: Homecoming

spider_man_homecoming

Peter Parker (Tom Holland), süper kahraman Örümcek Adam olarak yeni keşfettiği kimliğini deneyimlemeye başlar. Yenilmezler ile yaşadığı deneyimden sonra Peter, teyzesi (Marisa Tomei) ile birlikte yaşadığı eve döner. Akıl hocası Tony Stark’ın (Robert Downey Jr.) gözetimi altında Peter, yaşıtları gibi normal bir hayat sürdürmeye çalışır, ancak yeni kötü adam Vulture (Michael Keaton) ile günlük rutinini kesintiye uğratır ve onunla birlikte Peter’ın hayatındaki en önemli şey tehdit edilmeye başlar.

Insurgent

the_divergent_series_insurgent

Tris (Shailene Woodley) ve Four (Theo James), bilginlerin lideri Jeanine’in (Kate Winslet) takibinden kaçmaya çalışan kaçaklardır. Tris, ailesinin bu kadar fedakarca savunduğu şeyin ne olduğunu öğrenmek istiyor. Geçmişinin kararlarının peşini bırakmayan, ancak kendi kararlarını korumaya kararlı olan Tris, Four’un yardımıyla, geçmişinin gerçeğini ve dünyasının geleceğini ortaya çıkarmak için zorluk üstüne zorlukla karşılaşacak. “Divergent” (2014) filminin devamı.

Avengers: Endgame

avengers_endgame

Avengers: Infinity War’un yıkıcı olaylarından sonra, Çılgın Titan Thanos’un eylemleri nedeniyle evren harabeye döndü. Yenilmezler, kalan müttefiklerinin yardımıyla, sonuçları ne olursa olsun, eylemlerini geri almak ve evrene bir kez ve herkes için düzeni geri getirmek için bir kez daha bir araya gelmelidir… “Yenilmezler” destanının dördüncü ve son bölümü.

John Wick: Chapter 4

john_wick_chapter_4

Efsanevi emekli suikastçı John Wick, kontrol edilemez bir intikam arayışıyla yeniden harekete geçti. Onu kovalayan kana susamış suikastçılarla savaşmak zorunda kalan John, bu sefer hayatta kalmak istiyorsa becerilerinin sınırlarını zorlamak zorunda kalacak.

Oblivion

oblivion

Yıl 2073. 60 yıldan daha uzun bir süre önce Dünya saldırıya uğradı; Savaş kazanıldı, ancak gezegenin yarısı yok edildi ve tüm insanlar tahliye edildi. Eski bir deniz piyadesi olan Jack Harper (Tom Cruise), orada yaşayan son insanlardan biridir. Gezegenin hayati kaynaklarını çıkarmak için bir operasyona katılan bir drone mühendisidir. Görevleri her gün gökyüzünde devriye gezmektir. Bir gün, bir yabancıyı bir uzay gemisinden kurtarır ve en derin inançlarını yeniden düşünmek zorunda kalır.

Jurassic World: Fallen Kingdom

jurassic_world_fallen_kingdom

Volkanik bir patlama, “Jurassic World” tema parkının yok oluşunun ardından yaratıkların yıllarca özgürce dolaştığı Isla Nublar’da kalan dinozorları tehdit ediyor. Parkın eski yöneticisi Claire Dearing, şimdi onları korumaya adanmış bir organizasyon olan Dinozor Koruma Grubu’nu kurdu. Claire’e adadan bazı örnekleri kurtarma fırsatı sunulduğunda, dinozorların neslinin tükenmesini önlemesine yardım etmesi için parkta çalışan eski dinozor eğitmeni Owen Grady’ye başvurur…

Kong: Skull Island

kong_skull_island

70’lerde, gizemli bir Pasifik adasına seyahat etmek için rengarenk bir izci ve asker ekibi işe alınır. Bunlar arasında Yüzbaşı James Conrad (Tom Hiddleston), Yarbay Packard (Samuel L. Jackson) ve bir foto muhabiri (Brie Larson) vardır. Ancak bu güzel ama tehlikeli adaya girdikten sonra, kaşifler kesinlikle şaşırtıcı bir şey bulacaklar. Onlardan habersiz, bu adanın dev goril kralı olan efsanevi Kong’un topraklarını işgal edecekler. Onlara Kafatası Adası’nın sırlarını ve içinde yaşayan diğer canavarca varlıkları öğreten, yerin tuhaf bir sakini olan Marlow (John C. Reilly) olacaktır.

Saw 3D: The Final Chapter (Saw VII)

saw_3d

Jigsaw’un mirası için ölümcül bir savaş sürerken, hayatta kalan bir grup kişi, yeni bir terör dalgasını serbest bırakacak karanlık sırları olan bir adam olan kişisel gelişim gurusu Bobby Dagen’in desteğini arar.

Fantastic Beasts and Where to Find Them

fantastic_beasts_and_where_to_find_them

Yıl 1926. Newt Scamander, olağanüstü bir büyülü yaratık seçkisini bulmak ve belgelemek için dünya çapında bir yolculuğu yeni tamamladı. Yolda kısa bir mola vermek için New York’a varmak, olaysız bir şekilde gelip gidebileceği yer… ama Jacob adında bir Muggle, umutsuz bir sihir vakası ve Newt’in büyücülük dünyasında ve Muggle dünyasında sorunlara neden olabilecek bazı fantastik yaratıklarının kaçışı için değil.

Geostorm

geostorm

Bir mühendis (Gerard Butler) uydu tasarımcısı, Dünya’nın çoğu meteorolojik uydusunun zincirleme düşüşünden sonra, uzaya gitmek ve gezegeni destansı boyutlarda bir fırtınadan kurtarmak için yıllardır konuşmadığı kardeşiyle iş birliği yapmak zorundadır. Gezegen yüzeyinde de Amerika Birleşik Devletleri başkanına suikast düzenlemeye yönelik bir komplo gelişmektedir.