The Planet Crafter inceleme

Planet Crafter, asıl amacınızın bütün bir gezegeni yaşanabilir hale getirmek olduğu birinci şahıs bir hayatta kalma oyunudur. Hayatta kalma oyunları hâlâ oldukça popüler. Planet Crafter son birkaç yıldır Erken Erişim’deydi. Geliştirilmesi sırasında birçok güncelleme aldı ve hatta Steam incelemelerinde ‘ezici derecede olumlu’ gibi ender görülen bir övgüyü bile aldı. Oyun nihayet 10 Nisan 2024’te erken erişimden çıkarak tam sürüm olarak yayınlandı.

The Planet Crafter inceleme

Oyunu oynarken nasıl bu kadar çok övgü toplamayı başardığı oldukça açık. Planet Crafter, özellikle daha rahat bir deneyim arayan oyunculara hitap edecek iddialı ve bağımlılık yaratan bir hayatta kalma oyunudur. Bilinmeyen bir gezegene bırakılan bir uzay kaşifi olarak oynuyorsunuz. Bırakma bölmesinden çıktığınızda, bir gezegenin çorak arazisi ile karşı karşıya kalırsınız. Ancak uzakta başka bir geminin enkazını görebiliyorsunuz, bu da buraya ayak basan ilk kaşif olmadığınızı gösteriyor.

Ana amacınız gezegeni yaşanabilir bir şeye dönüştürmektir. Ancak bu noktaya gelebilmek için, işçiliğinizin sizin için biçilmiş kaftan olması gerekecek. Gezegen oldukça cansız başlasa da, yüzeyinin her tarafına dağılmış bol miktarda mineral var. El yapımı silahınızı kullanarak bunları emebilirsiniz. Daha sonra bu kaynakları hızla çeşitli yapılara dönüştürün. Bir uzay barınağı ve bilim kurgu görünümlü bir çalışma masası inşa edin. Eğer zanaat oyunlarına aşina iseniz, burada ne bekleyeceğinizi bileceksiniz.

The Planet Crafter 2

Dünyayı şekillendirme hedefinize doğru ilerlemek için, gezegeni dönüştürecek çeşitli mekanik yapılar oluşturmanız gerekecek. Bitkileri içine koyacağınız matkaplar, ısıtıcılar ve oksijen bölmelerinin tümü sürece katkıda bulunacaktır. İlerlemenizi izlemek için kullanışlı bir bilgisayar ekranı oluşturabilirsiniz. Oyunun ilk aşamalarında bile, işleri ilerletmek için ne yapmanız gerektiğine dair görevlerin bir kontrol listesi veriliyor.

The Planet Crafter 3

The Planet Crafter oynanış

Birinci şahıs oyunlara alışkınsanız kontrolleri kavramak oldukça kolaydır. Ancak yeniyseniz alışmanız biraz zaman alabilir çünkü düğme komutlarıyla ilgili bir eğitim yoktur. Planet Crafter’ı oynamanın asıl keyfi yavaş ama emin adımlarla ölü gezegenin yavaş yavaş hayata dönüştüğünü görmek. Önce gökyüzü maviye dönecek, sonra bulutlarla dolacak. Sonra, siz ne olduğunu anlamadan, topraktan bitki örtüsü filizlenecek ve hayat yeşermeye başlayacak.

Oynanışa engel olacak çok fazla anlatı yok. Yine de ilerledikçe, bilgisayar terminallerinden karakterinizin neden gezegende olduğu ve önceki sakinlere ne olduğu hakkında bilgi edineceksiniz. Bununla meşgul olmanıza gerek yok, ancak deneyimde biraz daha derinlik arayan oyuncular için var. Odak noktası ağırlıklı olarak kendi hızınızda gerçekleştirebileceğiniz oyundur. Ne kadar çok çalışırsanız gezegeni o kadar çabuk yaşanabilir hale getirirsiniz, ancak zaman ayırmayı seçerseniz işler doğal olarak ilerleyecektir.

The Planet Crafter 5

Ancak her şey dünyalaştırmayla ilgili değil. Keşif çok teşvik ediliyor. Çorak arazinin uzak köşelerine adım attığınızda çeşitli uzay gemisi enkazları ve kutuları bulacaksınız. Ek kaynaklar bulmak ve yağmalamak için dalabileceğiniz bir yer. Gezegen yaşanabilir hale gelmeye başladıkça, gezegenin yeni alanlarını keşfetmenize olanak tanıyan yeni yollar ortaya çıkacak.

İlerleme açısından, siz gezegeni yaşanabilir hale getirirken sürekli olarak yeni içerik ortaya çıkıyor. Buna, gezegenin etrafında dolaşmanın bazı harika yolları da dahil olmak üzere, daha ayrıntılı yapılar ve makineler oluşturmak için yeni planlar da dahildir. Ayrıca, madencilik hızı ve oksijen kapasitesi gibi çeşitli istatistikleri iyileştirmek için karakter yükseltmeleri hazırlayabilir ve donatabilirsiniz. Hiçbir zaman yapacak hiçbir şeyin sıkıntısı çekmezsiniz.

The Planet Crafter 4

Peki zorluk nedir? Bu, susuzluğunuzu, açlığınızı ve oksijen ölçümlerinizi izlemek şeklinde gelir. Dikkatli olmazsanız meteor düşerek ölebilirsiniz. Planet Crafter, oyunu oyun tarzınıza göre uyarlamanıza olanak tanıyan özel bir zorluk seviyesi de dahil olmak üzere birçok zorluk seçeneği sunar. Bu, eğer isterseniz hayatta kalma unsurlarını hafifletmeyi de içerir.

The Planet Crafter, co-op çevrimiçi çok oyunculu özelliğe sahip, bu kulağa harika geliyor, böylece arkadaşınızla da oynayabilirsiniz. Planet Crafter, hayatta kalma türüne ücretsiz yeni bir yeşil yaşam enjeksiyonu sağlıyor. Bir ormanda başlayıp ağaçları kesmenin aksine. Bunun yerine o ormanı yoktan yaratıyorsunuz. Oyun, diğer birçok oyunda görülen tanıdık işçilik ve hayatta kalma unsurlarını kullanıyor.