SteamWorld Build inceleme

SteamWorld Build, bir maden kasabasını yönetmemiz gereken bir şehir yönetimi simülatörüdür. Hikaye ile oynamaya karar verirsek, kahramanların yeraltında bulunan bazı roket parçalarını toplarlarsa bu çürüyen gezegenden kaçabileceklerini söyleyen bir çekirdekle konuştuğunu göreceğiz.

SteamWorld Build inceleme

Kendimizi yüzeyde bulduğumuzda, oldukça iyi çalışan bir simülatör buluyoruz. İlerlemek için, belirli sayıda vatandaşa ulaşmanızı gerektirecek kilometre taşlarını tamamlamanız gerekecek. Bunu yapmak için evler inşa etmek ve bizden istenen ihtiyaçları karşılamak, vatandaşları emek olarak kullanacak fabrikalar inşa etmek zorunda kalacağız. Bir tür vatandaşın tüm ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, onları bir sonraki statüye yükseltebilirsiniz, bu da size yeni binalara ve yükseltmelere ve ayrıca yeni ihtiyaçlara erişmenizi sağlayacaktır.

Birçok fabrika, diğer binalar tarafından üretilen kaynakları isteyecektir, bu nedenle her şeyin yolunda gitmesi için kaynak akışını kontrol etmeniz gerekecektir. Ne kadar çok inşaat yaparsak, o kadar çok masrafımız olacak ve o kadar fazla işçilik gerekecek. Ve ne kadar çok vatandaşımız olursa, o kadar çok kaynağa ihtiyacımız olacak. Bu, oyunun bu bölümünün ana dinamiğidir. Oynanışı biraz çeşitlendirmek için, her 5 dakikada bir geçen bir trende satın alarak, daha fazla kaynak üretmek, nüfusu artırmak veya daha fazla para toplamak için binalara donatabileceğimiz iyileştirmelere erişebileceğiz.

SteamWorld Build 2

Ayrıca, her oyuna başlamadan önce deneyiminizi biraz özelleştirebilirsiniz. Her biri kendi topolojisine ve bir sonraki harita için oyunu tamamladığınızda alacağınız kalıcı ödüllere sahip altı farklı harita arasından seçim yapabilirsiniz.

SteamWorld Build 3

SteamWorld Build oynanış

Bazı kilometre taşlarını tamamladıktan sonra madene erişebileceksiniz. Şehirdekinden tamamen farklı çalışmasına rağmen, istediğiniz zaman hızlı bir şekilde değiştirebileceğiniz bir seviye daha. Yeraltındayken amacınız madenciler, mühendisler veya muhafızlar gibi farklı birimler elde etmek ve kazmak için daha büyük odalar inşa etmektir.

Bu kısım bana orijinal SteamWorld Dig’i hatırlatıyor. Madencileri kullanarak kare kare kazmanız ve mineralleri ve kaynakları aramanız gerekecek. Onları yüzeye çıkarabilmek için ekstraksiyon makineleri inşa etmeniz gereken kaynak kaynaklarını bile bulabilirsiniz.

SteamWorld Build 4

Maden sayesinde, şehir ve maden arasında sürekli bir geri bildirim akışı buluyoruz. Şehirde inşa ettiğiniz binalar ve tamamladığınız kilometre taşları, madende daha fazla mineral bulmak için daha derine inmenize ve şehri geliştirmeye devam etmenize yardımcı olacak kaynakları çıkarmanıza olanak tanıyan yeni araçlara erişmenizi sağlayacak. Bütün bunlar, oyunu bitirmek için bulmanız gereken roketin altı parçasını bulana kadar sürecek.

Ek olarak, bir önceki kattaki asansörleri bulup onardığınızda erişebileceğiniz üç adede kadar maden seviyesi vardır. Yeni kaynaklar ve engellerin yanı sıra, muhafız kiralamanın gerekli olacağı düşmanlarla da karşılaşacağız. Bu düşmanlar, belirli blokları kazarken veya yuvalardan ortaya çıkarken, ya roketin bir parçasını çıkardığımız için ya da periyodik olarak ortaya çıkan ordular nedeniyle ortaya çıkabilir.