Timberborn inceleme

Timberborn temel olarak diğer şehir kurma oyunlarına benzer yönlere sahip olsa da burada işi yapmak için etrafta koşuşturan tüylü arkadaşlarımız var. Timberborn sadece bir şehir kurma oyunu değil. Aynı zamanda bir hayatta kalma oyunu, bazı zor zamanlarda bir sürü yaratığı hayatta tutmaktan sorumlu olduğunuz bir koloni simülatörü. Burada Timberborn’a detaylı olarak bakış atıyoruz.

Timberborn inceleme

Eylül 2021’den beri Erken Erişim’de olan Timberborn, her güncellemede daha da büyümeyi ve daha iyi olmayı başardı. Polonyalı geliştirici Mechanistry’nin Timberborn’u, çevrenizle uyum sağlamak ve sınırsız kunduz yapılarıyla yaratıcılığınızı körüklemekle ilgilidir. Bir kunduz topluluğunu oynadığınız, daha büyük yapılar inşa ettiğiniz, araziyi suladığınız ve döngüler boyunca kuraklıklardan kurtulduğunuz bir şehir yönetimi simülatörü.

Oyunun içeriğinde çok şey var ve bu durumda aslında oldukça iyi olan bir oyun elde ediyorsunuz. Başlangıçta yaklaşık bir saat süren eğitim, size nasıl biraz kendi kendine yeterli olacağınızın anahtarını verir. Kunduzlarınızı tüm kuraklıklar boyunca nasıl etkili bir şekilde hayatta tutacağınızı öğrenmek oldukça zor bir öğrenme eğrisidir. Su depolamayı nasıl düzgün bir şekilde yöneteceğinizi, barajlar inşa etmeyi ve koloninizin etrafında doğru bir şekilde yönlendirmeyi öğrenmek.

Timberborn 2

Timberborn, her şeyin suyun temelleri etrafında döndüğü bir şehir kurma hayatta kalma oyunudur. Eğer bir kaynağınız yoksa, ekinleriniz ölecek, ağaçlar ölecek, Kunduzlarınız susuz kalacak ve ölecek ve toprak çorak bir arazi haline gelecektir. Sonunda, kuraklık yoluyla suyu nasıl yöneteceğinizi öğreneceksiniz ve bir kez başardığınızda, oyun çok daha fazla açılıyor çünkü hayatta kalma konusunda daha rahat olacaksınız. Sonra gerçek eğlence başlıyor, çünkü o zaman haritada kontrol edebileceğiniz suyu genişletmek için gerçekten büyük bir baraj inşa ediyorsunuz ve biriktikten sonra akmaya devam etmesi için akmasına izin veriyorsunuz.

Timberborn 3

Timberborn oynanış

Oyunu size uygun bir oyun tarzına göre oluşturmanıza izin veren dört zorluk modu vardır. Kolay, Normal, Zor ve Özel arasında seçim yaparsınız. Kolay, hayatta kalmaktan ziyade büyük bir şehir inşa etmeye odaklanarak rahat bir deneyim sunar. Bu, kuraklıkların seyrek ve kısa olduğu, koloninizin daha fazla kaynakla başladığı ve daha az kaynak kullandığı anlamına gelir. Normal, her döngüden sonra daha da uzayan kuraklıklarla size standart Timberborn deneyimini sunar.

Timberborn 4

Zor mod, en az miktarda başlangıç kaynağı ve birkaç kez sonra daha sık kuruyan bir noktaya kadar uzayan kuraklıklarla bir meydan okuma sunar. Son olarak, Özel mod, oyunculara kaç kunduzla başlayacağınızı, ne kadar su ve yiyeceğe ihtiyaç duyduklarını, oyunun başında ne kadar kaynağa sahip olduklarını ve kuraklıkların ne kadar süreceğini seçebileceğiniz Timberborn’a özelleştirme sunar.

Performans ise diğer şaşırtıcı şey. Çok şey olmasına rağmen, Ultra detaylarda sorunsuz bir şekilde 60FPS’ye ulaşıyordu. Resmi kontrolcü desteği olmasa bile, kolay arayüz sayesinde kontrol cihazlarında da rahatça oynanabiliyor. Timberborn, Erken Erişim olduğu için henüz bitmedi, ne tür bir oyuncu olduğunuza bağlı olarak size onlarca saatlik ve kolayca 100’lerce saat oyun sunabilir. Bu oyunda bir Kunduz kolonisi kurmanın o kadar çok farklı yolu var ki, sizi sonsuza kadar eğlendirebilir.

Timberborn 5

Ayrıca şu anda oyunda modlama desteğiniz var, oyuna dahil olan tam bir harita düzenleyici var, bu nedenle oyuna ekstra olarak ekleyebileceğiniz makul bir miktar ek içerik var. Oyun tamamlanırken geliştiriciler modlama desteğine, Steam Atölyesi’ni de bağlamayı planladıklarını söylediler, ancak bu konuda bir kesinlik yok.