TopSpin 2K25 inceleme

2K Games’in yeni tenis oyunu TopSpin 2K25, kapsamlı bir kariyer modu ve kupayı kazanmanız için gereken beceriyi artıran bazı mekanikler içeriyor. On yıl sonra geri dönen oyunun lansmanındaki bazı eksikliklerle, oyun gerçekten almaya değer mi diye düşündürüyor. Bu incelemede, TopSpin 2K25 oyununun nasıl bir tenis oyunu olduğuna bakıyoruz.

TopSpin 2K25 inceleme

Ne yazık ki 2K Games NBA 2K serisinde olduğu gibi bu oyunda da bizi mutlu edecek bir deneyim sağlamıyor. Bu denli bir deneyimin Türkiye’de 59,99 dolara satılması da cabası. Almaya değer mi? TopSpin 2K25’in neden en kötü tenis oyunlarından biri olduğunu şimdi nedenleriyle anlatıyoruz.

TopSpin profesyonellerini bile 2K5 kortundaki ilk maçlarında sağlam bir şekilde dövülmeyi bekleyebilirler. Özel karakterinizi tasarlamak için ne kadar zaman harcarsanız harcayın, en ufak bir serviste yerle bir olacaksınız. Oyunun çevrimiçi modu bile doğru düzgün çalışmıyor.

EA FC 24, WWE 2K24 ve Madden NFL gibi, Topspin 2K25 de profesyonel fantezilerinizi yaşamanıza izin veriyor. Ancak fantezi yönüne daha fazla eğilen bu oyunların aksine, burada odak noktası daha çok “profesyonel” kısımda görünüyor. MyCareer modu, gerçek maçlara göre değişen eğitim ve yönetim görevleriyle birden fazla takvim yılı boyunca ilerlemenizi gösterir.

Wimbledon’da, ABD Açık’ta, Kazablanka Stadyumu’nda veya dünyanın dört bir yanından bir avuç diğer fantastik kortta bir şansa sahip olmak için niteliklerin seviyelendirilmesi ve kondisyon seviyelerinin korunması gerekir. EA FC 24’ün Ultimate Team’ini düşünün ve ilgili eziyet miktarından çok uzakta değilsiniz. Aynı zamanda TopSpin 2K25 oyunu oldukça tekrarlayıcı ve bu anlamda sıkıcı bir hal alıyor.

TopSpin 2K25 2

TopSpin 2K25 oynanış

Bir dizi faktöre bağlı olarak hızı değiştiren ve ralliler uzadıkça geri dönen atışları çok daha zor hale getiren atış zamanlama ölçeri var. Servis de basit bir düğmeye basmaktan üçlü analog çubuk girişine doğru ilerledi. Serideki önceki oyunlar size düşünecek çok şey verdi, ancak şimdi her bir puan zor kazanılmış gibi geliyor.

Bu, çevrimiçi çok oyunculu modlarla benzer bir hikaye, daha sonra ücretsiz indirmeler olarak vaat ediliyor. Spor video oyunlarının gazilerinin bileceği gibi, günümüzde TopSpin 2K25 gibi bir şey çevrimiçi içeriğiyle yaşayacak ve ölecek. Farklı oyun stilleri ve teknikleri öğrenmek için çevrimiçi olmanız gerekir. Lansman sırasında sunulan derme çatma çevrimiçi teklifle bunu yapmak zor.

Hem oyuna para verin hem de oyun içinde para harcayın!

Oyun içi para kazanma modeli, deneyimin geri kalanının genel kalitesini etkilemeye başladığından, TopSpin 2K25’in gerçekten yolunu kaybetmeye başladığı yerdir. TopSpin 2K25, mikro dönüşüm uygulamasının en kötü örneği olmayabilir, ancak spor video oyunu ortamının geri kalanını rahatsız eden şeyin temelleri burada da vardır.

Böyle bir örnek olarak, oyuncu, oyunun oyun içi para birimini kullanarak MyCareer ilerlemesini ilerletmek için bir şeyler satın alabilir. Bu, özel bir etkinlikle açtıkları yeni bir ev olabilir, bu da turnuvalar arasında daha az seyahat süresi ve daha az ‘yorgunluk’ ile karşılaşmaları veya yavaş seviye atlama sistemini hızlandırmak için XP’lerine ‘takviyeler’ satın almaları anlamına gelebilir.

TopSpin 2K25 3

TopSpin 2K25 grafik ve ses

Doğal olarak, mevcut konsol nesli için görseller en üst düzeydir. Kortların tümü mükemmel bir şekilde haritalandırılmıştır, her maç ilerledikçe çim ve kil yüzeyler ayaklar altında çalkalanır.

Gerçek dünyadaki tenis yıldızlarının çoğu da John McEnroe veya Serena Williams’tan mükemmel bir şekilde yeniden yaratıldı. Ancak bunlardan çok fazla yok – lansmanda sadece 25, günümüz oyuncuları ve geçmişin büyükleri arasında bölünmüş. Nadal ve Djokovic gibi büyük isimler kayıp. En azından 2K daha fazlasının geleceğini söylüyor.

Franchise’ın on yılı aşkın bir süredir rafta olduğu göz önüne alındığında, 2K25, TopSpin’in sahaya dönüşü için sağlam bir başlangıç gibi görünüyor. Geliştirici, karakter listesini biraz daha detaylandırdığında ve çok oyunculu modu genişlettiğinde, burada özel bir şey olabilir ancak oyunun aşırı tekrarlayıcı ve sıkıcı kısmı ise bir engelleyici olarak kalıyor.

Oyuncuların TopSpin 2K25’ten ne elde edecekleri, hem bir spor olarak tenis sevgilerine hem de spor oyunu tarzı mikro dönüşümlerin varlığına karşı toleranslarına bağlı olacaktır. Bununla birlikte, buradaki çekirdek kesinlikle sağlam ve şu anda piyasada rekabet eden çok az tenis oyunuyla, türün geçmişteki en iyilerinden birinin yeniden ortaya çıktığını görmek güzel.