Chornobyl Liquidators inceleme

Chornobyl Liquidators, 1986 yılında yaşanan ve insanlık tarihinin en büyük nükleer felaketi olarak kabul edilen Çernobil Nükleer Santrali kazasını konu alan bir simülasyon oyunudur.

Chornobyl Liquidators inceleme

Oyunun hikayesi, 1986 yılında Çernobil Nükleer Santrali’nin 4 numaralı reaktörünün patlaması ve yıkılması sonucu atmosfere büyük miktarda radyoaktif izotopların salınması olayına dayanıyor. Oyuncular, bu görünmez ve ölümcül düşmanla mücadele eden liquidator takımlarının bir parçası olacaklar.

Oyun, gerçek insanların gerçek bir tehditle yüzleştiği bir hikaye anlatıyor ve oyunculara, olayın gerçekleştiği gece reaktörün enkazında yangınları söndüren itfaiyecilerin, radyoaktif toz ve bulutlara karşı mücadele eden bir dozimetristin ve reaktörün altındaki tünelleri keşfeden bir radyasyon kıyafetli kişinin gözünden olayları yaşama şansı veriyor.

Chornobyl Liquidators, oyunculara tarihi bir olayın içine çekiyor ve onlara, insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden ve komplolarından birinin parçalarını bir araya getirme şansı veriyor. Oyun, gerçekçi simülasyon, atmosferik, 1980’ler, macera, aksiyon, kıyamet sonrası, tarihsel keşif, tek oyunculu, birden fazla son, soğuk savaş, sürükleyici simülasyon, hayatta kalma, psikolojik korku, aksiyon macera, önemli seçimler, birinci şahıs ve açık dünya gibi birçok özelliği içinde barındırıyor.

Chornobyl Liquidators 2

Chornobyl Liquidators oynanış

Oyuncular, bu trajik olayın ardından bölgeyi temizlemekle görevlendirilen sivil ve askeri personel olan “liquidators”ın rollerini üstleniyorlar. Oyun, gerçekçi bir deneyim sunmayı amaçlıyor ve oyunculara, radyasyonla mücadele etme, yangınları söndürme ve terk edilmiş Pripyat şehrini keşfetme gibi görevler veriyor.

Oyun, oyunculara zorlu moral kararlar alma fırsatı da sunuyor. Örneğin, insanları evlerinden tahliye etme veya masum hayvanları öldürme gibi zor kararlar almak zorunda kalabilirsiniz. Oyunun amacı, sadece felaketin sonuçlarıyla mücadele etmek değil, aynı zamanda o dönemde yaşanan hükümet komplolarını ve gerçekleri de keşfetmektir.

Chornobyl Liquidators, Live Motion Games tarafından geliştirilmiş ve Frozen Way tarafından yayınlanmıştır. Oyun, 6 Haziran 2024 tarihinde Steam üzerinden erişime açılacak. Oyunun prolog versiyonu da mevcut olup, tam sürüm öncesinde oyunculara felaketin ilk anlarını ve müdahaleyi deneyimleme fırsatı sunuyor.

Oyunun dili konusunda ise, Türkçe desteği bulunmamaktadır, ancak İngilizce, Lehçe, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Kastilya İspanyolcası, Japonca, Rusça, Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince ve Ukraynaca gibi birçok dilde desteklenmektedir.

Chornobyl Liquidators 3

Chornobyl Liquidators sistem gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows® 10
 • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 / Intel Core i5-6600K
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon R9 280X / Nvidia GeForce GTX 1050 Ti
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 40 GB kullanılabilir alan

Önerilen sistem gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows® 10
 • İşlemci: AMD Ryzen 7 1700X / Intel Core i7-8700K
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 5600XT / Nvidia GeForce GTX 1070
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 40 GB kullanılabilir alan