Solucan Gübresi nasıl üretilir?

Toprağa solucan gübresinin eklenmesi, bitkilere yararlı besinler sağlarken, genel yapısını iyileştirir ve geliştirir. Ayrıca yaprak bitleri ve örümcek akarları gibi bitkilerle beslenen birçok zararlıyı kovmada etkilidirler. Aşağıda solucan gübresi dökmenin ne olduğunu ve solucan gübresinin nasıl yapıldığını açıklayacağız.

Esasen organik materyalin solucanlar tarafından ayrıştırılmasıdır. Her geçen gün artan kullanımı artan bir uygulamadır. Uygun solucan türleri kullanılarak, ortam sıcaklığı koşullarında kısa sürede mükemmel kalitede kompost üretilebilir.

Solucan Gübresi nedir?

Solucan Gübresi, solucanlardan üretilen organik bir gübre şeklidir. Vermicast olarak da bilinen solucan gübre, esasen solucan dışkısı olarak da bilinen solucan atığıdır. Bu canlılar kompost yoluyla yemek yerken, atıkları optimum bir toprak zenginleştirici oluşturur.

Solucan dökümleri, toprağın havalandırılmasını ve drenajını iyileştiren ve ayrıca toprakta su tutulmasını artıran yuvarlak biçimli parçacıklara benzer. Solucanlar, solucan içermeyen kompost çukurlarıyla karşılaştırıldığında, organik materyalin daha hızlı ayrışmasını destekler. Vermikompost, sebze, çiçek ve meyve bitkileri gibi farklı tarla bitkilerinin büyümesini ve verimini iyileştirmede önemli bir rol oynar.

Ekinlerin çoğunda solucan gübresi kullanıldıktan sonra, ürün kalitesinin yanı sıra çimlenme yüzdesinin de çok yüksek olduğu tespit edilmiştir. Vermikompost, bitkilere besin ve büyüme artırıcı hormonlar sağlamanın yanı sıra, toprak yapısını iyileştirerek toprağın su ve besin tutma kapasitelerinde artışa neden olur.

Solucan gübresinin avantajları

Solucan gübresinin en büyük avantajı, zirai, bahçecilik, süs ve sebze gibi tüm mahsuller için mahsulün herhangi bir aşamasında kullanılabilmesidir.

  • Solucan gübresi, tüm temel bitki besin maddelerinden zengindir ve mükemmel bitki büyümesi sağlar ve yeni yaprakların büyümesini teşvik eder ve ürünün kalitesini ve raf ömrünü iyileştirir.
  • Solucan gübresinin besin içeriği, geleneksel kompostlara kıyasla daha yüksektir.
  • Solucan gübresi serbest akışlıdır, kullanımı ve saklanması kolaydır ve kötü bir kokusu yoktur.
  • Solucan gübresi toprak yapısını, dokusunu, havalandırmayı ve su tutma kapasitesini iyileştirir ve toprağın erozyonu önler.
  • Solucan gübresi, solucan kozaları içerir ve topraktaki solucanların popülasyonunu ve aktivitesini arttırır.
  • Solucan gübresi, toprakta Azot fiksasyonuna ve ‘P’ çözünürlüğüne yardımcı olan belirli mikrobiyal popülasyonları besler.
  • Solucan gübresi besin kayıplarını önler ve kimyasal gübrelerin kullanım verimini arttırır.
  • Solucan gübresi, toprakta solucan aktivitesi, toprak patojenleri ve yabani otlardan aridir.
  • Solucan gübresinin diğer ana avantajı, büyüyen mahsullerde/ağaçlarda/bitkilerde haşere ve hastalık insidansını en aza indirir.
  • Solucan gübresi, topraktaki organik maddenin ayrışma sürecini geliştirir.

Solucan Gübresi Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi yapmak veya solucan gübresi üretmek oldukça kolaydır. Solucan kutuları satın alınabilir veya inşa edilebilir ve çeşitli boyutlarda ve stillerde olabilir.

Bununla birlikte, bu görev için çöp kutuları yapılırken, alt kısımda drenaj delikleri ile derinliği 20-30 cm arasında sığ olmalıdır. Çok derinlerse, kokularla sorun yaratabilirler. Ayrıca, daha küçük kutular, lavabonun hemen altına veya benzeri bir alana sığarak evde daha kullanışlı olabilir.

Bir solucan gübre silosu yaparken, tabanı kum ve nemli gazete şeritleri ile kaplayın. Ardından, kompost, gübre veya yaprak altlığı ve başka bir nemli gazete şeritleri ve toprak tabakası ekleyin. Mutfak artıkları veya bahçe atıkları gibi bazı solucanlar ve yiyecekler ekleyin.

Solucan gübrelerini hasat etmek yani solucanları gübreden ayırmak için farklı yöntemler vardır. En popüler yöntemlerden biri boşaltma ve sıralama yöntemidir. Bir parça plastik veya gazete koyun ve solucan kutusunun içindekileri boşaltın. Solucanları toplayın ve taze bir solucan humusu kutusuna koyun, ardından bitkilerinizde kalan dökümleri kullanın.

Diğer bir yöntem, solucan döküm parçalarını, diğer tarafa yeni yatak takımı eklerken haznenin bir tarafına taşımayı içerir. Bu tarafa taze yiyecekler koyun ve birkaç hafta içinde solucanlar o tarafa göç etmelidir. Gübreleri çıkarın. Bazı durumlarda, solucan gübreleri hasat edilmesi, alternatif ambarların kullanımını da içerebilir.

Bahçede organik solucan gübre dökümü kullanmak, sağlıklı toprak ve bitkiler üretmenin mükemmel bir yoludur.

Organik solucan gübresi bitkiler için mükemmeldir. Bitkilerin yetiştirildiği toprağı zenginleştirmenin yanı sıra bitkilerin ihtiyaç duyduğu tüm temel besinleri içerirler.

Bu gübre hemen hemen her tür bitkide kullanılabileceği gibi, bitkileri yakmadan doğrudan bitkiler üzerinde de kullanılabilir. Solucan gübresi üst pansuman, yan pansuman olarak uygulanabilir veya toprağa işlenebilir.