Kedi ve köpekler için güvenli 10 oda bitkisi

Evcil hayvanlarını ve oda bitkilerinizi uyum içinde yalamaya ikna etmek zor olabilir. Ne kadar iyi davranırsanız davranın, kafanızı çevirdiğiniz bir anda begonyanızdan bir ısırık alınabilir. Kedi dostu bitkiler ile ilgili bu rehberimiz sayesinde evcil hayvanınız için en doğru bitkileri seçmek için okumaya devam edin.

Evcil hayvanlarınızı bitki dolu bir evde güvende tutmak için ASPCA‘nın evcil hayvanlar için güvenli (zehirli olmayan) bitkiler veri tabanını dikkate aldık. Kedi ya da köpeğinizin bitkinizi yememesi için evcil hayvanlar için güvenli bitkileri seçmek akıllıca bir hareket olur.

1. Wax Plant

Farklı parlak yeşil yaprakları ve harika kokulu çiçekleri için yetiştirilen wax bitkileri, çok kuru koşulları tolere edebilir ve bu da iç mekanda büyümek için mükemmeldir. Yıldız şekilli çiçekleri pembe renkten beyaza kadar değişen balmumu görünümlü kümeler halinde büyürler. Tatlı kokulu nektar üreten çiçeklerle, bu bitkiler zehirsizdir.

Wax-Plant

2. Venüs Sinekkapanı (Venus Fly Trap)

Etçil doğaları ile tanınan Venüs sinek kapanı, avın tetiklediği zamanlarda birbirine bağlanan kirpik benzeri dişlerle kaplı garip ve güzel bir bitkidir. Carolinas’ın bataklıklarına özgü olan Venüs sinek kapanı, parlak ışık ve nemli koşullarda iyi bir performans sergiliyor. Sivrisinek ve küçük böcekler için öldürücü, bu büyüleyici bitki evcil hayvanlar için tamamen güvenlidir.

jaws-venus-flytrap

3. Kurdele Çiçeği (Spider Plant)

Zarif bir şekilde birbirini takip eden ot gibi yaprakları olan örümcek bitkileri, geniş bir yelpazede yetişen sert bitkilerdir. Bu bitki, ana bitkisinden, sanki herhangi bir meraklı kedi ya da köpek için güvenli bir şekilde, küçük bir örümcek ağı ördüğü gibi küçük örümcekleri filizlendiği için asılmak için mükemmeldir.

spider-plant

4. Hibiskus

Evinize tropikal bir hava katmak, bir hibiscus bitkisinin eklenmesiyle basit bir şekilde olabilir. Bu bitkiler doğrudan ışık ve 12 – 21 derece arasındaki sıcaklıklarda gelişirler. Dış ılıman iklimlerde yetiştiğinde dikkatli olmak zor olsa da, bir kez onu asarsanız, muhteşem, evcil hayvan dostu çiçeklerle ödüllendirilirsiniz.

Hibiscus

5. Parlor Palm

Adından da anlaşılacağı gibi, oturma odası için oldukça iyi bir ev bitkisidir. Düşük ışık ve daha düşük sıcaklıkların üstesinden gelebilen bu bitki, tüylü bir gölgelik oluşturan zarifçe çıkıntılı yeşil yaprakçıklar ile kümelerde yetişir. Bu çekici bitki sadece zehirsiz olması ile değil, aynı zamanda mükemmel bir hava temizleyicidir.

parlor-palm

6. Geyik boynuzu Eğrelti Otu (Stag Horn Fern)

Bir hava bitkisi türü olan staghorn eğrelti otları bir tahtadan destek aldığı zaman en iyi şekilde büyür ve hava ve nem değişimi için bir duvara asılır. Bir geyik boynuzunun boynuzlarını andıran bu evcil hayvan dostu bitkiler, yaşayan sanat eserleri olarak popülerlik kazanmışlardır.

staghorn

7. Noel Kaktüsü (Christmas Cactus)

Kışın sonlarında ateş gibi kırmızı çiçek açan Noel kaktüsleri, herhangi bir eve hoş bir etki katar. Bu bitkiler, az ışık gerektiren koşullara kolayca uyum sağlar ve çok az bakım gerektirir. Bu kolayca yayılan bitki, hayvanlar için toksik değildir, bu nedenle her odada bir tane olana kadar kesip yeniden saksıya dikebilirsiniz.

Christmas-Cactus-buds-forming

8. Kılıç Yapraklı Eğrelti Otu (Boston Fern)

Fırfırlı yeşil yaprakları onları popüler yapar, Boston eğrelti otları, klasik bir güzellik sunar ve odaya cazibe ekler. Bu bitkiler, yüksek nem ve dolaylı ışık ile serin bir yerde harika büyürler. Sadece bakımı en kolay olanlardan biri değil, evcil hayvanlar için de güvenlidir.

Boston_Fern

9. Afrika Menekşesi (AfrIcan Violet)

Tüy gibi yeşil yaprakları ve yıl boyu süren çarpıcı çiçekleri ile Afrika menekşeleri, lavanta rengi, mavi, pembe, kırmızı ve beyaz renklerde çiçek açabilir. Hem bitki hem de çiçekler kedilere ve köpekler için zehirsizdir ve az bakım gerektiren, çiçek açan bir bitki arayanlar için mükemmeldirler.

african-violet-houseplant

10. Yılan Derisi Çiçeği (Haworthia)

Etli bitki ailesinin bir parçası olan Haworthia, yapraklarında kendine özgü çivili beyaz şeritlere sahip küçük, az büyüyen bir bitkidir. Bu bitkiler, topraktan bol miktarda su çekmesi ile parlak ışıkta ve nemli koşullarda iyi büyürler. Şekli ve büyüklüğü aloe’ye benziyor, ancak aloe’nun aksine, Haworthialar kediler ve köpekler için güvenli.

haworthia