Android TV Google Play açılmıyor sorunu

Google Android TV işletim sistemini kullanan televizyonlarda bazı durumlarda Google Play Store internete bağlanmıyor, çalışmama sorunu meydana geliyor. Bu, başlangıçta büyük bir sorun gibi görünebilir. Aslında endişelenmenize sebep yok. Bu sorunun çözümü için atılması gereken adımları sizin için yazdık.

Google Play Topluluk Yöneticisi Amanda’nın verdiği bilgilere göre, bu sorunu çözmek için Android TV’lerde Google Play Sore’un uygulamaları güncellememesi veya uygulama indirememe sorununu çözmek için atılması gereken adımlar aşağıdadır. Bir Android TV için Google Play Store çok önemlidir. Çünkü işletim sisteminin yeni uygulamalar yüklemek için kullandığı uygulama galerisidir. Çalışmaması durumunda yeni uygulama yükleyemezsiniz, var olan uygulamaları güncelleyemezsiniz. Hadi bu sorunu çözelim.

Sorunu tam olarak tespit etmek ve düzeltecek adımları atmak için yapmanız gerekenleri belirledik. Aşağıdaki adımları sırasıyla uyguladığınız takdirde sorunu tam olarak çözmeniz gerekiyor. Eğer Android TV’nizdeki Google Play uygulamasında indirme problemleri yaşıyorsanız, alttaki adımları deneyin:

Play Store uygulamasında verileri temizlemek

  1. Android TV’nin Ana ekranından aşağıya inin ve “Ayarlar” sekmesine gelin. Bu adım, her TV üreticisinde farklı olabilir. Girmeniz gereken yer Ayarlar kısmıdır.
  2. Uygulamaları yönet” kısmına tıklayın. Ayarlarda tüm uygulamaları gösteren bir uygulama listesi sekmesi olmalıdır.
  3. Sistem Uygulamaları” kısmından “Google Play Store” uygulamasını seçin.
  4. Verileri temizle” seçeneğini seçin ve verileri temizleyin
  5. Önbelleği temizle” seçeneğini seçin ve önbellekteki ögeleri temizleyin

Bu adımları doğru şekilde yaptıysanız, yeniden girmeniz durumunda Google Play Store uygulaması ve güncellemeler düzgün şekilde çalışmaya başlayacaktır. Google Play Store’a bağlanmak için tekrar şifre girmeniz gerekebilir.

Android TV genelde Vestel, TCL, Sony, Onvo, Dijitsu ve Philips marka televizyonlarda mevcut olan bir akıllı televizyon yazılımıdır. Android TV çok popüler bir televizyon işletim sistemidir ve her geçen yıl daha fazla eve ulaşmaktadır. Android TV’nin Play Store’a erişimi ve Chromecast desteği vardır. Özetle, Android TV, esasen Android’in televizyonlara optimize edilmiş halidir. Kullanımı kolaydır, Google Assistant kullanılarak sesle kontrol edilebilir ve bazı iyi uygulamalara sahiptir.

Basitçe söylemek gerekirse, Android TV, telefonunuzda keyif aldığınız türden şeyleri TV’nize getirmek için tasarlanmıştır. Her şey, TV’nizi akıllı hale getirmek ve bunu tanınabilir ve kullanımı kolay bir arayüzle yapmakla ilgilidir. Google Asistan’ın entegrasyonu sayesinde ses kontrolü sunar ve Android telefonunuz ve WearOS saatiniz gibi diğer cihazlarda kontrol sağlar.

Temel eğlence uygulamaları mevcuttur ve Android uygulama geliştiricilerinin uygulamaları büyük ekran deneyimine uyarlama fırsatı vardır. Bu, hava durumu gibi bilgi hizmetlerinden oyun oynamaya kadar her şey olabilir. Android TV, TV’nizin içeriğini size uyacak şekilde hızla özelleştirmenizi sağlar.