Organik gübre nasıl yapılır

Gübre yapmak, evinizin atıklarını azaltır, çevreye yardımcı olur ve oda bitkilerinizin topraklarını tazeler. Burada yer alan bilgileri kullanmaya başlayın.

Ortalama bir Türk evinde, ev yiyeceklerinin yaklaşık yüzde 25’i çöpe atılır. Ama eğer bu malzemeleri gübre yaparsak, bahçeler ve çimenler için besin oluştururken kentin çöp toplama yükünü de hafifletiriz. Bir toprak bilimcisi ve ABD Gübre Konseyi için eğitim yöneticisi olarak görev yapan Cary Oshins, kolay ve toprak dostu uygulamayı anlatıyor.

Organik gübre yapmaya nasıl başlamalı?

250-300 litre kapasiteli, altsız, plastik, metal veya tahta gövdeli bir kap alın. Bahçenizde gölgeli bir alanda zemine yerleştirin. Mutfakta için ise küçük bir kap ayarlayın, böylece gübrelenecek yiyecekleri hızlıca depolayabilirsiniz.

Hangi yiyecekler gübreleme deposuna gidebilir?

Meyve kabukları, kahve telvesi (ve kağıt filtreler), yumurta kabuğu, artık sebzeleri kullanabilirsiniz. Etleri, peynirleri veya balıkları karıştırmayın çünkü hayvanları çekerler. Ve böcekleri cezbeden yemek yağını atla.

Herhangi bir organik madde. Gübrenizin çoğu, yırtılmış gazete, dal, ölü yapraklar ve kağıt tabakları gibi kuru malzemelerden yapılmalıdır. Bu maddeler, yığını çürütmek için gerekli enerjiyi veren mikropları sağlayan karbon maddesini içerir. Gıdalar ve çim kırpıntıları gibi diğer nem açısından zengin maddeler, mikropların çoğaltılması için gereken proteini sağlar. En iyi sonuçları, yaklaşık üçte bir oranında kuru ile ıslak dengesini sağladığınızda alacaksınız.

organik-gubre-1

Herhangi bir bakım gereksinimi var mı?

Nem seviyesini izleyin. Yığın nemli bir sünger gibi nemli olmalı, bir bataklık gibi ıslanmamalı veya etrafa uçuşacak kadar kuru olmalıdır. Çok kuruysa, hortumla ıslatın. Çok ıslaksa? Rendelenmiş gazete veya odun parçaları ekleyin.

Koku için ne dersiniz?

Yığının üst kısmında ölü yapraklar gibi kalın bir kuru madde tabakası bulundurun ve yeni yiyecek artıklarını eski gübre ile ekleyin. (Bunun için kullanışlı küçük bir kürek edinin.)

Bir yığının çürüdüğünü nasıl anlarsınız?

Gübrenin güzel, dünyevi bir aroması olan koyu kahverengi veya siyah toprağa dönüşmesi genellikle dört ile altı ay sürer. Yığının çoğu bu profile uygun duruma geldikten sonra, çöp kutusunu götürün ve bitmiş gübrenin birkaç haftalığına bahçenizde parçalanmaya devam etmesine izin verin. Taze bir yığın başlatmak için çöp kutusuna yeni bir yere koyun. Yığında yeterince ayrışmamış bir şey varsa kürek vurun.

Açık alanınız yoksa ne olacak?

Haftalık olarak boşaltabileceğiniz bir yer varsa, hala gıda artıklarını geri dönüştürebilirsiniz. Ayrıca başka bir yer olup olmadığını öğrenmek için yerel belediyenin ilgili departmanına danışabilirsiniz.

organik-gubre2

Son olarak, gübre nasıl kullanılabilir?

Çamur için yiyecek olduklarını düşünün. Çimi beslemek için çimlerin üzerine ya da bahçe toprağına karıştırın.