Hırsızların en çok çaldığı 10 otomobil modeli

Araba hırsızlarının 2021 yılında favori otomobil modelleri belli oldu. ABD Ulusal Sigorta Suçları Bürosu (NICB), ülkede 2021 yılı boyunca en çok çalınan otomobil modellerini inceledi ve ilk 10 otomobil modelini açıkladı.

Rapor, kolluk kuvvetleri tarafından Ulusal Suç Bilgi Merkezi’ne (NCIC) gönderilen araç hırsızlığı verilerini inceliyor ve 2021’de en çok çalındığı bildirilen araç markasını, modelini ve model yılını belirliyor.

NICB raporuna göre, ülkede 2020 yılında en çok çalınan otomobil modeli 2006 model Ford Pickup olurken, onu Honda Civic ve Chevrolet Pickup takip etti.

En çok çalınan araçlar

1. Ford Pickup

2006 model Ford Pickup, 38,938 adet çalınma ile ilk sırada yer alıyor.

Ford-Pickup

Ford F-150, sağlamlık, güç ve kargo kapasitesinin tüm büyük kamyon özelliklerini sunar, ancak bazı lüks arabalara rakip olacak iç tasarım ve konfor sunar. Aynı zamanda, 2006 model yılı için bir grup yakışıklı tam boyutlu manyetikte en iyi görünenlerden biri.

F-150, altı farklı trim çeşidi, sektörün en geniş gövde konfigürasyonları (üç kabin stili, üç yatak uzunluğu, iki yatak stili) ve tümü düşünülerek tasarlanmış V8 motor seçenekleri ile diğer tüm pikaplardan daha fazla seçenek sunar.

2. Honda Civic

2000 model Honda Civic, 33,220 adet çalınma ile ikinci sırada yer alıyor.

honda-civic

Her yıl yeniden tasarlanmış bir Civic çıksa da, mükemmel bir değer olan 2000 Honda Civic’i en popüler ekonomik otomobillerinden biri oluyor.

Yirmi yıldan fazla bir süre önce Honda, Civic’i tanıttı. Küçük, mütevazı bir otomobildi, süslü krom, gösterişli stil uygulamaları ve dönümlerce metal levha kullanan devasa sedanlarla doymuş bir pazarda rekabet ediyordu.

3. Chevrolet Pickup

2004 model Chevrolet Pickup, 32,583 adet çalınma ile üçüncü sırada yer alıyor.

chevrolet-pickup

Güçlü aktarma organları, sağlam temeller ve benzersiz seçenekler Silverado’yu dikkate değer bir pikap haline getiriyor, ancak Ford’un yeni F-150’si iç tasarım ve genel iyileştirme söz konusu olduğunda onu geride bıraktı.

4. Honda Accord

1997 model Honda Accord, 30,745 adet çalınma ile dördüncü sırada yer alıyor.

Honda-Accord

Amerika’nın en çok satan arabası. Sınıfındaki en yüksek yeniden satış değerine sahiptir. Ülkedeki şüphesiz bu ülkedeki en popüler otomobil. Müşterilere canlı performans, dört kişilik yer, yakıt ekonomisi ve uygun şekilde bakılırsa bir garanti sunuyor.

5. Toyota Camry

2007 model Toyota Camry, 15,656 adet çalınma ile beşinci sırada yer alıyor.

Toyota-Camry

“Dünyanın en seksi aile sedanı” unvanını kazanmayacak olsa da, 2007 Toyota Camry’nin konfor, incelik ve güvenilirlik kombinasyonu, büyük olasılıkla “Amerika’nın en çok satan sedanı” için önemli bir değer olacaktır.

6. Nissan Altima

2015 model Nissan Altima, 13,355 adet çalınma ile altıncı sırada yer alıyor.

Nissan-Altima

2015 Nissan Altima, mükemmel yakıt ekonomisi ve nadir bir konfor ve çeviklik karışımı sunarak, aile sedanları arasında en iyi tercih olmaya devam ediyor. 2015 Nissan Altima, birçok açıdan “tam doğru” bir aile sedanı. Yakıt ekonomisi mi istiyorsunuz? Hem dört silindirli motor hem de V6 sınıf lideridir.

7. Toyota Corolla

2018 model Toyota Corolla, 12,137 adet çalınma ile yedinci sırada yer alıyor.

Toyota-Corolla

2018 Toyota Corolla, kompakt otomobil sınıfında yer alıyor. Tahmin edilen harika bir güvenilirlik derecesine sahiptir ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle yüklüdür. Bununla birlikte, birçok rakip Corolla’dan daha keyifli yol tutuşu, daha güçlü hızlanma ve daha hoş kabin malzemeleri sunuyor.

8. Dodge Pickup

2001 model Dodge Pickup, 11,292 adet çalınma ile sekizinci sırada yer alıyor.

Dodge-Pickup

Dodge’un Ram pikapları, off-road dayaktan bir Airstream’i kolaylıkla çekmeye kadar her şeyi halledebilir ve yine de bunu yaparken iyi görünür. Dodge, 1994 yılında cesur Ram pikaplarını açıkladıkları andan itibaren ellerinde bir kazanan olduğunu anlamış olmalılar.

9. GMC Pickup

2018 model GMC Pickup, 11,164 adet çalınma ile dokuzuncu sırada yer alıyor.

GMC-Pickup

2018 GMC Sierra 1500 geniş, lüks bir iç mekana ve mükemmel çekme ve taşıma kapasitelerine sahiptir.

10. Honda CR-V

2001 model Honda CR-V, 10,094 adet çalınma ile onuncu sırada yer alıyor.

honda-cr-v

2001 Honda CR-V sorunsuz 220 milden fazla gidebilir. Bu araba değerini son derece iyi tutabilir; Bu arabayı ailelere ve özellikle yeni sürücüler için tam uygundur.

Otomobilinizin çalınmasını önlemek için yapmanız gerekenler

Hırsızlık yüksek seyrederken, NICB sürücülerin araç hırsızlığına karşı koruma sağlamak için bu dört koruma katmanını izlemelerini önerir:

1. Sağduyulu olun

Aracınızı korumaya yönelik sağduyu yaklaşımı, hırsızları engellemenin en kolay ve en uygun maliyetli yoludur. Her zaman yapmanız gerekenler:

 • Anahtarlarınızı kontaktan çıkarın
 • Kapılarınızı kilitleyin / pencerelerinizi kapatın
 • İyi aydınlatılmış bir alana park edin

2. Uyarı Cihazı Kullanın

Uyarı cihazı, kinci koruma katmanı, hırsızları aracınızın korunduğuna dair uyaran görünür veya sesli bir cihazdır. Popüler cihazlar şunları içerir:

 • Sesli alarmlar
 • Direksiyon kolonu bilezikleri
 • Direksiyon simidi / fren pedalı kilidi
 • Fren kilitleri
 • Tekerlek kilitleri
 • Hırsızlık caydırıcı etiketler
 • Araç içinde veya üzerinde tanımlama işaretleri
 • VIN aşındırma
 • Mikro nokta işaretleme

3. Hareketsizleştirme Cihazı

Bu, üçüncü koruma katmanı, hırsızların otomobilin çalıştırılmasını atlamasını ve aracı sıcak kablolamasını (düz kontak) engelleyen bir cihazdır. Bazı elektronik cihazların kontak anahtarlarında bilgisayar çipleri bulunur. Diğer cihazlar, gizli bir anahtar veya düğme etkinleştirilene kadar motora elektrik veya yakıt akışını engeller. Bazı örnekler:

 • Akıllı tuşlar
 • Sigorta kesintileri
 • Anahtar kapatıcı
 • Marş motoru, ateşleme ve yakıt pompası devre dışı bırakıcıları
 • Kablosuz ateşleme kimlik doğrulaması

4. İzleme Cihazı

İzleme cihazı ise son koruma katmanıdır. Araç çalındığında polise veya izleme istasyonuna sinyal gönderen bir izleme cihazıdır. İzleme cihazları, yetkililerin çalınan araçları kurtarmasına yardımcı olmada çok etkilidir. Bazı sistemler, bir aracın uzaktan izlenmesine izin vermek için GPS ve kablosuz teknolojileri birleştiren “telematik” kullanır. Araç hareket ettirilirse, sistem sahibini uyarır ve araç bilgisayar üzerinden takip edilebilir.