Ev temizliğinde sirkenin gücü

Sirkenin o kadar çok farklı kullanımı vardır ki, evinizdeki en çok yönlü ürünlerden biridir. Yemek pişirmekten temizliğe, kişisel bakıma, sirke için kullanım alanı çok geniştir. Salatalarımıza lezzet, yemeklerimize ayrı bir tat katan sirke, ev temizliği için de en etkili formülerden biridir. Aslında sirke ile temizleyemeyeceğiniz çok az şey var.

Evinizin birçok köşesi ve eşyalarınızı temizlerken sirkeden yararlanabilirsiniz. Buzdolabından musluklara, çamaşırlardan halı temizliğine kadar birçok yerin ve eşyanın temizliğinde sirke kullanabilirsiniz. Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek, gümüşlerinizi parlatmak, musluk kenarındaki lekeleri yok etmek gibi pek çok konuda sirkeden yararlanmak mümkün. Sizler için işinize yarayacak birkaç pratik bilgiyi bir araya getirdik.

Pek çok farklı sirke türü olduğunu ve her birinin kendi amacı olduğunu unutmamak önemlidir. Balzamik ve kırmızı şarap sirkesi daha çok yemek pişirmek ve salata sosu için kullanılmaktadır. Beyaz sirke her ne kadar yenilebilse de, en iyi kullanım alanı temizlik amaçlıdır. Piyasada temizleme sirkesi olarak satılan sirkenin ise yutulması tehlikelidir ve sadece bu amaçla kullanılmalıdır. Elma sirkesi, tıpkı temizlik ve diğer amaçlar kadar mutfak kullanımı da çok yönlü sirke türlerinden biridir.

1. Sirke ile temizleme spreyi yapın

Kimyasal temizlik ürünlerinizden kurtulun ve bunun yerine sirke kullanın. Ahşap zeminlerden tezgahlara kadar her şeyi temizlemek için bir ölçek beyaz sirke ve bir ölçek suyu boş bir sprey şişesinde karıştırın. Kokuyu daha hoş hale getirmek için 10-20 damla uçucu yağ ekleyin. Limon, yağı ve kokuları kesmeye yardımcı olduğu için özellikle iyi bir seçimdir.

2. Sirke ile sabun kirini giderin

Küvetinizdeki veya duş kabinlerinizdeki sertleşmiş sabun köpüklerini temizlemekte sorun mu yaşıyorsunuz? Bir süngere biraz beyaz sirke veya temizlik sirkesi dökün ve silin. Kiri çıkarmada hala sorun yaşıyorsanız, süngere biraz karbonat koyun ve biraz daha sirke ekleyin. Köpürerek kirin kolayca çıkmasına neden olur.

3. Sirke ile saç bakımı

Saçınızda ürün birikmesi (şampuan kalıntıları gibi) saçınızı yağlı hissettiriyorsa, arındırıcı şampuanı geçin ve kendi şampuanınızı yapın, tahmin ettiniz gibi bunun için sirke kullanacaksınız. Eski bir şampuan kutusu veya boş su şişesi içinde bir ölçek elma sirkesini iki ölçek suyla karıştırın ve çalkalayın. Saçınızı şampuanladıktan sonra havluyla kurulayın ve solüsyonu kökten uca eşit şekilde uygulayın. Durulamadan ve yumuşatmadan önce birkaç dakika bekletin.

4. Sirke ile mum temizliği

Dökülen mumun sirke yardımıyla çıkarılması kolaydır. Balmumu saç kurutma makinesiyle ısıtın ve ardından kağıt havluyla ıslatın. Yarım su ve yarım sirke çözeltisine batırılmış bir kağıt havluyla kalan balmumunu çıkarın.

5. Sirke ile ot kesmek

Bahçenizde kimyasal ot öldürücüleri kullanmayı bırakın. Sirke, aileniz ve evcil hayvanlarınız için daha iyidir. Otlu alanlara uygulamak için Saf % 20 Sirke gibi asitliği yüksek sirke kullanmak en iyisidir. Ayrıca 3.5 litre beyaz sirkeyi bir bardak tuz ve bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ile birleştirebilirsiniz. İyice karıştırın ve bölgeye uygulayın.

sirkeli-suyla-ev-silmek

6. Evcil hayvanların pirelerini sirke ile yok edin

Zeytin veya Boncuk’un pireleriyle doğal ürünlerle mücadele etmek mi istiyorsunuz? Şampuandan sonra, pirelerin yaşaması için hoş olmayan bir ortam yaratmak için evcil hayvanınızın tüylerine bir ölçek su ve bir ölçek elma sirkesi kullanarak bir karışım uygulayın.

7. Sirke ile halı temizliği

Zararlı kimyasallar içeren halı şampuanlarını kullanmak istemiyorsanız, halılarınızı sirke ile temizleyin. Sirke, kokuları gidermeye ve halıdaki lekeleri çıkarmaya yardımcı olabilir. Lekeyi beyaz sirke ile ıslatın ve ardından solüsyon köpürene kadar biraz karbonat serpin. Lekenin emmesi için birkaç dakika bekleyin ve ardından tozu vakumlayın. Koku rahatsız ediciyse, sirkenin üzerine bir veya iki damla uçucu yağ sürün. Böylece halının üzerinde gezen bebeğiniz, halıya dokunup duran çocuğunuz bu durumdan olumsuz etkilenmez.

8. Sirke ile Paslanmaz Çelik temizliği

Buzdolabınızın parlaması için özel bir şey almanıza gerek yok. Seyreltilmemiş beyaz sirkeyi paslanmaz çelik veya krom üzerine püskürtün, ardından bir bezle parlatın.

Paslanmaz çelikten yapılma mutfak gereçleri ve eşyalarınızın temizliğinde sirkeden yararlanabilirsiniz. Çelik ürünlerde su lekeleri oluşabiliyor, bu lekeleri sirkeyle ıslatılmış temiz bezle silerek giderebilirsiniz.

9. Sirke ile duş başlığı temizleme

Duş başlığınız eskisi gibi değilse, mineraller ve yapışkan maddelerle tıkanmış olabilir. Plastik bir torbayı sirke ile doldurun ve bant veya lastik bantlar kullanarak duş başlığının üzerine sabitleyin. En az iki saat bekleyin ve ardından kullanmadan önce suyu duş başlığından birkaç dakika geçirin. Ayrıca duş başlığını çıkarabilir ve bunun yerine sirkeye daldırabilirsiniz. Yeniden takmadan önce durulayın.

10. Çamaşırları yumuşatmak için sirke kullanımı

Durulama döngüsüne birkaç kap dolusu sirke ekleyerek yün kazakları kabartın. Çamaşırlarınızın yumuşacık olması için çamaşır makinenizin yumuşatıcı bölümüne yarım çay bardağı sirke ekleyebilirsiniz. Bu uygulamanın ardından çamaşırlarınızda sirke kokusu olabilir. Ancak doğal yollarla yumuşacık olacağını belirtelim.

sirke-ile-hali-temizligi

11. Sirke ile kötü koku gidermek

Soğanı doğradıktan sonra, kokuyu gidermek için ellerinizi tuz ve biraz sirke ile ovun. Sirke, kötü kokuları gidermede de etkili yöntemlerden biridir.

Buzdolabı ve fırında oluşan kötü kokulardan sirkeyle kurtulabilirsiniz. Bu tür beyaz eşyalarınızın içini sirkeli su ile silip havalandırdığınızda kokuların gittiğini göreceksiniz. Bunun için bire bir ölçülerde hazırladığınız sirkeli suyu bir parça gazeteye batırın ve bu gazete parçasını buzdolabının bir köşesine koyup bir gece bekletin. Ertesi gün kötü kokular yok olacak.

Lavabo gider borusunda oluşan kokuları sirke ile giderebilirsiniz. Bunun için haftada bir lavabonuza bir su bardağı sirke döküp yarım saat bekleyin ve sonrasında lavabonuzu soğuk suyla yıkayın.

Çöp öğütücüsünün kokusunu gidermek için, sirkeli buz küpleri yapın ve bunları öğütücüde imha edin. Öğütmeden sonra, soğuk su akıtın.

12. Banyo yaparken sirke kullanın

Sıra dışı sirke kullanımlarından biri, kuru cildi yatıştırmak için banyo suyuna yarım bardak sirke ekleyin ve daha temiz bir küvet elde edersiniz. Esansiyel bir yağ, kokuyu önlemeye yardımcı olabilir.

13. Etiket sökücü olarak sirke

İnatçı bir fiyat etiketini çıkarmak için birkaç kat sirke ile ovun, beş dakika bekletin, sonra silin.

14. Sirkle ile Kahve Makinesi Temizliği

Su ve sirke karışımı kullanarak demleyin, kahve makinesini veya çay makinesini temizleyin. Durulamak için birkaç döngü su uygulayın.

15. Ayakkabı Temizleyici Olarak Sirke

Tuz lekeli deri ve süet ayakkabıları eşit miktarda beyaz sirke ve suyla temizleyin. Pamuklu bir beze (veya süet temizliyorsanız naylon kıllı bir fırçaya) sürün ve ayakkabının tamamını nazikçe ovalayın. Sonra kurumaya bırakın.

sirke-ile-ev-temizligi

16. Bulaşıklarda ve bulaşık makinesi temizliğinde sirke kullanımı

Bulaşık makinesinin temizliğinde sirkeden faydalanabilirsiniz. Bunun için makinenizin zeminine bir su bardağı sirke koyup normal programda çalıştırmanız yeterli. Bu uygulamayı fazla bardak yıkanacağı zaman yapın. Her yıkamada sirke kullanmak makinenize zarar verebilir.

17. Fırın ve ocak temizliğinde sirke kullanımı

Fırın ve ocaklarınız kirlendiğinde, temizliği için sirkeli suya başvurabilirsiniz. Fırın ve ocağınızdaki kirli ve lekeli bölümleri sirkeli suyla ıslatın, 15 dakika bekledikten sonra fırça yardımıyla temizleyip yıkayın. Böylece daha sağlıklı ve hijyenik bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Mikrodalga fırınınızı da sirkeyle temizleyebilirsiniz. Bunun için bir kabın içine yarım su bardağı sirke ve yarım su bardağı su koyarak mikrodalgada 30 saniye ısıtmanız yeterli olacaktır. Sonrasında içini ve dışını nemli bir bez ile silebilirsiniz.

18. Su lekelerinin temizliğinde sirke kullanımı

Musluğun çevresinde zamanla lekeler oluşabilir. Bu lekelerden kurtulmak için etkili formüllerden biri de sirke. Su ve sirkeyi bire bir ölçülerde hazırlayıp üzerine macun kıvamını alıncaya kadar karbonat ilave edin. Bu hazırladığınız macunu musluğun kenarlarına sürüp yarım saat kadar bekleyin. Sonrasında eski bir diş fırçası yardımıyla iyice temizleyin. Zorlu kirlerde bir saat bekletseniz daha iyi olur.

19. Sirke ile gümüş parlatma

Gümüşlerinizi parlatmak için özel parlatıcılar almanıza gerek yok. Yemeklerinizde kullandığınız sirke bu işlevi görecektir. Bir su bardağı sirke ve bir çay kaşığı tuz ile hazırladığınız karışımı gümüşlerinize sürüp 15 dakika bekleyin ve ardından temiz bir bezle kurulayın. Düzenli uygulama sonucu gümüşleriniz pırıl pırıl olur.

20. Cam ve mutfak gereçlerini sirke ile temizleme

Cam ve mutfak yüzeylerini temizlerken de sirkeden yararlanabilirsiniz. 2 bardak sirkeyi 1 litre su ile karıştırıp ideal bir cam ve yüzey temizleyicisi elde edebilirsiniz. Camları mikrofiber cam beziyle temizleyin. Böylece camlarınızda hiç leke kalmaz.

Evinizde oluşan kötü kokuları sirkeyle giderip, kirli yüzeyleri sirkeyle temizleyerek evinizi pırıl pırıl bir hale getirebilirsiniz.