Türkiye’de genelevler ne zaman açılacak, genelevler açık mı?

Türkiye’deki genelevlerin kapatılmasının ardından vatandaşlar genelevlerin ne zaman açılacağını merak ediyor. Seks işçisi kadınlar da genel evlerin kapatılmasından rahatsız. Sağlık olayları nedeniyle genelevler Mart ayından bu yana kapalı tutuluyordu. Genel evlerin açık olup olmadığını merak edenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Türkiye’de 1 Temmuz 2021 itibariyle tüm işletmeler tekrar açılmıştır. Bu nedenle genel evler şu anda tamamen açıktır.

Türkiye’de 2020 yılının Mart ayından itibaren baş gösteren salgın ve ardından alınan önlemlerden dolayı genel evler uzun bir süre kapatılmıştı. Gerçek bir normalleşmenin ne zaman olacağı ve genel evlerin ne zaman açılacağı merak ediliyordu. Nihayet 1 Temmuz 2021 itibariyle genel evler açılmıştır. Genel evler hizmet vermeye tekrar başlamıştır.

Genelev çalışanları kapatmadan dolayı dertli

Yıllarca seks işçisi olarak çalışan kadınlar sorunları hakkında konuştular. Seks işçisi kadınlar, en büyük sıkıntıları olarak devletin kapattığı işyerlerine karşılık bir alternatif göstermemesi. Üzerinde şiddetle durdukları nokta, genelevde seks işçisi olarak çalışmanın daha güvenli olduğuydu. Söyleyecek pek çok şeyi olan bu kadınları dinledik.

Genelev kapanınca genel ev çalışanları aç kaldılar. Ancak bu işi yapmaya devam bu sefer kontrolsüz olarak devam etme ihtimalleri var. Bir işçi, “Haftada dört kez muayeneye gidiyorum. Çıktığım zaman gidecek miyim?” diyor. Bir diğeri ise, “Genelevlerin kuruluş sebebi fuhşu kontrol altına almak. Dışarıyı temizlesinler. Herkesi içeri alsınlar.” diyor.

Bir diğer kadın ise, “Genelevden atarsın sokağa gider; sokaktan atarsın evine gider; evden atarsın otele gider; hepsinden atarsın dağa gider. Çünkü başka alternatifi yok! Toplumda da böyle bir talep var.” diyor. Bakalım genel ev çalışanlarının sorunları nasıl çözülecek.