Intel Core i3, i5, i7 ve i9 farkı nedir?

Intel i3, i5, i7 ve i9 işlemcileri arasındaki farkı görmek için Intel'in popüler işlemcilerine bir bakalım dedik.

Intel Core i3, Core i5, Core i7 ve Core i9 işlemcileri piyasadaki en çok tercih edilen işlemciler, ancak bazı insanlar kendi bilgisayarlarını toplayacakları zaman ya da yeni bir bilgisayar satın almak istediklerine bu üç işletim sistemi serisinden hangisini seçeceği konusunda kafa karışıklığı yaşıyor.

En son teknoloji, 11. nesil Rocket Lake ve 12. nesil Alder Lake işletim sistemi serisi şu anda mağazalarda iken biz de yeni alıcıların bu konudaki sorusunu yanıtlayalım istedik. Bu rehberde sizin için piyasadaki en son Intel işlemcileri hakkında tüm kafa karışıklığını gideriyoruz.

Core i3, i5, i7 ve i9 farkları

Eğer istediğiniz cevap düz ve basit ise, o zaman genel olarak konuşursak Core i7’ler Core i3’lerden daha iyi sonuçlar veren Core i5’lerden daha iyidir. Hayır, Core i7 yedi tane çekirdeğe sahip değildir ve Core i3’de üç çekirdeğe sahip değildir. Numaralar basitçe göreceli işlem güçlerinin bir göstergesidir. Göreceli işlem gücü seviyeleri, çekirdek sayıları, saat hızı (GHz olarak), önbellek boyutu ve ayrıca Turbo Boost ve Hyper-Threading gibi Intel teknolojilerini içeren bir dizi kritere dayanmaktadır.

Çekirdek işlemciler laptop ve masaüstü bilgisayarlar gibi hedef cihazlar için gruplandırılabilirler. Her biri kendine özgü özellik ve karakteristiklere sahiptir. Kafa karışıklığını önlemek için biz masaüstü varyantlarına odaklanacağız. Bununla beraber, 6. ve 7. nesil Core CPU’lara da odaklanmış olacağız. Henüz 7.nesil işlemciler laptoplar için sunulduğu için şimdilik makalemizde 6.nesil işlemcilerden ve çok özel örnekler vermek için daha eski nesil işlemcilerden de söz edilecektir. 7.nesil işlemciler masaüstü için de yaygınlaşınca makalemizi güncelleyeceğiz.

Çekirdek sayıları

Daha fazla çekirdek ile daha fazla görev aynı anda sunulabilir. En az çekirdek, iki çekirdeğe sahip Core i3 CPU’larda bulunur. Şu anda tüm Core i3 işlemciler çift çekirdeklidir.

Halihazırda Core i5 işlemcileri i5-4570T dışında dört çekirdeklidir. Core i5-4570T çift çekirdeklidr ve 2.9Ghz standart saat hızına sahiptir. Aynı zamanda tüm Core i3 CPU’ların çift çekirdekli olduğunu hatırlatalım. Dahası, i3-4130T işlemci de 2.9Ghz’dır ve daha ucuzdur. Sanki i5’e göre daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor. 6. nesil i3 işlemciler çift çekirdeklidir, i5 ve i7 işlemciler ise dört çekirdeklidir.

Bu noktada, bir işlemcinin genel işlem gücünü hangi faktörlerin etkilediğine dair bilgi vermek istiyorum.

i5-4570T de Core i3-4130T ile aynı saat hızında çalışıyor ve ikisi de aynı sayıda çekirdeğe sahip olsa da Core i5-4570T Turbo Boost teknolojisi konusunda daha avantajlıdır.

Intel Turbo Boost

Intel Turbo Boost Teknolojisi, bir işlemcinin ihtiyaç duyulduğunda saat hızını dinamik olarak artırmasına olanak tanır. Turbo Boost’un herhangi bir zamanda saat hızını yükseltebileceği maksimum miktar, etkin çekirdek sayısına, tahmini akım tüketimine, tahmini güç tüketimine ve işlemci sıcaklığına bağlıdır.

Örneğin, Core i5-6440HQ’de izin verilen maksimum işlemci frekansı 3.5GHz’dir. Core i3 CPU’ların hiçbiri Turbo Boost teknolojisine sahip olmadığı için Core i5-6440HQ ihtiyaç duyulduğunda onları aşabilir. Çünkü Core i5 işlemciler Turbo Boost 2.0 teknolojisne sahiptir ve hepsi de Core i3’leri geçebilir. Bu arada Turbo Boast teknolojisinin en son versiyonu 7.nesil için sunulan Turbo Boost 3.0 olduğunu da belirtmemizde fayda olacaktır.

Önbellek (Cache) boyutu

İşlemciler aynı verileri defalarca kullandıklarını fark ettiklerinde bu verileri önbellekte saklar. Önbellek aynı RAM gibidir, fakat daha hızlıdır, çünkü doğrudan CPU’nun içinde inşaa edilmişlerdir. Hem RAM hem de önbellek sık kullanılan veriler için muhafaza alanı sağlar. Onlar olmadan CPU sabit disk sürücüsünü devamlı okumak zorunda kalacaktı ve verileri sunması daha fazla vakir almasına neden olur.

Esasen önbellek RAM İle etkileşimi en aza indirdiği sırada RAM de sabit diskle etkileşimi en aza indirir. Açıkcası yüksek bir önbellek ile daha fazla veriye hızlı bir şekilde erişilebilir. Başta da söylediğimiz gibi kafa karışıklığı olmasın diye sadece masaüstü işlemcileri ele alıyoruz. Core i3 işlemciler 3MB ya da 4MB önbelleğe sahiptir. Core i5 işlemciler 4MB ya da 6MB önbelleğe sahiptir. Son olarak tüm Core i7 CPU’lar 8MB önbelleğe sahiptir. Bir i7 işlemcinin bir i5 işlemciden ve bir i5 işlemcinin bir i3 işlemciden daha iyi performans göstermesinin bir nedeni de budur.

Hyper-Threading

Kesin olarak söylemek gerekirse, aynı anda bir çekirdek tarafından yalnızca bir mantıksal işlemci çalıştırılabilir. Yani bir CPU çift çekirdekli olduğunda yalnızca iki mantıksal işlemci aynı anda işlem görebilir. Bununla birlikte, Intel’in Hyper-Threading olarak adlandırılan bir teknolojisi var. Bu teknoloji sayesinde tek bir işlemci ile birden fazla mantıksal işlemcinin çalışması sağlanıyor.

Örnek olarak, çift çekirdeğe sahip bir Core i3 çekirdek başına yalnızca iki mantıksal işlemciyi görevi görebilir. Başka bir deyişle, aynı anda toplam dört mantıksal işlemci çalışabilir. Core i5 işlemciler (i5-4570T dışında), Hyper-Threading teknolojisine sahip olmadıkları için aynı anda hizmet verebilecekleri mantıksal işlemci sayısı Core i3’ünküne eşittir.

Core i7 mi Core i9 mu?

Intel yeni nesil mimariye sahip yeni Core i9’u bir süre önce tanıttı. Peki Intel, i7’yi i9’a göre nasıl farklılaştırdı? Core i9’un i7’de sahip olmadığı özellikler nelerdir? Genel olarak konuşursak, i9’lar i7’lerden daha hızlı işlemcilerdir – daha fazla çekirdek, daha yüksek saat, daha fazla önbellek. En büyük fark Hyperthreading, yani her fiziksel çekirdek için iki işleme ipliği oluşturan özelliktir. i9 için yeni nesil Core işlemcilerde HyperThreading kısıtlandı. Önceki nesil işlemciler için, i7 Hyperthreading’e sahip sınıftı. Ancak Intel Core-X’in kendine özgü kuralları vardır. Burada genel duyarlılık aynı, ancak yukarıda belirtilen kurallar mevcut değil. i9, çekirdek sayısı ve önbelleği daha yüksek olan i7’den hala daha iyidir.

Core i9 Artıları: Daha yüksek çekirdek sayısı, Daha fazla L2 / L3 önbellek, En yüksek çekirdek hızları – genellikle yalnızca 100-200MHz, Hepsinde Hyperthreading var, En iyisi – çok iş parçacıklı ve / veya daha yüksek talepli uygulamalar, aşırı çoklu görev.

Sonuç – Intel Core i3, i5, i7, i9 – hangisi en iyidir?

Aynı saat hızına sahip olsalar bile Turbo Boost teknolojisine sahip oldukları için i5’ler i3’lerden daha iyidir, fakat i5’ler Hyper-Threading teknolojisine sahip olmadıkları için i3’lerle aynı sayıda mantıksal işlemciye hizmet verirler.

Core i7 işlemcilerin çok daha iyi olmalarının birçok nedeninden biri de buradan kaynaklanır. Sadece dört çekirdekli değildirler, aynı zamanda Hyper-Threading teknolojisini de desteklerler. Böylece aynı anda sekiz mantıksal işlemci ile hizmet görürler. 8MB önbellek ve Intel Turbo Boost teknolojisi ile birleştirdiğimizde Core i7’yi kardeşlerinden ayıran şeyin ne olduğunu göreceksiniz.

Sonuçta bilgisayarınızda aynı zamanda birçok şey yapıyorsanız, i5 ya da i7 almanız sizin için doğru seçenek olacaktır. Bununla birlikte PC’nizi sadece emaillere bakmak için, bankacılık yapmak için, haber okumak ya da müzik indirmek için kullanıyorsanız, i3 almak sizin için daha ekonomik olacaktır. Ancak eğer i9 alabilecek paranız varsa mutlaka i9 alın. Çünkü i9 hepsinden daha iyidir.

İşlemci Tavsiyeleri

Açıkçası benim kullandığım bilgisayarda Core i7-9700K işlemci bulunuyor. Bu işlemci Intel’in 9.nesil i7 işlemcilerinin en çok performans gösterenlerinden en popüler olanıdır. En yüksek performans gösterip en çok kullanılan işlemcileri size önermek isterim.

Piyasadaki çoğu bilgisayarda kolaylıkla bulabileceğiniz için i7 olarak tavsiyem Core i7-9700K’dır. Umarız bu makale bir sonraki işlemci seçiminizde size bilgi verici olmuştur.