Yahudi Kürt sanatçı Hadassa Yeshurun kimdir?

Hadassa Yeshurun, Kürtlerin ünlü sanatçılarındandır. Aynı zamanda Yahudi olduğu bilinen Yeshurun, daha önce Rüdaw’a yaptığı açıklamada bağımsız Kürdistan devleti için her zaman dua ettiklerini söyledi.

2017’de Rüdaw’a konuşan Hadassa Yeshurun, en büyük hayalinin “başkent Erbil’de konser vermek olduğunu” dile getirdi. Mardin doğumlu olan Hadassa Yeshurun, çocukluğundan beri İsrail’in kontrolündeki Kudüs’te yaşıyor.

Hadassa Yeshurun kimdir?

Hadassa Yeshurun, kendisini Rüdaw’a şu sözlerle anlattı:

“Kürt kökenliyim ve uzun zamandır İsrail’de yaşıyorum. Yahudi Kürdüyüz. Dedelerimiz sürekli Kürdistan’dan geldiğimizi anlatırdı. Kürt kıyafetlerini giymeyi çok seviyorum. Konser ve katıldığım etkinliklerin çoğunda Kürt kıyafeti giyiyorum. İsrailli arkadaşlarım Kürt kıyafetleriyle beni gördüklerinde şaşırıyorlar. Hatta bazı arkadaşlarım benden Kürt kıyafeti isteyip giyiyor. Bir gerçek var ve ben bunu söylemek istiyorum. Tüm arkadaşlarım kendilerini birer Kürt dostu olarak görüyor. Çalışmalarımda beni her zaman destekleyerek teşvik ediyorlar. Hatta İsrailli bir arkadaşım Kürdistan’ın bağımsızlığı için şarkı söylememi istedi. Kürdistan’ın devlet olması halinde pasaportunu almak isterim. İsrail’de bağımsız Kürdistan devleti için her zaman dua ediyoruz.”