Yeşile ve doğaya doyacağınız Sarıyer’in parkları

Yaz geldi, güneş yüzünü gösterdi. İçinizden gelen “Haydi kalk, hafta sonu gezelim” sesine kulak verin. Bütün kış evde oturdunuz, e biraz da sıkıldınız. Ama şimdi dışarı çıkmanın tam zamanı. Rotayı belirlemek bizden, hafta sonu kaçamağı sizden. Ailenizle birlikte doyasıya vakit geçirmeniz için Sarıyer’in birbirinden keyifli parkları sizleri bekliyor.

Sarıyer’de son bir yılda 14 yeni park ile birlikte toplamda 310 bin metrekare alan üzerinde, 200’ü aşkın park ve yeşil alan hizmete girdi. Ağaçları, çocuk oyun alanları, havuzları, spor alanları, yemyeşil çimenleri ve yürüyüş yolları ile gürültüden uzak bu parklar, gün boyu dinlenmek isteyen, kitap okumak ya da spor yaparak vakit geçirmek isteyenlerin vazgeçilmezi haline geliyor.

Stresi, sıkıntıyı ve iş hayatının getirdiği tüm yorgunlukları unutup arınacağınız en ideal Sarıyer parklarını sizler için derledik. İşte Sarıyer’de doğa ile baş başa kalabileceğiniz huzur dolu o parklar:

Mangal’ın Sarıyer’deki tek adresi

Yesile-ve-dogaya-doyacaginiz-Sariyerin-parklari-2

İlk sırayı Sarıyer’in manzarasıyla gelenleri kendisine hayran bırakan Çamlık Parkı’na veriyoruz. Sarıyer’in mangal yakılabilen tek parkı olma özelliğini taşıyan Çamlık Parkı, yeşil alan bakımından da oldukça zengin.

Gün içerisinde Sarıyerlilerin uğrak yerlerinden biri haline gelen parkta oyun ve spor alanları ile yürüyüş parkuru yer alıyor. Siz de manzara karşısında yemeklerinizi yiyip, çayınızı kahvenizi içebilir, yazın kavurucu sıcağından uzakta sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

NOT: Sarıyer’i ve doğal ortak kullanım alanlarımıza zarar vermemek için belirtilen yerler dışında mangal yakmayınız.

Sarıyer’in En Büyük Parkı

Adını, mahalleli Üsteğmen Uğur Taşçı’nın Cizre’de şehit düşmesi üzerine Sarıyer Belediye Meclisi kararı ile alan, Ferahevler Uğur Taşçı Parkı yaklaşık 10 dönümlük bir arazi üzerine kurulu.

Açılışını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yaptığı parkın kurdelesi “Bu sahada nice Uğurlar yetişecek” sözleri ile kesilmişti. Park şimdi tam da amacına uygun olarak, gençlerin kaliteli zaman geçirmelerine vesile oluyor.

Oyun alanları, yürüyüş yolu ve spor alanına sahip parkta bulunan basketbol ve futbol sahası gün boyunca Sarıyerlileri misafir ediyor. Ayrıca Kompleks’te 7-14 yaş grubu gençlerin faydalanması için Sarıyer Belediyesi’nin her mahalleye kurduğu Gençlik Eğitim Merkezi şubesi ile 3-6 yaş arası çocukların eğitim aldığı Gündüz Bakımevi de yer alıyor.

Denize Karşı Kitap!

Yesile-ve-dogaya-doyacaginiz-Sariyerin-parklari-6

Park, adını Azerbaycan Devleti’nin kurucu lideri, siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak ülkenin gelişmesine büyük katkı sağlayan Haydar Aliyev’den alıyor. Aileler bir yandan yeşilin bir yandan deniz manzarasının tadını çıkarırken, çocuklar da doğanın içinde oyunlar oynayabiliyor.

Sarıyer Belediyesi’nin Edebiyat Günleri’ni de gerçekleştirdiği Haydar Aliyev Parkı, kitabınızı alıp çimlere uzanmak için en doğru adres olacaktır. Sahil şeridini kullanarak yürüyüşlerini yapan vatandaşlara da dinlenme noktası olarak, Haydar Aliyev parkını önerebiliriz.

Manzaraya Hayran Kalacaksınız!

Yesile-ve-dogaya-doyacaginiz-Sariyerin-parklari-5

Sarıyer Büyükdere’de bir yamaçta yer alan Hikmet Bayrak Muhtar Parkı, adını Büyükdere’nin sevilen eski bir muhtarından alıyor. Küçük ve sevimli bir park olan bu alanda, şehrin gürültüsünden kurtulup manzara eşliğinde dinlenebilirsiniz.

İçinde bir basketbol sahası olan park spor yapmak isteyenlere de ev sahipliği yapıyor.

Oltanı Al, Sahile Gel…

İstinye sahil parkı da manzara bakımından öne çıkan parklarımızdan biri olarak sıralamada yerini alıyor. Kendinize ait bir meşgaleniz olsun istiyorsanız, balık tutmak tam size göre. İş stresi ve hayat koşuşturmacasından uzak iki gün geçirmek için sizi Sarıyer sahillerine balık tutmaya davet ediyoruz.

Yeşillikler içinde oyun ve spor alanlarını içinde barındıran park, basketbol ve jimnastik sahalarına da sahip. Burada spor sonrası boğaza karşı dinlenebilir ve temiz hava alabilirsiniz.

NOT: Olta balıkçılığı yaparken, tuttuğunuz balıkların boy limitlerine ve av yasağı dönemlerine dikkat ediniz. Tuttuğunuz balık, belirlenen boy limitinin altındaysa gelecek kuşaklar için onu tekrar denize bırakmayı unutmayınız.

Yeniköy’de Açık Hava Sporu

Kaşıbeyaz karşısı spor alanı Yeniköy’de yer alan cimnastik yapılabilecek bir alanı kapsıyor. Sizde kapalı spor salonlarında çalışmayı sevmeyenlerdenseniz Yeniköy’e gelebilir, açık havada spor yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Sahilde Bisiklet Turuna Ne Dersiniz?

Denizden uzak kalamayanlar için, bire bir olan Tarabya parkı sizleri bekliyor. Sessiz, huzur dolu bir gün geçirip sahil boyunca bisiklet gezileri yapabilirsiniz. Spor ve yeşil alanı bulunan parkta yürüyüş için de sahili tercih edebilirsiniz.

Şehir Manzarasına Karşı Tavla At!

Yesile-ve-dogaya-doyacaginiz-Sariyerin-parklari-3

Adını meddah, sinema ve tiyatro sanatçısı Erol Günaydın’dan alan Yaşam Parkı Darüşşafaka’da yer alıyor. Doğanın içinde güzel bir şehir manzarasına sahip olan park, içerisinde Sarıyer Belediyesi’ne ait bir de Yaşam Evi bulunuyor.

Oyun ve spor alanına sahip olan parkta gün içerisinde ücretsiz çay, kahve içip satranç ve tavla oynayarak keyifli vakit geçirebilir, Sarıyer’in sıcacık insanlarıyla sosyalleşebilirsiniz.

Stresten Uzaklaşın

Yesile-ve-dogaya-doyacaginiz-Sariyerin-parklari-4

Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan İstiklal Marşı Yazarı Mehmet Akif Ersoy’dan adını alan park, Sarıyer Merkez’de yer alıyor. Mehmet Akif Ersoy Parkı yeşillikler içindeki oyun alanlarıyla, şehrin içinde nefes almak isteyenlerin uğrak mekânı.

Yaşam Evi’nde Kısa Bir Mola

Bir diğer önerimiz, 2 Temmuz parkı. Park adını 2 Temmuz 1933’te Sivas’ta yaşanan ve 35 kişinin yanarak hayatını kaybettiği katliamdan alıyor. Kazım Karabekir Mahallesi’nde yer alan parkın spor alanı oldukça geniş.

Yaz aylarını spor yaparak değerlendirmek isteyen Sarıyerlilerin vazgeçilmezi olan park içerisinde basketbol, voleybol oynamak için spor alanları ve bir de halı saha var.

Yürüyüş yapmak isteyenler için de vazgeçilmez olan 2 Temmuz Parkı, bünyesinde bulunan Yaşam Evi ile Sarıyerlilerin hizmetinde. Yaşam Evi’nde istediğiniz zaman ücretsiz çayınızı kahvenizi içip temiz havada arkadaşlarınızla kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Şehrin Gürültüsünden Uzaklaşın

Yesile-ve-dogaya-doyacaginiz-Sariyerin-parklari-7

Ünlü sinema sanatçısı Tarık Akan’ın adının verildiği Park, “Yeşilçam’a Vefa Projesi” kapsamında Sarıyer Belediyesi tarafından açılan parklardan. Kazım Karabekir mahallesinde yer alan Tarık Akan Parkı, yeşil alanı ve oyun alanı oldukça zengin olan parklardan biri. Bir de halı sahanın bulunduğu parkın pergoloları ve dinlenme alanlarında şehrin gürültüsünden uzak vakit geçirebilirsiniz.

Parkların Bakım ve Onarımları

Parkların bakım ve onarımları Sarıyer Belediyesi tarafından günlük ve belirli periyotlarla yapılıyor. Günlük bakım kapsamında; sulama, temizleme, çöplerin alınması gibi çalışmalar gerçekleşirken bakım ve onarım kapsamında daha ayrıntılı çalışmalar yürütülüyor.

Bakım ve onarım çalışmaları iş yoğunluğuna göre belirlenen periyotlarda gerçekleştiriliyor. Çalışmalar kapsamında; oyun gruplarının parçaları değiştirilip gerekirse yenileniyor. Sert zeminde hasar varsa bunlar gideriliyor ayrıca bank, piknik masası ve çöp kovası gibi kent mobilyalarının parçaları değiştiriliyor gerekli görülürse yenileniyor.

Çalışmalar kapsamında yeşil alandaki otlar biçiliyor, bitkilere şekil veriliyor ağaçlarda budamalar yapılarak parklara mevsimlik çiçekler ekiliyor.