Zombiler hakkında bilmeniz gerekenler

Zombiler bir süredir popüler kültürün sıklıkla işlediği bir konu. Peki zombi meselesinin kökü nereye dayanıyor, zombilerin hikayesi ne zaman başladı?

Sinema, TV ve video oyunlarının çok fazla işlediği ve ilgi gören zombi eserleri son zamanlarda oldukça popüler. TV dizisi ‘The Walking Dead’, sinema filmi ‘Zombi Ekspresi’ ve video oyunu ‘Dying Light’ bu türün en önemli eserleri.

Zombilerle ilgili her şeyden nefret eden bir kitle de yok değil. Fakat bir süre daha popüler olacağını düşünürsek, bu akımla yaşamayı öğrenmelisiniz.

Zombiler ve Voodoo inancı

Voodoo inancı, Batı Afrika’daki kabileler arasında yaygın olarak benimsenen bir inançtır. Büyü ve mistisizme dayanan bu inanca göre, ölen birisi büyücüler tarafından kontrol edilecek şekilde tekrar canlandırılabiliyor. Ancak, canlanan sadece vücut oluyor, insan ruhu ete ve kemiğe bağlı olmadığı için ölümden sonra tekrar vücuda gelemiyor. Voodoo inancına göre yeniden canlandırılan bu beden büyücünün kontrolünde olmazsa insan yiyen bir yamyama dönüşüyor.

Hatta Haiti’de ABD işgali sırada zombilerin büyücüler tarafından kontrol edilerek işgalci ABD güçlerine karşı kullandığına inanılıyor.

Zombi virüsünun özü

Voodoo büyücüleri, kurbağaların korku anında derilerinden salgıladıkları zehir ve kirpilerin savunma sırasında salgıladıkları bir enzimle karıştırarak yaptıkları sıvı modern anlamda bildiğimiz zombi virüsünün ham maddesini oluşturur. Bu sıvının yenilmesi, ya da açık bir yaradan vücuda sızması insan vücudunda ağır hasarlara yol açıyor. Soluma ve kalp atışlarını durma noktasına getiren bu sıvıyı alan biri toprağa gömüldükten sonra bir zombi olarak toprağın altından çıkartılabiliniyor. Voodoo büyücüleri bu ritüeli sekiz saatlik bir seansta 100% garantili olarak yapıyorlar.

Zombi bitkisi Datura

Brugmanisa Candida olarak bilinen Datura bitki ise bir başka zombileştirme etkisine sahip. Bitkinin salgıladığı sıvıdan yapılan tozlar, akıl mantık sahibi bir insan evladının koşarak uzaklaşması gereken bir zehir ortaya çıkartıyor. Uyuşturucu olarak kullanılan bu tozun ufak bir miktarı bile; daimi hafıza kaybına, felce, ruh ve sinir hastalıklarına ve hatta saniyeler içerisinde ölüme sebep oluyor. Bir Voodoo büyücüsü uygun miktarlarda, kölelerinin yemeğine karıştırdığı bu tozla yıllarca sürecek bir zombiliğe yol açabiliyor. Öyle ki, tozun uyuşturucu etkisi, kişiyi zombi olmaya bağımlı hale getiriyor ve iyileştirmek mümkün olmuyor. Bir kez Datura’ya maruz kalan kurban, yeniden zombi olmak için adeta can atabiliyor.

Türklerde zombiler: Mankurt

Mankurt, Orta Asya Türk ve komşu kültürlerinde olan bir çeşit köleleştirme yöntemidir. Beynin öldürülerek, zihnin kontrol altına alınması prensibine dayanır. Saçları kazınan kişinin, kafa derisi cılk yara halindeyken deve derisiyle sarılarak güneş altında tutulur. Bir süre sonra uzamaya başlayan saçlar, kafanın dışına değil içine doğru yol alır ve uzayan saçların sardığı beyin teorik olarak ölmüş olur. Bu şekilde adete kafası sıfırlanan kişi istendiği gibi yönlendirilebilir.

Orta Asya Türklerinde mankurtlardan oluşan ordularla dosta güven düşmana korku salan Hunlar, Göktürkler gibi ülkeler büyük topraklar fethetmişlerdir.