Kartal Neyzen Tevfik Meydanı’nın yeni hali

Kartal’da Neyzen Tevfik Meydanı olarak bilinen Marmaray Kartal tren istasyonu etrafı, Hürriyet Caddesi ve Egemenlik Caddesi’nin Spor Caddesi ile buluştuğu kısım İBB’nin gerçekleştirdiği çalışmalar ile yenilendi. Neyzen Tevfik Meydanı ve çevresinin yeni hali vatandaşlardan büyük beğeni aldı.

Kartal Neyzen Tevfik meydanı projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Kartal Belediyesi’nin koordinasyonu ile gerçekleştirilen Kartal Neyzen Tevfik Meydanı ve Hürriyet Caddesi Yenileme Projesi kapsamında çok sayıda çalışma yapıldı. Projenin tamamlanmasıyla beraber Neyzen Tevfik Meydanı‘nın yeni hali vatandaşlardan büyük beğeni topladı.

Proje kapsamında alandaki gereksiz yapılar kaldırıldı. Meydana çok daha güzel bir görünüm verildi. Daha önceden tamamen beton görünüme sahip olan Neyzen Tevfik Meydanı ağaçlandırıldı. Daha işlevsel hale getirilen Neyzen Tevfik Meydanı, içinde barındırdığı bir anfi-tiyatro, açık otopark ve yeşil alanı ile Kartal’a kazandırıldı.

Kartal Neyzen Tevfik meydanı fotoğraflar

Proje kapsamında 9 bin metrekarelik alanda kapsamlı bir yenileme çalışması yapıldı. Alanın 2 bin metrekaresi yeşil alan olarak ilçeye kazandırıldı. Yenileme çalışmaları; Hürriyet Caddesi, Egemenlik Bulvarı ve Spor Caddesi üzerinde gerçekleştirildi.

neyzen-tevfik-meydani-yeni-2
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Hürriyet Caddesi’nde bulunan İSPARK otopark alanı yeniden düzenlendi. Daha önce kaldırımı işgal eden İSPARK otoparkı için cepler yapıldı. Ardından Marmaray tren yolunun çirkin görüntüsünü kapatmak için etrafına ağaçlar dikildi.

neyzen-tevfik-meydani-yeni-3
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Alanın tam ortasında büyük bir yer kaplayan ve kötü görünen Neyzen Tevfik heykeli kaldırıldı ve yerine daha işlevsel olan anfi tiyatro yapıldı. Anfi tiyatronun etrafına oturma yerleri yapıldı ve ağaçlar dikildi. Marmaray alt geçit sayıları arttırıldı.

neyzen-tevfik-meydani-yeni-4
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Ulaştırma Bakanlığına bağlı TCDD, çalışmaları engellediği için çirkin görünen toprak yığını kaldırılamadı. Çalışmaları engellenen İmamoğlu, TCDD’yi çalışmalara katkı sunmaya davet etti. Ancak TCDD buna yanaşmadı ve bu nedenle toprak yığını kaldırılamadı.

neyzen-tevfik-meydani-yeni-5
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Bunun yerine toprak yığınının üstü sivri kısmı traşlanarak daha yatay bir yokuş elde edildi. Yokuşun etrafına da ağaç dikildi.

neyzen-tevfik-meydani-yeni-6
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Yenilenen Neyzen Tevfik Meydanı’nın açılış töreni, 14 Eylül 2022’de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.