Farklı un çeşitleri ve kullanım alanları

Birçok un çeşidi vardır: buğday, çavdar unu, pirinç, karabuğday veya karabuğday, bezelye, tapyoka, mısır, yulaf, nohut, mercimek, kinoa, badem, keçiboynuzu… Bu makalede sizlere un çeşitleri, besinsel özellikleri ve hangi yemek tariflerinde kullanılabileceğini anlatacağız. Ama her şeyden önce…

Un nedir?

Un, tahıl tanesi, yalancı tahıl, kuru meyve veya baklagillerin öğütülmesinin sonucudur. Unlar, ekmek, makarna, empanada, bisküvi, omlet, kek, pizza hamuru, beşamel ve diğer soslar, kurabiyeler, krepler ve krepler, hamurlar, çörekler, yulaf lapası, kekler gibi yiyecekleri hazırlamak için hem tatlı hem de tuzlu tariflerin hazırlanmasında kullanılır.

Genel olarak, Batı’da, kuvvetli buğday unları esas olarak daha yüksek protein içeriğine (glüten dahil) sahip oldukları için ekmek ve kek gibi hamurun kabarması ve belirli bir elastikiyet ve kabarıklık gerektirmesi gereken diğer tarifleri yapmak için kullanılır. Gevşek veya zayıf buğday unu daha az glütene sahiptir ve esas olarak keklerde, hamur işlerinde, koyulaştırıcı olarak ve genel olarak fırıncılıkta kullanılır.

Glütensiz unlar özellikle ekmek, kıvam arttırıcı, kurabiye, krep vb. yemek tariflerinde kullanılmaktadır. Çok fazla kabarıklık gerektirmezler ve fırında kabarmaları gerekmez.

Her un türü içinde kepekli unlar ve rafine unlar bulunur. Tam tahıllar, tam tahıldan elde edildikleri için rafine edilmişlerden daha besleyicidir ve bu nedenle, hiçbir kısmı çıkarılmadığı için tüm besleyici özelliklerini korurlar.

Her zaman olduğu gibi, en iyi kalitede olmasını sağlamak için organik ve yerel olarak üretilen un kullanmanızı öneririz.

20 çeşit un, kullanım alanları ve beslenme özellikleri

Giderek daha fazla insan alerji, intolerans veya kendi kararı nedeniyle glüten tüketmediği için unları glütenli ve glütensiz olmak üzere iki gruba ayırdım.

Glütenli unlar

Buğday unu

Batıda en çok kullanılan undur ve hem tatlı hem tuzlu her türlü tarifte kullanılır. Buğday, magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum, çinko veya selenyum gibi mineraller sağlar; A, B ve E grubu vitaminleri, lif, karbonhidratlar ve bitkisel protein. Rafine edilmiş buğday unlarında bu makro ve mikro besinlerin katkısı çok daha düşüktür. Buğday tohumu, besleyici özellikleri ve sağlık yararları ile de bilinir.

Çavdar unu

Ağırlıklı olarak düşük, yoğun ekmekler, krakerlerin hazırlanmasında kullanılır ve daha fazla kabaran bir ekmek elde etmek istiyorsak tek başına veya buğday unu ile birlikte kullanılabilir. Hamura belirli bir acılık verir, bu nedenle aroması “kamuflaj” olmadıkça genellikle şekerlemelerde kullanılmaz. Tam buğday çavdar unu potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum, iyot, sodyum, çinko ve selenyum ile E ve B grubu vitaminleri, karbonhidratlar ve lif içerir.

Dinkel (Spelled) un

Daha düşük glüten içeriğine sahip olduğu için buğday unundan daha kolay sindirilebilir. Ve hamurun kabarmasını ve az ya da çok kabarık olmasını büyük ölçüde belirleyen tam olarak tahıllardaki glüten ve diğer proteinlerdir. Bu nedenle, bu tip unlar esas olarak, buğday unu ile elde edilenlerden daha kompakt, düşük ekmekler yapmak için kullanılır. Bütün buğday unu, magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor, silikon, çinko ve E, B grubu, Omega 3 ve 6 vitaminleri ve lif gibi mineraller sağlar.

Yulaf unu

Özellikle hamur işlerinde çok iyi olan ve hamurun çok kabarması gerekmiyorsa tek başına veya daha kabarık ekmekler veya kekler yapmak istersek buğday unu ekleyebileceğimiz bir undur. Ancak yulaf ezmesi, kurabiye, krep veya kek gibi lapa ve tatlı tarifleri yapmak için de kullanılır. Yulaf ezmesi çok besleyici bir tahıldır ve tam buğday ununda B ve E grubu vitaminler, magnezyum, kalsiyum, fosfor, çinko ve krom gibi mineraller, esansiyel yağ asitleri, karbonhidratlar ve lif bulunur.

Arpa unu

Daha yumuşak ve daha uzun ekmekler elde etmek için buğday ve arpa ununu karıştırabilmemize rağmen, esas olarak koyulaştırıcı olarak ve buğdaydan daha az kabarık olan yoğun ekmekler yapmak için kullanılır. Tam buğday arpa unu, bakır, çinko, potasyum, fosfor, magnezyum veya kalsiyum gibi mineraller ve A, B ve C vitaminleri kaynağıdır. İyi bir karbonhidrat ve lif kaynağına sahiptir.

Glütensiz unlar

Pirinç unu

Örneğin Japonya’da tempura tarifi için bu tahılın unu için kullanılır. Buğday gibi diğer unlarla karıştırılsa da, ekmek, kek vb. yapmak için tariflere dahil edilebilir. Tam tahıllı pirinç unu fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum, iyot ve selenyum içerir. Ayrıca B ve E grubu vitaminleri sağlar, aynı zamanda karbonhidrat kaynağıdır ve lif içeriği oldukça düşüktür.

Mısır unu

Bu tahıl ekmeği, empanadilla hazırlanmasında veya sosları, çorbaları ve yahnileri koyulaştırmak için kullanılır. Bütün mısır unu potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, magnezyum, bakır ve B, K ve E grubu A vitaminleri içerir. Mısır unu bir enerji, lif ve bitkisel protein kaynağıdır.

Karabuğday unu

Bu yalancı tahıl, Asya ve Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sosların veya kurabiye gibi tatlı tariflerin hazırlanmasında yer alabilir. Karabuğday unu ile ekmek yaparsanız, kompakt olacak ve fazla kabarmayacaktır. Eğer kabarmasını istiyorsanız, buğday gibi biraz glütenli un eklemeniz gerekecek. Karabuğday veya karabuğday kepekli unu çok besleyicidir ve kolayca sindirilebilir, aşağıdakileri sağlar: esansiyel yağ asitleri omega 3 ve 6, B grubu vitaminleri, fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum, çinko, lif, karbonhidratlar, demir veya selenyum gibi mineraller, 9 amino asit esasına sahiptir.

Bezelye unu

Kullandığımız müstahzarlara yeşil renk verecek bir un. Bezelye ununu püreleri, yahnileri kalınlaştırmak, krep veya tuzlu krep, pizza hamuru, köfte, kraker vb. yapmak için kullanabiliriz. Tam bezelye unu bitkisel protein, lif, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, çinko, A, C vitaminleri ve B grubu yönünden oldukça zengindir. Bakliyat olmasının yanı sıra tahıl unlarına göre daha doyurucudur.

Bakla unu

Sağlık açısından oldukça besleyici ve faydalı bir diğer baklagil olan bakladan elde edilir. Bezelye unu ile aynı tariflerde kullanılabilir, çok yeşil olmasa da hazırlığa yeşilimsi bir bütün verecektir. Tam fasulye ununun bitkisel protein, diyet lifi, A vitamini, B grubu, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum veya kalsiyumda büyük katkısı vardır. Diğer baklagillerde olduğu gibi, fasulye unu da tahıl unundan daha doyurucudur.

Nohut unu

Hint tariflerinde çok yaygın olarak kullanılır ve nohut ununu ağırlıklı olarak hamurlarda ve yumurtasız omlet yapmak için kullanabiliriz. Unun nohut aroması olduğu için tatlı tariflerde kullanılması önerilmez, pek işe yaramaz. İyi bir baklagil olarak çok besleyicidir ve tahıl unlarından daha doyurucudur. Bütün nohut unu, B, K, E ve C grubu vitaminleri, fosfor, demir, potasyum, kalsiyum veya demir kadar önemli mineralleri içerir. Aynı zamanda iyi bir bitkisel protein ve lif kaynağıdır.

Mercimek unu

Bu un, krep veya tortilla gibi Hint yemek tariflerinde kullanılabilir ve hatta hamurlar için kullanılabilir. Baklagil olduğu için doyurucu ve besleyicidir ve her türlü tuzlu yemekle çok iyi gider. Tam tahıllı mercimek unu kolayca sindirilebilir ve bize A, B ve C vitaminleri gibi mikro besinler ve magnezyum, demir veya kalsiyum gibi mineraller sağlar. Ayrıca bitkisel protein ve lif içerir.

Keten tohumu unu

Bu tip un esas olarak hem tatlı tariflerde (kekler, kekler, kurabiyeler, vb.) hem de tuzlu (ekmekler, hırpalanmış) tariflerde yumurta yerine kullanılır. Tohumları öğüterek evde keten unu yapabilirsiniz. Bu arada sadece kullanacağınız tohumları öğütmenizi tavsiye ederim çünkü bunlar faydalı yağ asitleri bakımından zengindir ve kısa sürede tüketilmediği takdirde bayatlayabilir. Keten omega 3 ve 6, E vitamini, B ve C grubu içerir. Aynı zamanda selenyum, çinko veya potasyum gibi minerallerin kaynağıdır.

Kestane unu

Ekmek tariflerinde, kalın çorbalar ve güveçlerde, beşamel gibi soslarda, çöreklerde, bebek mamalarında, pandispanyalarda çok iyidir. Çok hoş bir aroma ve lezzet sağlar. Kestane unu mükemmel bir mineral ve vitamin kaynağıdır ve onu kullandığımız yemekleri besleyici olarak zenginleştirecektir. Çok iyi bir diyet lifi ve bitkisel protein kaynağıdırlar, bu nedenle özellikle sporcular, yaşlılar ve çocuklar için faydalıdırlar.

Badem unu

Özellikle kremaları, yulaf lapalarını, dolguları vb. koyulaştırmak için tatlı tariflere dahil edebiliriz. buğdayla yapılan ekmek tariflerine de katılarak hoş bir tat ve aroma bırakır. Badem, sağlığa birçok faydası olan bir kuruyemiş türüdür. Besleyici, doyurucu ve badem unu hazırlamak için onları evde öğütebiliriz. Badem ununun özellikleri arasında mineraller ve vitaminler, antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri açısından zengin olduğunu vurgulayabiliriz.

Manyok unu

Bu besleyici yumru öğütülür ve ekmekler, koyulaştırılmış çorbalar, soslar, püreler ve güveçler yapabileceğimiz bir un elde edilir ve onu dolguya vücut vermek için tuzlu keklere veya kişlere dahil edebiliriz. Manyok A, B grubu, C ve K vitaminleri açısından yüksek bir içeriğe sahiptir ve mineraller açısından eksik kalmaz, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve demir içerir.

Patates unu

Manyok gibi, patates veya patates bir yumrudur ve muhtemelen dünyada en çok tüketilen şeydir. Patates unu, soslara, pürelere veya güveçlere koyulaştırmak ve daha fazla kıvam vermek için eklenebilir. Hassas bir tat ve aroma sağlar, böylece tatlı tariflerde de kullanılabilir. Patates, var olan en doyurucu yiyeceklerden biridir, vitamin ve mineral bakımından zengindir ve sindirimi kolaydır.

Tigernut unu

Ve başka bir yumru ile devam ediyoruz. Tigernut unu, kremalar, kekler ve kekler için dolgular, pandispanyalar, çörekler, tatlı ekmekler vb. içeren tatlı pasta tariflerine eklemek için idealdir. Limon ve tarçınla çok iyi birleşen çok hoş bir tada ve aromaya sahiptir. Tigernut da çok doyurucu, bize diyet lifi veriyor, sindirimi kolay ve evde kendimiz öğüterek yapabiliriz. Esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve minerallerin mükemmel bir bitkisel protein kaynağıdır.

Kinoa unu

Bu yalancı tahıl bize bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu 8 temel amino asidi sağlar, mineraller ve vitaminler açısından zengindir, bitkisel protein açısından zengindir, lif içerir ve sindirimi kolaydır. Ayrıca kinoa unu hem tatlı hem de tuzlu tariflerde kullanılabilir ve tanelerini evde öğütebiliriz. Temelde koyulaştırıcı olarak kullanılır ve ekmek veya hamur yapmak için onları zenginleştirmek için eklenebilir.

Amaranth unu

Tanelerini öğütüp amaranth unu elde edebileceğimiz başka bir yalancı tahıldır. Yulaf lapası, güveç, çorba vb. hazırlanmasında kullanabilirsiniz. Daha fazla vücut eklemek için. Bu un antioksidanlar, vitaminler, mineraller açısından zengindir ve bize enerji, bitkisel protein ve lif sağlar. Hassas midesi olan kişiler tarafından bile kolayca sindirilebilir ve iyi tolere edilir.