Aydın Didim’deki Poseidon heykeline ne oldu?

Birkaç yıl öncesine kadar Aydın’ın Didim ilçesinde sahilde Poseidon Heykeli bulunuyordu. Didim sahilinin simgesi haline gelen Poseidon Heykeli, Didim’de halk plajının hemen girişinde yer alıyordu. Peki Didim’deki Poseydon heykeline ne oldu? İşte Poseydon heykeli hakkında bilmeniz gerekenler…

Poseydon özellikle Yunan mitolojisine ilgili olanların ve turistlerin ilgisini çeken bir mitolojik kahraman. Ancak heykel güncel olarak yerinde bulunmuyor, kalıcı olarak kaldırılmış durumda. Nedeni ise Yunan olması ve bazı siyasetçilerin kaldırılması için faaliyet göstermesi.

Belediye meclisinde Poseydon heykeli tartışması

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gerçekleşen bir oturumda, konu Didim’deki heykele geldi. Bazı siyasetçiler heykele tepki gösterirken, Didim’in mevcut belediye başkanı Deniz Atabey ise heykelin kendi dönemlerinde yapılmadığını söyledi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Partili bir üyenin Poseidon Heykeli’ne Türk kültürünü yansıtmadığı gerekçesiyle tepki gösterdi ve yerine Atatürk heykeli yapılmasını önerdi.

Öneriye tepki gösteren Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ise, “Bizden önceki belediye yönetimi döneminde Altınkum sahilinde Posiedon Heykeli dikilmişti. Bu topraklarda sadece biz yaşamadık. Tabi ki değerlerimize sahip çıkacağız ancak her dönemin değerlerine sahip çıkmalıyız. O insanların da burada yaşadığını yok sayamayız. O heykelin oradan sökülmesi mantıklı değil. Türkiye’de kültür turizmi yapıyoruz. Kendimizin yaratmadığı eserleri yabancılara sunuyoruz. Bunları kazmak için milyonlarca lira harcanıyor. O zaman Didim’deki Apollon Tapınağı’nı sökelim, yerine cami yapalım. Hiçbirine karşı değiliz ama bu topraklarda yaşamış kadim toplumları yok sayamayız. O zaman ne kültür, ne turizm kalır” dedi.

Poseidon Heykeli kaldırıldı

Aydın’ın Didim ilçesinde etkili olan fırtına nedeniyle sahildeki Poseidon Heykeli devrildi. Kentte gün boyunca etkisini gösteren ve saatteki hızı 30 kilometreyi aşan fırtına hayatı olumsuz etkiledi. İlçede yağmurun da yağmasıyla zaman zaman elektrik kesintileri yaşandı.

Fırtınada, Altınkum Sahili’ndeki Poseidon Heykeli devrildi. Balıkçılar, teknelerini Taşburun Limanı’na demirledi. Heykelin devrildikten sonra yerine dikilmesi, devrilmesini şüpheli hale getiriyor.

Heykelin son durumu hakkında bilgi ve görüş talebinde bulunduğumuz Didim Belediyesi’nden henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmemiştir.