Dönercilerde İskender fiyatı 300 TL’yi aştı

Türkiye’de son dönemde restoranlarda fiyat artışları dikkat çekerken, son olarak iskender için porsiyon fiyatında yükseliş vatandaşın cebini yakıyor. Restoranlarda sıcak yemek fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor.

Ekonomik kriz, enerji fiyatlarındaki yükseliş ve Türk lirasının tarihi değer kaybı, restoranlarda fiyatların artmasına sebep oldu. Dövizin yükselmesi ile beraber iskender fiyatları da arttı.

Birçok restoranda iskender fiyatları 250 TL’nin üstüne çıkarken, bazı restoran sahipleri ise krizi fırsata çevirerek olağanüstü zamlar yaptı. Temmuz ayından bu yana nerdeyse tüm restoranlarda iskender fiyatının ortalama 100 TL arttığı görüldü.

İskender fiyatları

Kartal’daki bazı restoranlarda iskenderin porsiyon fiyatına zam geldi. Kartal’daki İntiba dönerde bir porsiyon iskender fiyatı 300 lira oldu. Diğer restoranlarda da iskender porsiyon fiyatına gözle görünür şekilde benzer fiyatlara gelmesi dikkat çekti.

Alişan Usta’da ise bir porsiyon iskender 275 lira. Dönerci Ali Usta’da ise bir porsiyon iskender 301 liraya satılıyor. Döner Ustası Çetin Yalçın’da ise iskender 273 lira. İskender fiyatları diğer restoranlarda şöyle: Dönerci Celal Usta 317 TL, Magic Akademi 324 TL, Usta Dönerci 155 TL.

Özellikle son günlerde yaşanan döviz fiyatlarındaki değişimin henüz fiyatlara yansımadığı belirtiliyor. Restoran ekibinin mazot faturalarındaki artışı da menü fiyatlarına yansıtmaya başladığı belirtiliyor. Önümüzdeki günlerde iskenderin porsiyon fiyatına yeni bir zam gelebilir iskender porsiyon fiyatının 350 TL’yi aşması riski ile iskender yemek tamamen lüks olmaya doğru gidiyor.

İskender fiyatları nedir?

Bir zamanlar 20 liraya almaya alıştığımız iskenderin porsiyonu Kartal’daki restoranlarda ve ülkenin genelinde ortalama 275 TL’den satılıyor. Kimi yerlerde 350 TL’ye bile 1 porsiyon iskender satan var.

İskender fiyatları zam üstüne zam gelmesiyle beraber giderek yükseldi. En kaliteli iskender nerede yenir? En pahalı iskender fiyatları belli oldu. Geçen yıl pahalı iskender 150 TL olurken, bu yıl en pahalı iskender 350 TL’ye yükseldi. Ortalama iskender fiyatları 175 TL’den 250 TL’ye çıktı.

İskenderin porsiyonu 250 TL’den başlıyor ve fiyatlar 350 TL’ye kadar çıkıyor. İskender fiyatlarının bu kadar yükselmesi, iskenderi git gide zengin yemeği haline getiriyor. Birçok vatandaş en son ne zaman iskender yediklerini hatırlamıyor. Kartal’daki restoranlarda iskender fiyatlarına göz attık.