Yırtık kot modası ne zaman başladı?

Günümüzde sayısız farklı kot pantolon stili var ve en güncel trendlerden biri, onları yırtık ve dikişsiz giymek, yeni bir şey gibi görünen ama bir süredir bizimle olan bir şey. Moda döngüseldir ve trendler gelir, gider ve daha güçlü bir şekilde geri döner.

Bu çok yönlü giysi, tasarımcılar ve büyük moda firmaları tarafından her zaman değişikliklere tabi tutulmuştur. 1930’lardan itibaren bu giysi sadece işçiler tarafından kullanılmıyor ve daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı, ancak 1960’lara kadar dikişsiz pantolonlar görülmeye başlandı.

Yırtık pantolon trendinin gelişi 20 yıl daha alacaktı. Seksenlerde, diz altında yırtık olan pantolonlar ortaya çıkmaya başladı, herkesin iyi karşılayamayacağı bir şeydi, çünkü o yıllarda kıyafetlerin uzun süre dayanması gerekiyordu.

İlk başta diz altında küçük yırtıklardı, ama bu sadece kot pantolonla gelecek olanın tohumuydu. Kısa süre sonra tüm dizini ve hatta bacakların bir kısmını açığa çıkaracak en büyük yırtıklar ortaya çıktı.

O yıllarda, yırtık giysiler giymek bir isyan sembolüydü ve değişikliklerle dolu bir on yılın gelmek üzere olduğunun bir habercisiydi. Doksanlı yıllarda yırtık ve dikişsiz kot pantolon giyme trendi yayıldı ve eminim çoğunuzun hatırlayacağı gerçek bir trenddi.

Bu eğilim o on yılın büyük bir bölümünde çok mevcuttu, ancak 2000’lerin gelişiyle ortadan kayboldu ve yerini başka farklı eğilimlere bıraktı. Size daha önce de söylediğimiz gibi, moda döngüseldir ve seksenlerde ve daha sonra doksanlarda çok popüler olan kırık olanların geri dönmesi uzun sürmez.

Birçok tasarımcı, kot pantolonları sadece kaplamalı taşlar, tüyler ve nakışlarla değil, aynı zamanda biraz daha ihtiyatlı olmasına rağmen yırtıklarla da kişiselleştirmeye başladı.

İtalyan firması Dolce & Gabanna, bu trendi defilelerinden birinde, dikişsiz pantolonlarla, uyluk bölgesinde çok yıpranmış ve dizdeki karakteristik yırtıkla tekrar sundu. Klasiği yeniden yorumlama yeteneği, moda ve dijital ticaret dünyasında ayırt edici bir özelliktir.