Uzun süre kullanılmayan araçta neler olur?

Bir aracın uzun bir süre kullanılamadığı bir dönemde, araç sahiplerinin karşılaştığı sorunlardan biri de onları tekrar yola çıkaramamaktır. Bazı insanlar, kullanmadığınız zamanlarda araba bakımı konusunda endişelenmenize gerek olmadığına inansa da, gerçek şu ki, uzun süre kullanmadığınızda arabanıza nasıl bakacağınızı öğrenmek çok önemlidir.

Bir araba uzun süre kullanılmazsa ne olur?

Aracınızın birkaç gün boyunca tamamen hareketsiz kalması gereken durumlarda, elektrik aksamı, motoru ve hatta lastikleri gibi unsurlar hareket etmedikleri için zarar görebilir. Hasar, tüm bakımını düzenli tutsanız bile aracınızın düzgün çalışmasını etkileyebilir. Bu nedenle, yapabileceğiniz en iyi şey, kullanamayacağınız durumlarda bir arabaya nasıl bakacağınız hakkında her şeyi öğrenmektir. Aracınıza zarar vermemek için aşağıdaki ipuçlarını okuyun ve uygulayın.

1. Akünün bağlantısını kesin

Akü, elektrik aksamının kalbidir ve diğer unsurların yanı sıra radyo, klima, uyarı ve sürüş destek sistemleri gibi dahili donanımların çalışabilmesi sayesindedir. Ancak aracınızı kullanamadığınız için enerjinin kaynağına dikkat etmeniz gerekiyor ve bunun için tavsiye, gerekli aletlere sahip olduğunuz sürece akünün eksi kutbunu çıkarmaktır. Bu sayede elektrik kaçaklarını veya akünün tamamen boşalmasını önlemiş olursunuz.

2. Motoru haftalık olarak çalıştırın

Motoru çalıştırmak, uzun süre kullanılamayacağı durumlarda araca bakmanın bir yoludur. Birkaç haftalık bir duruş olsa bile, aracınızın mekanik çalışmasını etkinleştirmek çok yardımcı olabilir. Motorun çalıştırılması için aracın aküsünü bağlamanın gerekli olduğunu unutmayın, bu, araçtaki karbüratörü uyarmanın yanı sıra her şeyin tekrar doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmenize izin vereceğinden, elektrik sistemini iyi durumda tutmak için çalışmaya devam edecektir.

3. Optimal Sıvı Seviyesi

Aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için değiştirilmesi gereken çeşitli sıvılar vardır. Bu sıvılar yakıt, motor yağı, antifriz ve fren yağıdır. Bunlarla ilgili olarak, doğrulamanız gereken şey, optimum seviyede olduklarıdır, bu nedenle her hazneyi incelerken önerilen seviyede olup olmadıklarını kontrol etmeli ve eksik olmaları durumunda en uygun noktaya kadar doldurmalısınız.

4. Lastiklerinizi daha yüksek bir seviyeye şişirin

Aracı kullanırken lastiklere daha fazla hava verilmesi önerilmez çünkü bu, lastiklerin patlamasına ve kazaya neden olabilir. Bununla birlikte, lastikleri normalden daha yüksek bir seviyeye şişirmek, tekerleğin düz durmasını önlemeye yardımcı olabilecek, tüm arabanın ağırlığını destekleyerek zamanla deforme edebilecek bir uygulamadır.

Lastik bakımının ek bir yönü, bir arabanın nasıl park edileceğidir, çünkü onu dengesiz bir zeminde bırakmak tekerleklerdeki lastiklere de zarar verebilir. Bu durumda, kenarları olmayan temiz bir alan arayabilir ve lastikleri aynı konumda bırakmamak için aracınızı ileri veya geri hareket ettirebilir, böylece deformasyonlarını önleyebilirsiniz.

Kuşkusuz, bir araba uzun süre durursa ne olacağını bilmek, yatırımınıza dikkat etmenize, kullanım ömrünü uzatmanıza ve aracınızın iyi durumundan yararlanmanıza yardımcı olabilir, çünkü kusurlar ve olası hasarlar motor için geri döndürülemez olabilir. Bu nedenle, bir arabayı çıkarıp kullanamayacağınız durumlarda nasıl bakacağınızı öğrenmelisiniz, ancak en iyi öneri, aracınızın mükemmel durumda olup olmadığını kontrol etmek için tekrar inebileceğiniz zaman tamirciye gitmek olacaktır.