Wushu dövüş sanatı nedir?

Wushu sporu hem bir gösteri hem de geleneksel Çin dövüş sanatlarından türetilen tam temaslı bir spordur. Wushu terimi, Batı toplumlarında yaygın olarak kung fu olarak bilinen genel olarak Çin dövüş sanatlarını kapsamak için kullanılan “dövüş sanatları” kelimesi için Çince bir karşılıktır. 1949’dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’nde, geleneksel Çin dövüş sanatlarının pratiğini millileştirmek amacıyla kuruldu.

Modern yarışma biçimlerinin çoğu, hükümet tarafından atanan komiteler tarafından ana sanatlarından oluşturulmuştur. Wushu, Uluslararası Wushu Federasyonu (IWUF) aracılığıyla her iki yılda bir düzenlenen Dünya Wushu Şampiyonasını ile uluslararası bir spor haline getirildi.

Wushu nedir?

Rekabetçi wushu iki disiplinden oluşur: taolu (biçimler) ve sanda (dövüşme). Taolu, rakiplerin yargılandığı ve belirli kurallara göre puan verildiği dövüş sanatı kalıplarını ve manevralarını içerir.

Formlar, geleneksel Çin dövüş sanatı stillerinin toplu kategorilerine dayanan temel hareketleri (duruşlar, tekmeler, yumruklar, dengeler, sıçramalar, süpürmeler ve fırlatmalar) içerir ve kişinin güçlü yönlerini vurgulamak için yarışmalar için değiştirilebilir.

Rekabetçi formların, bazı harici stiller için 1 dakika, 20 saniye ile dahili stiller için beş dakikanın üzerinde değişebilen zaman sınırları vardır. Modern wushu yarışmacıları, formlarına daha fazla zorluk ve stil eklemek için 540 ve 720 derece atlamalar ve tekmeler gibi hava tekniklerinde giderek daha fazla eğitim alıyor.

Wushu, diğerlerinin yanı sıra Jet Li, Donnie Yen ve Chow Yun Fat gibi aktörler tarafından bugün neredeyse tüm aksiyon filmlerinde bir şekilde gösterilmiştir.

Modern Wushu

Modern veya çağdaş wushu 1940’ların sonlarında geliştirilmiş ve standartlaştırılmış olsa da, Çin dövüş sanatları binlerce yıl öncesine kadar izi sürülebilir. Çin’in ulusal sporudur ve hem bir gösteri sporu (taolu) hem de tam temaslı bir spordur (sanda/sanshou).

Taolu formları daha yaygın olarak uygulanmaktadır ve hız, esneklik, güç ve akrobatik teknikleri vurgulayan jimnastik zemin rutinleriyle karşılaştırılabilir. Formlar, egzersiz amaçlı da kullanılan daha alçak duruşlar ve daha yüksek tekmeler kullanılarak estetik olarak daha hoş olacak şekilde tasarlanmıştır. Zor akrobatik ve hava hareketleri de dahil edilerek sergiler ve yarışmalar için beğeni toplar.

Wushu Yarışmaları

Modern wushu, Uluslararası Wushu Federasyonu (IWUF) tarafından belirlenen kurallar ve düzenlemelerle iki yılda bir düzenlenen Dünya Wushu Şampiyonaları da dahil olmak üzere düzenlenen çeşitli uluslararası yarışmalarla rekabetçi bir spor olarak ortaya çıkmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri, her iki yılda bir Amerika Birleşik Devletleri Wushu-Kungfu Federasyonu (USAWKF) tarafından düzenlenen hem yetişkin hem de genç takımlar için bir takım seçme yarışmasına sahiptir.

Türkiye’de Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu tarafından her yıl Türkiye Wushu Şampiyonası düzenlenmektedir. Ayrıca Avrupa ve Dünya’da düzenlenen uluslararası turnuvalara ve şampiyonalara sporcu gönderilmektedir.