Dünyada kahvenin yasaklandığı yerler

Kahve tutkunları için belgesel tadında bir araştırma yaptık. Kahvenin keşfedildiğinden bu yana herhangi bir yerde yasaklanıp yasaklanmadığını araştırdık. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, çok şaşıracaksınız ama kahve bir zamanlar 5 yerde yasa dışı ilan edilerek tamamen yasaklandı.

Gerçeği söylemek gerekirse, ilk keşfedildiğinde herkes çılgınca kahve içiyor değildi. Birçok insan gizemli enerji arttırıcı içeceğe karşı oldukça şüpheliydi ya da korkuyordu. Bazıları şeytanın yarattığını bile düşünüyor!

1. Mekke’de kahve yasağı

Radikal düşünmeyi ve takılmayı teşvik ettiğine inanıldığı için, Mekke’de 1511’de kahve yasaklandı. Bu nedenle vali, kahvenin muhalefeti birleştirebileceğini düşündü. Bazı Tasavvuf mezhepleri, cenazelerde namaz sırasında uyanık kalmak için bir kâse kahvenin etrafından dolanırdı!

2. İtalya’da kahve yasağı

Kahve 16. yüzyılda Avrupa’ya geldi. Din adamları, yasaklanıp “Şeytani” olarak etiketlenmeleri için baskı yaptılar. Ancak VIII. Papa Clement kahvenin tadına baktı, lezzetli olduğunu ilan etti ve hatta vaftiz edilmesi gerektiğini söyledi. Bu papalık kutsamalarının gücüyle kahvehaneler hızla Avrupa çapında yayıldı.

3. Osmanlı’da kahve yasağı

Sultan IV. Murad’ın 1623’te Osmanlı tahtına çıktığını ilan etmesinin ardından kahveyi hemen yasakladı ve makul bir ceza sistemi kurdu. İlk işlenen suç için ceza falaka oldu. Hatta birçok tarihi kaynaklarda yazanlara göre 2. kez kahveyle yakalananlar deri çantaya konulmuş ve boğazın sularına atılmıştır. Osmanlı’da o dönemde sadece kahve değil, sigara ve tütün de aynı yasaktan nasibini almış.

4. İsveç’te kahve yasağı

İsveç 1746’da kahve kesti. Hükümet ayrıca “Kahve Paraphernalia” yı da yasakladı – polisler bardaklara ve yemeklere el koydu. Kral III. Gustav, katil mahkumlara kahve içme emrini verirken, doktorlar Joe fincanlarının ne kadar sürede onları öldürdüğünü izledi. Hükümlüler için harika görünüyor, ama doktorlar için sıkıcı.

5. Prusya’da kahve yasağı

1777’de Prusya’nın Büyük Frederick’i, biranın kahveye üstünlüğünü iddia eden bir bildiri yayınladı. Kahvenin ülkenin bira tüketimine müdahale ettiğini belirtti.

Zaman içinde kahve, onu yasaklamaya çalışan Krallar ve Lordlara karşı savaşı sürekli kazandı.