Motor kaskı nasıl boyanır?

Motosiklet kullanan birine sorun, size yaşam tarzıyla birlikte gelen özgürlük hissini sevdiklerini söyleyeceklerdir. Bu özgürlüğün bir kısmı, bireyselliğinizi sergileyebilmekten ve dünyaya kim olduğunuzu gösterebilmekten gelir.

Motosikletinizi ve hatta motor kıyafetinizi birkaç farklı şekilde kişiselleştirmek kolaydır, peki ya motosiklet kaskınız? İlk aldığınız zaman onunla birlikte gelen tasarım ve renge sonsuza kadar bağlı mı kalacaksınız, yoksa bir motor kaskı boyayabilir misiniz?

Motosiklet kaskı boyanır mı?

Kaskınızı boyamak basit bir işlem değildir. Muhtemelen motosiklet kaskında hangi boyanın kullanılması gerektiğini merak ediyorsunuzdur. Merak etmeyin. Bilmeniz gereken her şeyi burada öğreneceksiniz. Sadece kaskınızı diğerlerinin arasından sıyrılmak için özelleştirebileceğiniz birçok farklı yolu düşünün!

Bazı yerler, kaskların yerel yönetimler tarafından verilen güvenlik standardı etiketlerini göstermesini de gerektirir. Bunlara örnek olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki DOT etiketleri veya Avrupa’daki ECE etiketleri gösterilebilir. Çoğu durumda, bu etiketlerin çıkarılmasına veya üzerlerinin boyanmasına izin verilmez. Türkiye’de motor kaskı boyamak yasak değildir.

Motosiklet kaskı boyamak güvenli mi?

Bu harika bir soru. Ancak cevap o kadar basit değil. Kaskınızı boyamak, yoldaki güvenliğinizi aynı anda artırabilir ve azaltabilir. Ama nasıl?

Öncelikle motosiklet kaskınızı daha dikkat çekici bir renk ve desene boyarsanız yoldaki görünürlüğünüzü artırmış olursunuz. Diğer sürücüler sizi çabucak fark edecek ve etrafınızda güvenli bir şekilde manevra yapabilirler. Elbette bunun tersi de doğru olabilir. Bunun yerine daha koyu bir renk seçerseniz diğer sürücülerin sizi görmesini zorlaştırabilirsiniz.

Yine de, her şey kaskınızı boyamanın görsel yönleriyle ilgili değil. Kullandığınız boyaya bağlı olarak kaskın yapısal bütünlüğünü zayıflatabilirsiniz. Bunun nedeni, boyadaki solventler veya diğer kimyasalların kaskınızı yol için güvensiz hale getirmesidir.

Bu inanılmaz derecede riskli. Bir çarpışma durumunda, o kask başınızı gerektiği gibi korumayabilir.

Tüm bu sorunlardan kurtulmak için ilk olarak, göze çarpan ve mükemmel kontrast sağlayan bir renk şeması ve desen seçin. Tamamen siyah bir motosiklet kaskı gündüz havalı görünebilir, ancak geceleri fark etmek neredeyse imkansızdır. Aynısı, bakması güzel olan ancak aynı zamanda yoldaki güvenliğinizi azaltan kamuflaj desenleri için de geçerlidir.

Kaskın yapısal bütünlüğünü korumak söz konusu olduğunda, üreticiyle iletişime geçmekten veya satıcıyla konuşmaktan çekinmeyin. Onlara hangi tür boya veya malzemelerin kaska zarar vermeyeceğini sorun. Muhtemelen, onlara bunu soran ilk kişi siz değilsinizdir. Bu nedenle, size doğru cevapları verebilmelidirler.

Motor kaskını boyamak için ne tür boya kullanılmalıdır?

Şimdi eğlenceli kısım geliyor. Demek motosiklet kaskınızı boyamaya karar verdiniz. Hatta önceden hazırlanmış birkaç tasarımınız bile olabilir. Tek yapmanız gereken, işi halletmek için ne tür boya ve diğer araçları kullanacağınızı bulmak.

Motosiklet kaskınızda kullanabileceğiniz en iyi iki boya sprey boyalar ve akrilik boyalardır. Sprey boyalar, motosiklet kaskınızda daha grafiti veya şehirli bir görünüm elde etmek için harikadır. Ayrıca, çok uygun fiyatlıdırlar ve çoğu donanım mağazasında istediğiniz rengi bulabilirsiniz. Sprey boyalar, kaskın geniş alanlarını tek seferde kaplamak için mükemmeldir. Yine de, karmaşık tasarımları boyamanızı zorlaştırırlar.

Akrilik boyalar ise tam tersidir. Bir fırça ve biraz akrilik boya ile kaskınıza detaylı tasarımlar ve hatta yazılar çizebileceksiniz. Ancak kaskın büyük kısımlarını boyamak istiyorsanız büyük bir fırçaya ihtiyacınız olacak.

Motor kaskı nasıl boyanır

İlk olarak sprey ile mi yoksa fırça ile mi boyamak istediğinize karar verin. Sprey boyası kullanacaksınız şu yöntemi izleyin:

  1. Ardından kaskı gözünüzde canlandırın ve hangi kısmını boyamak istediğinizi ve hangi kısmını boyamak istemediğinizi belirleyin.
  2. Sprey boyayı kaskın yüzeyine yapıştırmanın en iyi yolu, dış kabuğu veya boyamak istediğiniz bazı kısımları zımpara kağıdı kullanarak cilalamaktır.
  3. Boyamak istemediğiniz yerleri yapıştırma sıva ile kaplayın. Bundan sonra, büyük gazeteyi yere yayın ve üzerine motosiklet kaskınızı yerleştirin.
  4. Boya spreyi kullanarak kaskı akıllıca püskürtün. Bundan sonra, boya kuruyana kadar yaklaşık 20 dakika bekleyin. Ardından, çerçeveyi çizmek için işaretçileri kullanın.
  5. Az önce çizdiğiniz çerçeveye göre kaskınızı boyamak için boya fırçalarını ve su boyasını kullanın. Tabii ki, dikkatinizi ve çizim becerinizi gerektirdiği için bu en zor adım olarak kabul edilir. Herhangi bir hata çabanızı boşa çıkarabilir. Boya kapağı kuruyana kadar en az 2 veya 3 saat beklediğinizden emin olun.
  6. Bundan sonra, kaskınızın yüzeyini parlak ve pürüzsüz hale getirmek için şeffaf boya püskürtün. Bu adımda 20 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir.

Boya fırçası kullanacaksanız şu yöntemi izleyin:

  1. Motosiklet kaskınızın yüzeyini boyamanız gerekiyor. Ancak, 1. yöntemde olduğu gibi genel yüzeyini boyamaya gerek olmadığını unutmayın. Bunun yerine, sadece çizmek istediğiniz alanları boyamak için boya fırçasını kullanın. Açıkçası, en çok sevdiğiniz herhangi bir rengi kullanın.
  2. Yeni boyadığınız alanlara favori çerçevesini çizmek için kalemi kullanın. Tamamen kuruyana kadar beklemek için sabırlı olun. Bu geleneksel resmin en büyük yararı, tasarımları karmaşık ve derinlemesine bir şekilde sunabilmenizdir. Ancak bu alanda kendinize güvenmiyorsanız bırakın iyi bir sanatçı sizin için yapsın!
  3. Çerçeveyi 1. adımda boyayı kaplayacak şekilde birçok katmanla renklendirin. Elbette, eski katman tamamen kuruduktan sonra yeni katmanı renklendirmek daha iyidir.
  4. Çerçeveyi daha net hale getirmek için yeniden çizmek için işaretçiyi kullanın.