Thunderbolt 3 bağlantı noktası nedir?

Teknoloji çok hızlı gelişiyor ve ufukta her zaman yeni bir G/Ç bağlantı noktası olduğu görülüyor. Hepimizin öncülük ettiği yüksek bant genişliği ile veri aktarımını göz önüne alırsak bu durum şaşırtıcı değil. Önceki yıllarda açıklanan bağlantılardan Thunderbolt 3, özellikle yeni anakartlarda halihazırda kullanılıyor. Bu makalede Thunderbolt 3’ü detaylı olarak inceleyeceğiz ve standart USB bağlantı noktalarından farkına bakacağız.

Thunderbolt, Intel tarafından USB 3.0’ın saniyede 5 Gigabit’e varan veri aktarım hızlarına sahip olduğu 2011 yılında geliştirildi. Thunderbolt 3, Thunderbolt arabiriminin güncel sürümüdür. Thunderbolt 3, verilerin 40 Gbps’ye kadar bir hızda aktarılmasına olanak tanır. Bu, Thunderbolt 2’nin 20 Gb/sn çıkış hızından iki kat, USB-C’nin 10 Gb/sn’den ve orijinal Thunderbolt arabiriminden dört kat daha hızlıdır.

Intel Thunderbolt 3 nedir?

Thunderbolt 3, hızlı sabit sürücüleri, 4K ve 5K çözünürlükleri içeren birden çok ekranı ve PCIe Gen 3 genişletme kasaları gibi diğer çevre birimlerini masaüstü veya dizüstü bilgisayarınıza bağlamanıza olanak tanır. Daha önemlisi, Thunderbolt 3’ün USB-C ile aynı bağlantı noktası şeklinde çalışacak şekilde tasarlanmış olması ve USB-C kabloları ve cihazlarıyla uyumlu olmasıdır. Orijinal Thunderbolt ve Thunderbolt 2 arabirimleri, mini DisplayPort konektörleri kullanır; bu, bunların herhangi bir USB bağlantı noktasıyla tamamen uyumlu olmadığı anlamına gelir.

Intel tarafından geliştirilip Haziran 2015’te duyurulan Thunderbolt 3.1, bir önceki versiyon 3’ün tüm avantajlarına ek olarak birkaç yeni özellikle birlikte sunuyor. Birincisi, USB 3.1’in en yüksek veri aktarım hızından daha yüksek bir bant genişliğine sahip: 40Gbps. Gerçek dünya şartlarında, ortalama 4K film dosya boyutunuz 30 saniyeden kısa sürede aktarılır. Çılgınca bir hız. Thunderbolt 3’ün diğer özellikleri/avantajları şunları içerir:

  • Standart bir 1920×1080 ekrandan 16 milyon daha fazla piksele sahip çift 4K monitörlere bağlantı
  • Harici grafik çözümleriyle bağlantı
  • 10 GbE hızında eşler arası bağlantı
thunderbolt-tablo

Biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak Thunderbolt 3, USB 3.1 ile aynı USB Tip C bağlantı noktasını kullanır, bu nedenle her iki bağlantı için de bir bağlantı noktası veren anakartları görürsünüz. Bu, Thunderbolt 3’ün tüm USB 3.1 kablolarını ve bağlantılarını tam olarak desteklediğinden, herhangi bir Thunderbolt 3 bağlantı noktası teknik olarak da bir USB 3.1 bağlantı noktasıdır.

Bu nedenle büyük dosyaları düzenli olarak taşıyın veya birden fazla 4K monitör bağlamayı planlıyorsanız, Thunderbolt 3 destekleyen bir ana kartı veya bir dizüstü bilgisayarı tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu arada USB 3.1’in yerine gelecek olan USB 3.2 de kısa süre önce duyuruldu. Yakında yaygınlaşması bekleniyor. Thunderbolt 4 için şu anda konular sadece spekülasyon durumunda.

Thunderbolt 3 nasıl anlaşılır?

Thunderbolt-3 simgesi

Intel, USB-C ile tamamen aynı fiziksel bağlantı noktalarında çalışmak için yeni Thunderbolt’u yarattı. Bu, bilgisayar üreticilerinin ayrı bir Thunderbolt 3 bağlantı noktası için sistem kasasında ek yer kaplamasına gerek olmayacağından, benimsemeye yardımcı olacaktır.

Sahip olduğunuz bağlantı noktasının bir USB-C veya Thunderbolt 3 sürümü olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol etmek için bağlantı noktasının yanında şimşek işaretine benzeyen Thunderbolt simgesini aramanız yeterlidir.

Thunderbolt 3 bağlantı noktalarının teknik olarak USB-C cihazlarıyla uyumlu olmasıdır. Ancak Thunderbolt 3, mutlaka USB-C ile uyumlu değildir. Bir Thunderbolt 3 cihazını bir USB-C bağlantı noktasına fiziksel olarak bağlayabileceğiniz doğru olsa da, çalışacağı garanti edilmez. Ekranda Thunderbolt 3 cihazının USB-C bağlantı noktasıyla uyumlu olmadığına dair bir mesaj alabilirsiniz.

Thunderbolt 3 Pasif ve Aktif Kablo

En basit kablolar pasiftir ve metalik bakırdan yapılmıştır. Pasif Thunderbolt 3 kabloları, USB-C kablolarıyla aynıdır ve Thunderbolt veya USB-C bağlantı noktalarına takılır. Thunderbolt 3, verileri pasif kablolar üzerinden Thunderbolt 2’ye eşdeğer hızlarda ve USB-C’nin iki katı hızda 20 Gbps’ye kadar aktarır. Ancak pasif kablolar Thunderbolt 3 ve USB-C ile en uyumlu olsalar da, en verimli olmaları gerekmez.

Thunderbolt’un tüm avantajlarından yararlanmak için aktif kablolar kullanmanız gerekir. Aktif Thunderbolt kabloları, toplam 40 Gbps verim elde etmek için entegre yongaları kullanacak. Dizüstü bilgisayarınızı 4K veya 5K ekranlara bağlarken olduğu gibi, performansın gerçekten önemli olduğu durumlarda aktif kablolar kullanmalısınız. Ayrıca, özellikle SSD tabanlı bir RAID dizisine bağlanıyorsanız, iş istasyonları ve sunucular için yerel dosya depolamanın en hızlı performansı için aktif bir kablo kullanmak isteyeceksiniz.

Aktif optik kablolar, fiber optik kablolar gibi tamamen plastik ve camdan yapılmış başka bir tiptir. Aynı 40 Gbps verimi sağlamak için optik iletimi kullanırlar, ancak optik kablolar uzunluklarını daha da uzatabilir. Optik kabloların uzun kablo çalışmalarında masanızdan ziyade veri merkezinde kullanıldığını görme olasılığınız daha yüksektir.