SSD ve HDD karşılaştırması

SSD ve HDD, bilgisayar toplarken önemli bir parçadır. SSD bilgi depolar ancak hareketli parçaları yoktur. HDD ise dolaşan ve bilgi okuyan bir okuma/yazma kafası olan mekanik bir kol kullanır. Oyun oynamak veya tasarım yapmak için hangi depolama sürücüsünü seçeceğinize düşünürken, seçenekler kafa karıştırıcı olabilir. Kararınızı netleştirmek için hard disk drive (HDD) ve solid state drive (SSD) arasındaki farklara bakalım.

Elbette, depolama diskiniz oyunlarınız için önceden yüklenmiş dosyaları saklar. Oyunlarınızı ve bilgisayarınızda bulunan herhangi bir şeyi saklamak için yeterli depolama alanına ihtiyacınız vardır. Hem sabit sürücülerin, hem de yarı iletken sürücülerin görevi veri depolamaktır, ancak iki tür depolama sürücüsü arasında teknoloji farkı vardır. Yakın zamana kadar oyun bilgisayarları veya tasarım amaçlı stüdyo bilgisayarları için depolama konusunda çok az seçenek vardı. Şimdilerde, oyuncular ve tasarımcılar sistemlerini bir SSD, HDD, birden fazla SSD + HDD veya hatta her ikisiyle de yapılandırabilirler. Peki, SSD’yi oyuncular için daha iyi bir seçim haline getiren karşılaştırma özellikleri nedir?

ssd-hdd-karsilastirma

İhtiyaçlarınız için hangisinin en iyi olduğunu seçmenize yardımcı olmak için geleneksel sabit sürücülerin (HDD) ve katı hal sürücülerin (SSD) artılarını ve eksilerini inceleyeceğimiz SSD ve HDD kılavuzumuza hoş geldiniz. Yeni bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar satın almak istediğinizde ya da makinenizi yükseltmenin yollarını araştırıyorsanız, hem sabit sürücüler hem de SSD’lerle ilgili birçok referans göreceksiniz, ancak hangisi sizin için en iyisidir?

Burada iki depolama ortamını karşılaştıracağız, hangi görevlerde üstün olduklarına ve hangilerinde o kadar iyi olmadıklarına bakacağız. Bu kılavuz, performanslarını en üst düzeye çıkarmak için bu sürücüleri kullanmanın en iyi yollarını belirlemenize yardımcı olacaktır. SSD ile HDD teknolojisini karşılaştırmaya başlamadan önce, her iki sürücü türüne hızlıca bir göz atalım.

Sabit disk sürücüsü (HDD) nedir?

hdd hard disk

Bir masaüstü bilgisayarınız varsa, büyük olasılıkla, yüklediğiniz uygulamalarla birlikte işletim sisteminin ve dosyalarınızın ve klasörlerinizin depolandığı geleneksel bir sabit disk sürücünüz olacaktır.

HDD veya Hard Disk, verilerinizi depolayan, tabak olarak bilinen dairesel bir disk içerir. Disk dönerek okuma-yazma kolunun disk üzerindeki verileri okumasına (veya diske veri yazmasına) izin verir. Tabla ne kadar hızlı dönerse, sabit sürücü o kadar hızlı çalışır, bu da işletim sisteminizin ne kadar hızlı yanıt vereceğini ve sürücüde yüklü uygulamaların yüklenip açılmasının ne kadar sürdüğünü etkileyebilir.

Daha eski sabit sürücüler bir bilgisayarın ana kartına bağlanmak için bir IDE bağlantı noktası kullanır, ancak çoğu modern sabit sürücü bir SATA bağlantısı kullanır. SATA’nın en yeni sürümü olan SATA III, modern anakartlarda bulunur ve bir HDD için mümkün olan en hızlı veri aktarımını sağlar.

Katı hal sürücüsü (SSD) nedir?

Katı hal sürücü (SSD), daha yeni bir depolama teknolojisidir, ancak bir süredir kullanılmaktadır ve modern bir dizüstü bilgisayarınız varsa, büyük olasılıkla bir SSD kullanmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, bir SSD hareketli parça içermez. Bunun yerine, NAND flash bellek kullanır. Bir SSD’nin sahip olduğu NAND (Negatif-AND) bellek yongaları ne kadar fazlaysa, o kadar fazla depolama kapasitesine sahiptir. Modern teknoloji, SSD’lerin her zamankinden daha fazla NAND yongasına sahip olmasını sağlar, bu da SSD’lerin HDD’lere benzer kapasitelere sahip olabileceği anlamına gelir.

Çoğu SSD, SATA III bağlantı noktalarına sahiptir, bu da kasada bir HDD yerine kolayca takılabilecekleri anlamına gelir ve birçoğu, daha küçük sabit sürücülerin de geldiği 2,5 inç biçiminde gelir. Ancak, SATA III’ün maksimum veri çıkışı 600 MB/s’dir ve bu HDD’ler için iyi olsa da, SDD’ler çok daha yüksek hızlara sahiptir, yani SATA III bağlantısı olan bir SSD’niz varsa, sürücünün performansı aslında SATA bağlantısı tarafından engellenir.

Bu darboğazı önlemek için, PCIe bağlantısı olan SSD’ler alabilirsiniz. Bu sürücüler bir anakartın PCIe yoluna yerleştirilerek çok daha yüksek hızlar sağlar. Bununla birlikte, daha küçük bir ana kartınız varsa veya PCIe şeritlerinizi grafik kartları veya ses kartları gibi diğer cihazlar için kullanıyorsanız, bir SSD’nin şeritte kalmasını istemeyebilirsiniz.

SSD’ler için giderek yaygınlaşan bir başka bağlantı da M.2’dir. Dizüstü bilgisayarınız SSD kullanıyorsa, büyük olasılıkla M.2 bağlantısı kullanmaktadır ve çoğu modern masaüstü bilgisayarda M.2 bağlantı noktasına sahip anakartlar bulunur. M.2 SSD’ler genellikle diğer SSD’lerden daha küçüktür, bu da diğer bileşenlerinizi etkilemeden kolayca kurulabilecekleri anlamına gelir.

NVMe (Non-Volatile Memory Express) en yeni SSD teknolojisidir ve inanılmaz derecede hızlı veri aktarım hızları sunar.

ssd hdd farki

SSD ile HDD karşılaştırması

Fiyat

Bir SSD ve HDD arasında seçim yaparken, ilk başta fark edeceğiniz ilk büyük fark fiyattır. SSD’ler tipik olarak geleneksel sabit sürücülerden gigabayt başına daha pahalıdır. Ancak bazı SSD’lerin diğerlerinden daha pahalı olduğunu belirtmekte fayda var. Eski SATA III SSD’ler, M2 ve PCIe SSD’lerden daha ucuzdur ve teknoloji bir süredir ortalıkta olduğu için, bazı SATA III SSD’ler geleneksel bir sabit sürücüden çok pahalı değildir.

En az miktarda parayla en fazla kapasiteyi istiyorsanız, HDD alabilirsiniz. Geleneksel sabit disk sürücüleri için üretim süreçleri, artık üretilmelerinin nispeten ucuz olduğu anlamına geliyor ve bu da onları daha uygun maliyetli hale getiriyor. Çok düşük fiyatlarla büyük kapasiteli HDD’ler alabilirsiniz.

Kapasite

SSD’leri ve HDD’leri karşılaştırırken fiyata yakından bağlı olan, sürücülerin kapasiteleridir. Genel olarak, çok fazla depolama alanının peşindeyseniz, HDD tam size göre. Ticari sabit sürücüler için HDD kapasiteleri 40GB ile 12TB arasında değişirken, kurumsal kullanım için daha da büyük kapasiteler vardır. Bugünlerde uygun bir fiyata 2 TB’lık bir sabit disk edinebilirsiniz ve bu size bol miktarda alan sunar. 8 TB ila 12 TB boyutundaki HDD’ler, öncelikle yedeklemeleri tutmak için çok fazla alana ihtiyaç duyduğunuz sunucular ve NAS cihazları için kullanılır.

Genel olarak, tek bir büyük sabit sürücü yerine birkaç küçük sabit sürücüye sahip olmanızı tavsiye ederiz. Bunun nedeni, sürücü arızalanırsa, tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz, verileriniz birkaç sürücüde tutulursa, bir sürücü arızalanırsa, her şeyi kaybetmezsiniz. Bu nedenle, HDD’ler çok sayıda büyük dosyayı depolamak için iyidir, bu da onları fotoğraf, video ve oyun tutmak için iyi yapar.

Geçmişte SSD’ler genellikle bu kadar büyük kapasitelere sahip değildi, ancak teknolojideki gelişmeler sayesinde artık terabaytlarca depolamaya sahip SSD’ler alabilirsiniz. Bununla birlikte, bu bir prim olarak gelir ve büyük SDD’ler genellikle engelleyici şekilde yüksek fiyat etiketleriyle birlikte gelir. Yapabiliyorsanız, SSD’nin daha yüksek hızından yararlanmak istediğiniz işletim sisteminiz gibi programları tutmak için daha küçük bir SSD (belki 160GB – 256GB civarında) almak ve ardından hızın o kadar önemli olmadığı diğer dosyaları depolamak için bir HDD kullanmak iyi bir fikirdir.

Hız

SSD’ler ile HDD’ler arasındaki eşleşmede, hız, gerçekten bir fark görmeye başladığımız yerdir. Katı hal sürücüler her zaman geleneksel sabit sürücülerden çok daha hızlı olmuştur, ancak SSD teknolojisinin sürekli gelişmesi ve SATA III darboğazının ortadan kaldırılmasıyla aradaki fark artık her zamankinden daha büyüktür.

İlk olarak, HDD hızlarına bakalım. Dönen bir tabla kullanan bu sürücüler için, sürücünün hızı büyük ölçüde sürücünün yapabileceği RPM’ye (dakikadaki devir sayısı) bağlıdır ve RPM ne kadar yüksekse, sürücü o kadar hızlı performans gösterebilir. Çoğu bütçeye uygun sabit sürücü, modern sabit sürücülerin yapabildiği en düşük hız olan 5.400 RPM RPM’ye sahiptir. 7.200 RPM’ye ulaşabilen bir sürücüyü tercih etmeniz daha iyi olur, bu da çoğu modern HDD’nin derecelendirileceği şeydir. Daha yüksek RPM sürücüler, 10.000 RPM’ye kadar ve hatta daha yüksek sürücüler elde edebilirsiniz, ancak bunlar daha nadir ve daha pahalıdır.

SSD ve HDD hızları, hem okuma (sürücünün verileri ne kadar hızlı okuyabildiği) hem de yazma (sürücüye ne kadar hızlı veri yazılabileceği) için MB/s (saniyede megabayt) cinsinden ölçülür. Kapasite gibi HDD hızlarını belirleyen başka faktörler de vardır, ancak genel olarak 5.400 RPM’deki bir SATA III sabit diskin hızı yaklaşık 100MB/s iken 7.200 RPM 150MB/s olacaktır.

SSD’lerin hareketli parçaları olmadığı için hızları RPM’lere değil, sürücünün teknolojisine ve veri bağlantısına bağlıdır. SATA III bağlantısına sahip bir katı hal sürücüsü, yaklaşık 550MB/s okuma ve 520MB/s yazma hızlarına ulaşmalıdır, ancak bazıları daha hızlı olacaktır, ancak 600MB/s’de maksimuma çıkacaktır. Dolayısıyla, SSD’lerin hızını sınırlayan bir SATA III bağlantısıyla bile, geleneksel sabit sürücülerin yaklaşık dört katı hız elde edersiniz. Bununla birlikte, SSD’ler için daha iyi optimize edilmiş bağlantılardan birini kullanırsanız, hız farkı gerçekten ortaya çıkar.

PCIe/M.2 SSD’ler için ortalama hızlar yaklaşık 1,2 GB/s ile yaklaşık 1,4 GB/s arasında değişir ve bütçeniz varsa 2,2 GB/s’ye ulaşabilenler bile vardır. Yani, bu SSD’lerden birini tercih ederseniz, hızın yaklaşık 10 katına bakarsınız. Hız ve performans söz konusu olduğunda, SSD’ler en doğru seçimdir.

SSD’ler HDD’lerden nasıl daha iyi performans gösterir?

Seçiminiz tercihlerinize ve kişisel deneyimlerinize bağlıdır. Ancak, kendi iş istasyonu PC’nizi yapıyorsanız, sisteminize ne ekleneceğine rehberlik edilmesi için kesinlikle kişisel görüşünüzden daha fazlasına ihtiyacınız olur.

İlginç şekilde, SSD’ler zorlu oyunlarda bile oyun performansında pek bir fark yaratmıyor. Test edilen tüm oyunlarda, kare hızları kare tutarlılığı aynı çıktı. Yarı iletken bir sürücüye sahip olmada fark yaratan şey, yükleme süreleri. Bu, günümüzün ileri seviye oyun bilgisayarlarında oldukça önemli bir özelliktir.

Genel olarak, HDD’ler oyun oynamak için uygundurlar. HDD, oyunlarınızı saklamak için yeterli kapasiteye sahip olduğu sürece ve grafikleri destekleyecek kadar hızlı olduğu sürece, sorun yaşamayacaksınız. SSD’nin HDD’ye oranla farklı, oyunların açılma süreleridir. SSD’lerin çalışma şekli gereği daha hızlı bir şekilde bilgiyi getirmesi, oyunların daha hızlı yüklenmesine (örneğin bir haritanın açılması, sahneler arası geçişlerin daha çabuk olması gibi) olanak sağlıyor.

SSD kullanmanın avantajları

Oyuncular sadece sabırsız değil, aynı zamanda pek çok oyunun gerçek zamanlı ve etkili bir şekilde yüklenmeleri önemlidir. Haritalarda geçişin daha hızlı olduğu tespit edildi. Bu, bugüne kadar herhangi bir oyun bilgisayarında oyun deneyimini geliştirir.

Kişisel görüşe gelince, birçok oyuncu SSD’lerin iş istasyonu bilgisayarları için daha iyi bir seçenek olduğunu iddia ediyor, çünkü daha iyi oyun performansı ve tutarlılığı sağlıyorlar. Söylemeye gerek yok, SDD’ler hareketli parçaları olmadığından ve çok az veya hiç ses olmadan çalıştıklarından daha dayanıklıdır. Oyun ve hız, gürültü, parçalanma, sağlamlık ve form faktörü önemi söz konusu olduğunda, bir SSD daha iyi bir seçimdir.

SSD’lerin doğrudan oyunla ilgili olmayan başka avantajları vardır. Katı hal sürücüleri, enerji açısından daha verimlidir; bu, sabit sürücüden daha az ısı ürettikleri anlamına gelir. Bir SSD kullanmak, oyun bilgisayarında ihtiyacınız olan soğutma miktarını azaltabilir.

Yarı iletken sürücüler ayrıca, sabit sürücülerden daha dayanıklıdır, bilgisayarınızı düzenli aralıklarla çarpmanız veya hareket ettirmeniz durumunda avantajlıdır.

SSD mi almalı, yoksa HDD mi almalı?

SSD veya HDD satın alıp almayacağınızı düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken başka şeyler de var. Örneğin, SSD’lerin hareketli parçaları olmadığı için daha sağlamdırlar, bu da onları dizüstü bilgisayarlar ve diğer mobil cihazlar için daha iyi bir seçim haline getirir.

Bir SSD ayrıca bir HDD’den daha az güç kullanabilir; bu, SSD kullanırken dizüstü bilgisayarların daha uzun pil ömründen yararlanabileceği anlamına gelir, ancak bu, kullandığınız SSD türüne ve onu ne için kullandığınıza bağlı olacaktır.

Peki sizin için en iyisi SSD veya HDD mi? SSD’ler daha hızlı, daha sağlam ve güç açısından daha verimli iken, HDD’ler daha ekonomiktir, özellikle daha büyük kapasiteler söz konusu olduğunda.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, seçeneğiniz varsa, dosyalarınızı depolamak için bir HDD ile birlikte işletim sisteminiz ve uygulamalarınız için daha küçük bir SSD almaya değer olabilir.