¿Cuándo se fundó YouTube?

Eski PayPal çalışanları Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim 2005 yılında YouTube’u kurdu ve sitenin kurulma amacını ortaya koyan fikir öyküsü, üç kurucunun hangisine sorduğunuza bağlı olarak değişiyor.

Hurley ve Chen, fikrin bir akşam yemeğinde video paylaşmanın zorluğundan konuştukları sırada ortaya çıktığını söylerken Karim, Janet Jackson’ın 2004 Super Bowl sırasındaki ‘dolap arızası’ videolarını kolayca bulamadığını için bu fikri ortaya öne sürdüğünü söyledi. Bu olay Hint Okyanusu’ndaki tsunami ile aynı yıla denk geliyor.

YouTube’un kuruluş amacı

Durum ne olursa olsun, YouTube’un alan adı 14 Şubat 2005’te kaydedildi ve bir video flört sitesi olan Hot or Not’tan etkilendiği açık. YouTube açıkça anlaşılıyor ki video flört sitesinden etkilenerek kurulmuştu. Kurucular, “Ayarla, Bağla” sloganıyla kullanıcıların kendilerini tanıtan videolar yüklemelerini amaçladı. Tek bir yükleme yapılmadan beş gün sonra, Las Vegas ve Los Angeles’ta Craigslist reklamlarını yayınladılar ve kadınlardan 20 dolar karşılığında video yüklemelerini istediler. Kimse bunu kabul etmedi.😃

cuando-se-fundo-youtube

Bu yaşanılanlar, insanlar, YouTube’u evcil hayvanlarından tatillerine kadar her şeyin videolarını paylaşmak için kullanmaya başlamadan çok önce değildi. Geliştiriciler Haziran 2005’e kadar siteyi daha genel hale getirmek için yeniledi. Bir yıl sonra Ekim 2006’da şirket Google tarafından 1,65 milyar dolara satın alındı.