Oregon’da vahşi yaşam alanı işgali çatışmayla sonlandı: 1 ölü

Yaklaşık bir ay önce ABD’nin Oregon eyaletinde vahşi yaşam alanında yaşamaya başlayan bir grup silahlı protestocu ve polis arasında devam eden müzakereler sonuçsuz kalınca Salı gecesi silahlı çatışma yaşandı.

Çatışmada silahlı protestocuların lideri Ammon Bunbdy’nin kadeşi Ryan Bundy yaralanırken, LaVoy Finicum adlı protestocu hayatını kaybetti.
Grubun lideri Ammon Bundy ise gözaltında.

‘Özgürlüğümü savunmaya hazırım’
Ocak ayının başında vahşi yaşam alanındaki barınağı işgal eden silahlı protestocuların iki aracı, devriye görevindeki polis ekibi tarafından durduruldu.
Araçlardaki kişilerin polis memurlarının talimatlarına uyduğu belirtilirken sadece LaVoy Finicum ve Ryan Ammon’un polise karşı çıktığı belirtildi.
Çıkan çatışmada ilk silah ateşleyenin polis mi yoksa protestoculardan mı olduğu ise bilinmiyor.

160127075148_oregon_police_624x351_ap_nocredit

Çatışmada hayatını kaybeden Finicum, Oregon protestocuları arasında basına en çok konuşan isimlerdendi.
Geçen haftalarda ABD’de yayın yapan NBC televizyon kanalına konuşan Finicum, yakalanıp tutuklanmaktansa ölmeyi tercih edeceğini ifade etmiş ve “Hayatımın kalanını bir kodeste geçirmek gibi bir niyetim yok. Hayatınızdan daha önemli şeyler vardır. Çzgürlük de bunlardan birisi. Özgürlüğümü savunmaya hazırım” demişti.

‘Davalarını savundular’
Salı akşamı yapılan pois operasyonunda toplam 7 kişi gözaltına alındı.
Arizona eyaletinde İslam karşıtı gösteriler düzenleyen protestoculardan Jon Ritzheimer ise polis karakoluna giderek teslim oldu.

Yaşanan çatışmanın ardından protestocuların kurduğu Bundy Ranch adlı Facebook sayfasından paylaşılan mesajda “Hükümetimiz Amerikalılara ateş açtı. Özgürlük fikrinin en iyi savunucularından birisi hayatını kaybetti. Ölümü sessizce karşılanmayacak” deniyor.

Protestocu Bundy kardeşlerin babası Cliven Bundy, Los Angeles Times gazetesine konuşurken, “Orada çocuklarım ve arkadaşları özgürlüklerimizi ve haklarımızı savunmaya çalışıyorlardı. Tek söyleyebileceğim, davaları uğruna kendilerini feda ettiler” dedi.
Oregon vahşi yaşam alanı işgali

160127075237_oregon_624x415_ap_nocredit

Ammon Bundy ve bir grup protestocu, çiftlik sahipleri Dwight Hammond ve oğlu Steven’ın Oregon’daki federal arazileri yakmaktan hüküm giymesine itiraz ettiler.

Ancak Hammond ailesine destek için başlayan yürüyüş, Oregon vahşi yaşam alanındaki barınağın işgaliyle sonuçlandı.

Protestocular, feneral araziler konusunda hükümetin yetkilerini aştığını iddia ediyordu.
Yaşanan gözaltılara karşın Oregon Valisi Kate Brown, işgalin sürdüğünü söyledi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar