İspanya’da hükümet saatleri yeniden ayarlayacak: Siesta tarihe karışabilir

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ülkenin köklü ve yaygın geleneği öğle arasına ‘elveda’ anlamına gelecek bir yasa tasarısı hazırlığında.

Yeni yasal düzenleme İspanya’nın Greenwich saatine geri dönmesini hedefliyor. Washington Post’un aktardığı habere göre Rajoy, ‘çalışma gününün 18:00’de bitmesi için uzlaşma zemini bulacağını’ söyledi.

Şu anda İspanya Yunanistan ile aynı saat diliminde ve bu ülkede zamanın ‘biraz geriden gelmesine’ neden oluyor. İspanya Avrupa’nın en batısında olmasına rağmen bu saat dilimini kullanmaya, 71 yıl önce Hitler zamanında Almanya’yla ‘dayanışmak’ için başladı. Siesta olarak görülen ara da aslında basit haliyle öğle yemeği arası. Siesta adı verilen ara boyunca İspanya’da işyerleri kapanıyor.

71 yıllık ‘jet-lag’

İspanyollar saat 10:00’da çalışmaya başlıyor, öğleden sonra saat 14:00-16:00 arası siesta yapıyor, saat 20:00 civarı işten çıkıyor ve akşam yemeğini ancak 21:30’dan sonra yiyor.

IESE Ekonomi Üniversitesi’nden Nuria Chinchilla bu durumu “Bu büyük tarihi hatadan ötürü, öğleden sonra saat ikide yemek yiyoruz. Ancak güneşin konumuna göre, aslında Avrupa ile aynı anda yemekte oluyoruz: Saat 13:00’te. 71 yıllık bir ‘jet-lag’ın içindeyiz ve bu sürdürülebilir değil” diye açıkladı.

Bu, İspanya’da çalışma düzenini değiştirmeye dönük ilk çaba değil. Konu 2012’de de gündeme gelmiş, 2013’te Rajoy yine çalışma saatlerinin 9-5 arası olması gerektiğini önermişti.

Siesta kalbe iyi geliyor

İspanya başta olmak üzere Akdeniz ülkelerinin çoğunda yaygın bir gelenek olan siesta, çoğunlukla tembellik ve uykuculukla özdeşleştiriyor. Ancak bu ülkelerde siesta dışında bir öğle arası uygulanmıyor. Bazıları siestanın sıcak ülkelerde öğle sıcağından kaçınmak için yayıldığını savunsa da araştırmalar soğuk kuzey ülkelerinden bazılarında da benzer öğleden sonra uyku kaçamağı geleneklerinin olduğunu gösteriyor.

Ayrıca araştırmacılar siestanın sağlık açısından önemli getirileri olduğunu da gösteriyor: Geçtiğimiz ay Journal of Human Hypertension’da yayınlanan bir makaleye göre siesta ile hipertansiyon görülme ihtimalinin düşmesi arasında güçlü bir ilişki var.

Yine 23 binden fazla Yunan üzerinde yapılan bir başka araştırma da düzenli olarak siesta yapanların kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermişti.