Akşener gelirse MHP, AKP’den alıp oyunu yüzde 18,7’ye çıkarabilir

Bir kamuoyu araştırmasına göre Meral Akşener’in MHP genel başkanı olması durumunda partinin oy oranı yüzde 10,9’dan yüzde 18,7’ye çıkabilir.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberde, Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin araştırmasına göre Akşener’in genel başkanlığında MHP, AK Parti’den 4,5, CHP’den 2,3, HDP’den yüzde 0,2, parlamento dışındaki partilerden de 0,8 puan oy çalıyor.

‘Merkez Sağda Yeni Oluşumlar ve Genel Gündem’ başlıklı araştırma, Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) tarafından 24 il ve 60 ilçede 1214 katılımcıyla yüz yüze görüşülerek yapıldı.

10-14 Nisan tarihleri arasında yapılan görüşmelerde katılımcılara bugün seçim olması durumunda kime oy verecekleri soruldu. Buna göre AK Parti yüzde 47,2, CHP yüzde 28, MHP yüzde 10,9 ve HDP yüzde 10,6 oy alıyor.

Akşener’in genel başkanı olması durumunda, MHP’nin oyu yüzde 18,7’ye çıkıyor. Bu durumda AK Parti yüzde 42,7, CHP yüzde 25,7, HDP de yüzde 10,4 oy alabiliyor. Aynı araştırmayla Akşener’in yeni bir parti kurması durumunda tek başına yüzde 8,2 oy alabileceği de ortaya çıktı.

Sinan Oğan’ın partinin başına geçmesi durumunda MHP’nin oyu yüzde 15,7; Koray Aydın’ın gelmesi durumunda yüzde 14,9, Ümit Özdağ’ın gelmesi durumunda ise yüzde 15,4 oluyor.

Dokunulmazlıkların kalkması talebi yok

Katılımcılara dokunulmazlık konusunda da üç farklı seçenek sunuldu ve tercih yapmaları istendi. Sonuçlar gösteriyor ki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Anayasa’ya aykırı ama ‘Evet’ diyeceğiz” çıkışının CHP tabanında karşılığı yok. Dahası tüm seçmenler genelinde tabanda HDP’li vekillerin dokunulmazlığının kalkması yönünde bir talep de yok.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar