“Betona ve demire karşı dimdik duracağız”

Silivri’de geleneksel hale gelen Domates Festivali’nde konuşan CHP’li Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar betonlaşma ve yağmalanmaya karşı sert ifadeler kullandı.

IŞIKLAR: “BİRLİKTE YAŞAMAK EN BÜYÜK MEYDAN OKUMAKTIR”

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, gerçekleştirdiği festival konuşmasında şunları söyledi; “Burada domates üretiminin, tarımın, çiftçiliğin, aile tarımının ancak topraktan mümkün olduğunu anlatmış bu festivali başlatanlar. Değerli büyüğüm, ağabeyim Mümin Tuğlu’ya teşekkür ediyorum. Bugün aramızda olamadı, sizlere selamlarını gönderdi. Trakya bir tarım bölgesi. Özellikle Silivri, İstanbul’un yanı başında bu Allah vergisi zenginliğe sahip bir ilçe. Ben inanıyorum ve iddia ediyorum Türkiye’nin en güzel domatesi burada, Silivri’nin böyle bir zenginliği var. Kavunu var, karpuzu var, bamyası var, yoğurdu var hep tarım zenginlikleri var. Bu festivalleri yaparken, bir gece de eğlence yapalım diye yapmıyoruz. Biz İstanbul’un yakın çevresinde bulunan, göç baskısı altında, betonlaşma ve yağmalanmaya karşı, Allah vergisi bu zenginliğimizi, tarımı korumak, geliştirmek ve gelire tahvil etmek, bir kalkınma aracı haline getirmek ve geleceğe taşımak amacındayız. İçinde yaşadığımız zor şartları hepimiz görüyoruz, bu sıkıntıları aşmanın yolu, işte bu meydanları doldurmak! Bizi bölmeye, parçalamaya, bu ülkenin huzuruna çomak sokmaya çalışanlara ‘Biz sizden korkmuyoruz, meydanlardayız’ diyeceğiz. Birlikte yaşamak en büyük meydan okumaktır. Sokağa çıkacağız, geleneğimizi göreneğimizi, bizi var eden değerleri yaşatacağız. Büyük Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacağız.”

“BETONA VE DEMİRE KARŞI DİMDİK DURACAĞIZ”

Ürünlerimizi üreteceğiz, markalarımız olacak. İstanbul’un yanı başında bizi biz yapan değerlerimizi yok eden, komşuluğu, medeniyetimizi, kültürümüzü yok etmek isteyen o arazi yağmacılarına karşı, betona ve demire karşı dimdik duracağız. Bu topraklar bizim, üreterek zenginleşeceğiz. Son yıllardır televizyonlara bakın; domatesi, kavunu, ayçiçeğini, tarımı konuşan var mı? İşte bunu yapmak istiyorlar, tarım ülkesini tarımdan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Biz inadına üreteceğiz. Çünkü yoklukta, çaresizlikte ne demokrasi olur, ne de insanlık olur. Üretmek yetmiyor, tarlada kalmasının hiçbir önemi yok. İşte bunları aşmak için Gümüşyaka’da ilk kez bir belediye tarım lisesi kuruyoruz. Paketlemeyi, pazar üretimini, katma değeri yüksek ürün haline getirerek, Türkiye’nin her köşesine hatta dünyaya satabilmeyi planlıyoruz.

“BİRLİK İÇİNDE, VARLIK İÇİNDE, ÖZGÜR BİÇİMDE YAŞAYACAĞIZ”

Domates Değirmenköy’ün en önemli özelliği. Onu tüm ülkeye tanıtacağız. Bunu da birlikte, üreterek başaracağız. Nice 33 yıllara, nice festivallere. Rüzgâr kayadan toz bile koparamayacak, o kadar güçlü bir medeniyetin temsilcileriyiz biz. Birlik içinde, varlık içinde, özgür biçimde yaşayacağız. Nice 33. yıllara sevgiyle, saygıyla buluşmak dileğiyle, emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.