Minecraft Dungeons inceleme

Minecraft Dungeons 2020 açıklandığında, hızla büyüyen Minecraft evreninde 3D izometrik bir dünyada geçen Diablo’ya çarpıcı bir şekilde benzeyen yoğun aksiyona sahipti. Artık oyun çıktı, tatmin edici dövüş ve mütevazı yüzeyinin altında gizlenmiş şaşırtıcı derecede derin bir ganimet ve ilerleme sistemi ile piyasadaki en iyi co-op oyunlardan biri. Oyun, aynı zamanda, Minecraft’ın Unreal Engine üzerindeki ikonik tasarımını genişletecek kadar güzel.

Daha da iyisi, oyun geleceğe doğru büyümeyi ve genişlemeyi vaat ediyor, bu da Minecraft Dungeons’ın birçok oturma odasında dayanak noktası olabileceği anlamına geliyor. İşte nihai Minecraft Dungeons kılavuzumuzda Mojang Studios’un genişleyen oyun yelpazesindeki en yeni giriş hakkında bilmeniz gereken her şey.

Minecraft Dungeons inceleme

Basitçe ifade etmek gerekirse, Minecraft Dungeons, dört oyuncuya kadar co-op desteğine sahip bir aksiyon RPG’dir (ARPG). Biraz daha ayrıntı eklenmiş Minecraft Dungeons, Unreal Engine’in üzerine Double Eleven ile teğet olarak geliştirilen Mojang Studios oyunudur. Bu oyun, yaratıcı inşaa etme türünü geride bırakarak Minecraft serisini diğer türlere genişlettiği büyük bir hamle.

Başlangıçta oyun sizi şaşırttıysa Minecraft Dungeons, yerleşik bir franchise olan Diablo ile pek çok benzerliği paylaşıyor. Oyun alanındaki bu öncüye aşina iseniz, Minecraft Dungeons’ın yeni ama açık bir şekilde ilham veren oyun döngüsü ile kendinizi evinizde hissedeceksiniz, oyuncuların sürekli olarak güçlenmek ve bir sonraki en güçlü kötü ile yüzleşmek için bir sonraki ganimet parçasını aramaya devam etmesini sağlıyor.

Minecraft Dungeons’ın hikayesi

Açık olmak gerekirse, Minecraft Dungeons’ın bir konusu var, ancak hiçbir şekilde oyunun odak noktası değil. Bunun yerine, Minecraft Dungeons’ın odak noktası, oyuncuların seviye atlamak, yeni teçhizat bulmak, sırları keşfetmek ve hepsini tekrar yapmak için daha yüksek zorluk seviyelerinin kilidini açmak için prosedürel olarak oluşturulmuş seviyeleri tekrar oynayacağı oyun döngüsüne sahip. Seviyeleri boyunca, eylemleriniz için size bir “neden” veren bir hikaye dizisi vardır ve basit olsa da, olay örgüsü yazılarında oldukça sağlamdır.

Oyunun ana antagonisti, evini terk etmek ve köylerden ayrılmak zorunda kalana kadar türünün dışladığı eski bir köylü olan Arch-Illager’dır. Seyahatlerinde, ona inanılmaz bir güç veren Egemenlik Küresi’ne (bu arada bir küp) rastlar, ama ne pahasına? Güçlerini kullanarak köyleri aramaya ve masum köylüleri köle olarak kullanmak üzere kaçırmaya başlar.

Sonunda onunla savaşta yüzleşmek ve onu yenmek arayışınızda Arch-Illager’ın operasyonlarını sistematik olarak ortadan kaldırmak için savaşan bir kahraman olan size kalmış. Bu nedenle her seviyenin başarması gereken belirli bir amacı vardır ve her görevden önce güzelce yapılmış sinematik ara sahnelerle birbirine bağlanır. İlk oyundan sonra, muhtemelen hikayeyi tamamen görmezden geleceksiniz ve bu ara sahneleri atlayacaksınız, ancak bu ilk seferinde oldukça güzel ve anlaşılır bir hikaye.

minecraft dungeons 2020 inceleme

Minecraft Dungeons’ta çok oyunculu oyun

Minecraft Dungeons’ta kesinlikle tek oyunculu oyun ve kendi başınıza oynamak istediğinizde veya internet bağlantınız olmadığında çevrimdışı bir mod olsa da, oyun kesinlikle ortak oyun için uyarlanmıştır. Ganimetler daha iyidir, zorluk daha yüksek ve daha zordur ve oyun bir bütün olarak daha heyecanlı ve kaotik hale gelir. Yani evet, arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz ve Minecraft Dungeons’ın en iyi sürümünü istiyorsanız bu teşvik edilir.

Maalesef şu anda Minecraft Dungeons’ta platformlar arasında çapraz oynama yok, bu yüzden sizinle aynı platformda oynayan arkadaşlarla sınırlısınız. Mojang Studios, gelecekteki bir güncellemede çok uzak olmaması gereken çapraz oyun eklemeyi taahhüt etti, ancak sizden farklı bir platformda oynayan arkadaşlarınız veya ailenizle hemen oyuna atlamayı planlıyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Minecraft Dungeons’ta sınıflar ve ilerleme

Minecraft Dungeons, seleflerinin geleneksel sınıf tabanlı sistemleri yerine teçhizat bazlı bir sistem sunuyor. Bu, karakterinizin yeteneklerinin ve oyun tarzının tamamen kullandığınız silahlara ve diğer ekipmanlara bağlı olduğu anlamına gelir. Yükünüzde yapacağınız birkaç değişiklik sizi yakın dövüş odaklı bir çılgına ve absürt hasar çıkışına, ardından patlayıcı izleme okları olan hızlı ve çevik bir okçuya ve aradaki her şeye dönüştürebilir.

Toplamda, oyun tarzınızı özelleştirirken bakmanız gereken beş “kategori” vardır:

  • Yakın dövüş. Bu, bıçaklardan baltalara, kılıçlara ve hatta sadece eldivenlere kadar pek çok çeşidi bulunan yakın dövüş silahınızdır. Her silahın güçlü ve zayıf yönleri vardır.
  • Menzilli. Menzilli silahınız, yaylar ve tatar yayları gibi şeylerdir ve bir kez daha, birçok farklı tür vardır. Bazı yaylar birden fazla mermi ateşleyecek veya çarpma anında patlayacak, hatta hedefleri bir dereceye kadar takip edecek.
  • Zırh. Zırhınız, sağlığınızı ve savunmanızı nasıl geliştirdiğinizdir, bu yüzden çok önemlidir. Tıpkı silahlarınızda olduğu gibi, farklı yeteneklere sahip bir ton çeşit var.
  • Artefakt (eserler). Eserler, kullanıcılarına bir grup düşmana büyük miktarda hasar vermekten müttefikleri iyileştirmeye ve hatta sizinle birlikte savaşan yoldaşları çağırmaya kadar değişen tek bir güçlü yetenek veren güçlü öğelerdir. Her oyuncu üç artefakt yuvası alır.
  • Büyüler. Sonunda büyüleriniz var. Bunlar teçhizat değil, daha çok silahlarınıza ve zırhınıza verebileceğiniz ekstra yükseltmeler. Bir teçhizat parçası, olası sihir havuzundan rastgele çekilen üç büyüye kadar sahip olabilir. Bu büyüler savaşın gidişatını değiştirebilir ve katlanarak gücünüzü artırabilir.

Minecraft Dungeons’ta bir seviye atlama sistemi var, ancak seviye atlamak, istatistiklerinizi artırmaz veya karakterinize avantaj sağlamaz. Bunun yerine, teçhizatınız için büyü satın almak için kullanabileceğiniz büyü puanları alırsınız. Ayrıca, seviye atladıkça görevlerden daha yüksek seviyeli ganimetler elde edersiniz, böylece gücünüz deneyiminize rağmen kalır. Bu şekilde, teçhizatınıza yatırım yapabilir ve bir defalık karakter yükseltmeleriyle kilitlenmek yerine, görevden göreve nasıl oynayabileceğiniz konusunda esnek olmaya devam edebilirsiniz.

minecraft dungeons inceleme 3

Minecraft Dungeons’ta ganimet sistemi

Minecraft Dungeons’ın orijinal Minecraft’taki tüm tanıdık yüzleri öne çıkarmasını bekliyor olsaydınız, yalnızca kısmen haklı olurdunuz. Minecraft Dungeons’ta sarmaşık, zombi, iskelet ve endermen gibi birçok klasik çete bulunurken, oyun Minecraft’ın renkli karakter kadrosunu, mevcut çetelerin çeşitleri de dahil olmak üzere bir dizi yeni çete ekleyerek genişletiyor.

Tabii ki, en büyük grup, hayalet, büyücüler ve bozuk balçık gibi yeni girişleri içeren düşman çetelerdir. Nasıl savaşılacağını keşfedecek ve öğrenecek çok şey var. Tarafsız çeteler, köylüler, hayvanlar ve yoldaşlar gibi şeylerdir (eserlerle toplayabileceğiniz güçlü arkadaşlar). Son olarak, tam gelişmiş sağlık çubukları ve kendi benzersiz stratejileri ve saldırıları olan süper güçlü çeteler olan boss’lar var.

Minecraft Dungeons’taki çetelerin listesi buraya dahil edilemeyecek kadar uzun ve sadece zamanla büyüyor.

Minecraft Dungeons’ta oyun sonu

Minecraft Dungeons’ta ilerledikçe ve güçlendikçe, savaşacak, toplanacak ganimet ve tamamlayacak görevler içeren yeni çetelerin seçkisiyle, yöntemsel olarak oluşturulmuş yeni alanlar kullanıma sunulacak. Ancak ana hikayeyi bitirdiğinizde, zorluk kademelerinin kilidini açtığınız zamandır. Şu anda Normal’den Macera’ya değişen ve nihayet Apocalypse’de biten üç zorluk seviyesi var. Her zorluk kademesi, bir öncekinin üzerinde sağlam bir adımdır ve bulabileceğiniz yepyeni güçlü teçhizat havuzlarının kilidini açar ve daha yüksek seviyelere geçersiniz.

Bu, şu anda Minecraft Dungeons’taki oyun sonudur ve temel olarak, donanımınızın mümkün olan en iyi sürümlerini en yüksek zorluk seviyelerinde bulana kadar mevcut seviyeleri tekrar oynamayı gerektirir. Mojang Studios, gelecekte Minecraft Dungeons’ta oyun sonunu daha da iyi hale getirmek için çalıştıklarını, oyuna daha fazla genişletme ve DLC paketleri eklediklerini söyledi.

minecraft dungeons inceleme 4

Minecraft Dungeons DLC genişletme paketleri

Sadece temel oyunla ilgili olarak, Minecraft Dungeons maalesef içerik açısından yetersiz. Tekrar oynanacak sınırlı seviyeler var ve iyi bir ganimet seçimi ve savaşacak gerçek bir düşman çeteler ordusuna rağmen, oyuncular Minecraft Dungeons’tan sonsuz tekrarlanabilirlik bekleyemezler. Bununla birlikte, Mojang Studios, ücretsiz güncellemeler, genişletmeler ve ücretli DLC yoluyla Minecraft Dungeons’a sürekli içerik eklemeyi taahhüt etti. Oyunda dört adet DLC mevcut. Bir adet de Season Pass bulunuyor.

Özetlemek gerekirse, Mojang Studios, Minecraft Dungeons’ı tüm oyuncuların erişebileceği ücretsiz güncellemelerin ve daha büyük genişletmelerin veya ücretli DLC paketlerinin bir kombinasyonu ile taze tutmayı amaçlıyor. Bu, Mojang Studios’un büyük mikro işlemlere başvurmadan oyun için gelecekteki içeriği finanse etmesine yardımcı olur, ancak bu, temel oyuna sahip oyuncuların gelecekte hala yeni güncellemeler alacağı anlamına gelir.

Jungle Awakens DLC

Jungle Awakens, Minecraft Dungeons için ilk büyük DLC’dir ve 1 Temmuz 2020’de çıktı. Bu genişletme, keşfedilecek üç yeni alan, yeni çeteler, teçhizatlar ve eserler ekler ve hatta mücadele edilecek yeni bir boss’a sahiptir. Hikayeye ana oyunun kaldığı andan itibaren devam ediyor, yani Minecraft Dungeons, genişleme paketleri aracılığıyla bir kavisli hikayeye sahip olacak. Minecraft Dungeons için ilk DLC, oyunun gelecek için sahip olduğu potansiyeli kesinlikle gözler önüne seriyor.

Ortamlar inanılmaz derecede ayrıntılı ve iyi yapılmış (ana oyundan bile daha fazla) ve geri dönen oyuncular için yeni eklemeler memnuniyetle karşılanıyor. Umarım, Mojang Studios gelecekteki genişlemelerle bunu devam ettirebilir, çünkü Jungle Awakens harika (ancak kısa) bir başlangıçtır.

Jungle Awakens’ın yanı sıra Minecraft Dungeons’ta birçok dengeleme değişikliği yapan ve ayrıca yeni bir gizli seviye olan Lower Temple ekleyen ücretsiz bir güncelleme vardı. Bu, DLC’yi satın almayan oyuncuların bile sürümden bir şeyler alacağı anlamına gelir. Jungle Awakens DLC’sinin değişiklik günlüğü oldukça kapsamlı ve Mojang Studios’un ilk genişleme paketiyle yaptığı tüm değişiklikleri gösteriyor.

Creeping Winter DLC

Minecraft Dungeons’a gelen ikinci DLC, Creeping Winter. Şimdi Jungle Awakens’tan yaklaşık iki ay sonra ücretsiz bir güncellemenin yanı sıra Creeping Winter ile 8 Eylül 2020’de çıktı. Bu DLC, yeni seviyeler, teçhizatlar ve önyüklenecek çetelerin yanı sıra daha fazla oyun sonu değişikliği ve kamp için yeni satıcılar içeren yepyeni bir alan ekler.

Creeping Winter, Jungle Awakens’ın yeni içerik enjekte etmeye ve mevcut teçhizatta bazı dengeleyici değişiklikler yapmaya odaklandığı oyunun sonu için daha anlamlı değişiklikler içerir. Creeping Winter, tıpkı Jungle Awakens gibi ücretsiz bir güncellemeyle birlikte geldi. Mojang Studios, DLC’yi satın alanların keyfini çıkaracakları daha fazla içerik sunarken, temel oyunun zaman içinde sürekli olarak daha iyi hale gelmesi için her ikisini de ileriye doğru taşır.

Howling Peaks DLC

Uzaktaki bir dağ sırasının bir zamanlar ıssız zirvelerine garip bir güç yayıldı ve şimdi dünyayı fırtınaya sürüklemekle tehdit ediyor. Zirveye giderken ezici yeni zırhlar, silahlar ve eserlerden uçurumlardaki çirkin yeni düşmanlara kadar dramatik inişler ve çıkışlar var. Squall Golem ve Mountaineer gibi yeni düşmanlar, çok cesur olan ve güçlerinin köklerini çalmak isteyenleri zirvede bekliyor. Ve en tepede fırtınalı çatışmanın kaynağı olan Fırtına Golemi, son umut ışığı da uçup gitmeden önce fethedilmelidir.

Flames of the Nether DLC

Minecraft Dungeons en son DLC, Flames of the Nether ile çok ateşli! Burada, tanıdık biyomları tamamen yeni bir şekilde keşfedebileceğiniz altı yeni görevde Nether’in kalbine seyahat ediyorsunuz. Yeni eserler, silahlar ve ekipmanlar macerada sizi bekliyor. Tüm bunlarla, Nether’in tehlikeli yaratıklarıyla savaşmaya hazırsınız. Ancak her şey korkutucu değil ve size göre değil: İki yeni dış görünüme ek olarak, yeni korkuluk arkadaşınız yanınızda! En son DLC’yi indirdiğinizden emin olun ve bugüne kadarki en iddialı Minecraft Dungeons içeriğini kaçırmayın.