Rocket League Steam’den kaldırıldı

Epic’in oyun mağazasına özel yayınlanan oyunlardan sonra şirket şimdi tanınmış stüdyoları satın almaya da başlıyor. Şirket, Rocket League’in yaratıcısı Psyonix’i açıklanmayan bir miktar karşılığında satın aldı ve araç futbol oyununu Epic Games Store’a getirdi. Rocket League’in Epic Store’a gelmesiyle beraber oyun Steam’den kaldırıldı.

Söylemeye gerek yok, insanlar Rocket League’in kaderi için endişeleniyor; Steam’den kaldırılacak mı? Epic, oyunu Steam’de satmayı bırakmayı “planlamadığını” söyledi, ancak yalnızca mevcut müşterilerin “desteklenmeye devam edeceğini” garanti ediyor. Sonuç olarak Rocket League’in Steam’den kaldırılma nedeni, oyunun artık Epic Store’a özel olmasıdır. Ancak oyunu Steam’de daha önceden satın alanlar, oynamaya devam edebilecek.

Rocket League Steam’den kalktı

Psyonix, anlaşmanın “öncesinde kendi başlarına yapamayacakları şekilde” oyunu büyütmesine yardımcı olacağını belirtiyor. Epic’in desteği, imkanların kapsamını “önemli ölçüde artırıyor”. Stüdyo, Unreal Tournament döneminden bu yana Epic ile de ortak oldu (Unreal Tournament 2004, Gears of War ve Mass Effect 3 için yardımcı oldu) ve anlaşmanın “birçok yönden mantıklı olduğunu” söyledi. Şirket, Raleigh’teki ofislere fiziksel olarak yakın, hatta Epic’in merkezi olan Cary’ye yakın. Anlaşma onay aldığı sürece mayıs ayı sonunda veya haziran başında kesinleşecek.

Epic’in henüz Steam’de piyasaya sürülmemiş oyunları kendi oyun platformunda satışa sunması bir süredir gerçekleşen bir şey; ancak şirket yıllardır Steam’de popüler olan oyunları kendi platformuna taşıması ayrı bir şey. Eğer oyunda daha yeniyseniz ve zaten oyuna sahip olan arkadaşlardan farklı bir vitrin ve refakatçi servisi kullanma ihtimaliyle karşı karşıya kalırsanız, bu sinir bozucu olabilir.

Epic, Rocket League’in Steam’den kaldırılması konusunda kesin kararını daha sonra verdi. Oyun Steam’den kaldırıldı. Steam’de Rocket League oynamak isteyenlerin geçmişte oyunu Steam’de satın almış olmaları gerekiyor. Ayrıca Steam hesaplarındaki Rocket League ilerlemeleri Epic hesaplarına da bağlanıyor. Yani Steam’de kaldığınız yerden Epic’te devam edebilirsiniz.