En iyi korku oyunları 2024

Slasher filmlerinden ürkütücü romanlara kadar, korku filmleri konusunda sıkıntısı yok, ancak oyunlar, içerdikleri etkileşim düzeyi nedeniyle en ürpertici ortam olabilir. Hiç karanlık bir odada kulaklıkla oturduysanız ve Silent Hill veya Resident Evil gibi bir şey oynadıysanız, bahsettiğimiz o eşsiz terör hissini bilirsiniz. Korku oyunları tam olarak zayıf kalpliler için değildir.

Ancak 31 Ekim Cadılar Bayramı yaklaşırken, zaman ayırmaya değer çok sayıda korku oyunu var. Korku oyunu türü, 80’lerin sonlarında mütevazı bir başlangıç yaptı ve sonraki otuz yılda bir fantastik oyun dalgası geldi. Bağımsız oyunların yükselişi sayesinde, şimdi her zamankinden daha fazla korkutucu oyun var.

Bu yıl Capcom’un Resident Evil 2’nin devamı olan Resident Evil 3 gibi bazı mükemmel korku oyunlarının piyasaya sürüldüğünü gördük. Bu sonbaharda çıkacak olan The Dark Pictures: Little Hope ve Amnesia: Rebirth gibi korku oyunlarını hâlâ dört gözle bekliyoruz.

Korku birikiminizde bu Cadılar Bayramı sezonunu ve ötesini ele aldık. Her korku meraklısının bu Cadılar Bayramı sezonunda deneyimlemesi gereken en korkunç ve akılda kalıcı oyunların bir listesini derledik. Silent Hill 2, Resident Evil Remake ve Dead Space gibi tür klasikleri burada temsil ediliyor, ancak baştan sona serpiştirilmiş daha şaşırtıcı ve modern seçimler de bulacaksınız. Kötü şöhretleri ne olursa olsun, aşağıda vurguladığımız korku oyunları (belirli bir sıraya göre listelenmemiş) bize kalıcı anılar bırakanlardır. Bu sonbaharda hangi korku oyunlarını oynayacaksınız? Aşağıdaki yorumlarda söyleyebilirsiniz.

Amnesia: Rebirth

Platformlar: PS4, PC

Frictional Games, Amnesia: The Dark Descent ile fenomen yarattıktan ve Soma’nın varoluşsal dehşetini takip ettikten sonra Amnesia: Rebirth ile onları haritaya koyan seriye geri dönüyor. 1937’de geçen Rebirth’ün estetiği, Viktorya dönemi The Dark Descent kaleleri ile Soma’nın hiper-fütüristik su altı tesisi arasında bir yerde bulur. Tabii ki, bu oyunda hiçbir şey göründüğü gibi değil ve çıkış tarihi fragmanında bile, düşündüğümüzden daha da vahşi ve daha korkutucu bir yolculuğa çıktığımıza dair işaretler var. Amnesia: Rebirth, Cadılar Bayramı’nda bazı güzel, yeni korkulara kapılmak için harika bir zaman olan 20 Ekim’de yayınlanacak.

Resident Evil 3 (REMAKE)

Platformlar: PS4, Xbox One, PC

Resident Evil 3’ün bu yılki yeniden yapımı, Resident Evil 2’de ilk gördüğümüz kötü şöhretli salgının farklı bir yanını gösteriyor. Spencer Mansion olayından kurtulduktan sonra Jill Valentine, kana susamış Nemesis tarafından takip edilirken zombi dolu Raccoon City’den kaçmak zorunda. RE3, hayatınızı tehdit eden zombileri ve diğer canavarları ortadan kaldırmak için kaynak yönetimi, bulmaca çözme ve soğukkanlı bir el gerektirir. Resident Evil 2’nin yeniden yapımından kesinlikle daha kısa bir deneyim, ancak Resident Evil 3 hala Resident Evil, korku ve zombi hayranları için oynamaya değer. Ve ilk oyununuzu bitirdikten sonra, daha güçlü silahlar, sonsuz cephane ve daha fazlası gibi kilit açma özellikleriyle zafer turlarına katılabilirsiniz.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope

Platformlar: PS4, Xbox One, PC

The Dark Pictures Anthology’nin ilk bölümü Man of Medan, Until Dawn’ın parlamasını sağlayan pek çok şeye sahipti, bu yüzden Little Hope’un formülde geliştiğini ve kendine ait bazı büyük korkuları olduğunu umuyoruz. Ayrıca, 30 Ekim’de piyasaya sürülecek ve muhtemelen bir grup arkadaşıyla tek bir oturuşta geçecek kadar kısa olan iyi bir Cadılar Bayramı oyunu olmaya hazırlanıyor.

Layers of Fear

Platformlar: PS4, Switch, Xbox One, PC

Polonyalı geliştirici Bloober Team, bir sonraki psikolojik korku gezisi The Medium’u Aralık ayında yayınlıyor. Cadılar Bayramı’nda olmayacak olsa da, ekibin ilk korku oyunu olan Layers of Fear ile harika bir yeri var. Birinci şahıs yapım, bir ressam olarak perili bir evi keşfederken, o şaheserini tamamlamaya çalışırken, mükemmel renkleri yapmak için korkunç malzemeler aramak için değişen salonlarda dolaşıyor. Layers of Fear ile ilgili harika olan şey, bir köşeyi döndüğünüzde evin etrafınızda kayması, arkanızı kontrol etmek için dönüp arkanızı kontrol etmesi veya bir kapıyı açmanız ile sizi korkutmak için alanı ve perspektifi manipüle etme şeklidir.

Korku oyunları ilerledikçe, Layers of Fear, ara sıra hafif bulmaca çözme veya not ve ipucu arama dışında sizden çok az şey gerektirir. Herhangi bir canavardan kaçmanız veya onlarla savaşmanız gerekmeyecek, bu yüzden herhangi bir zorluk seviyesi veya beceri sorunuyla uğraşmanız gerekmeyecek. Bununla birlikte, Layers of Fear’ın ustalıkla hazırlanmış atmosferi sayesinde korkular hala oldukça etkili. Bu, ışıkları kapatmak ve kaybolmak için harika bir oyun.

Resident Evil 2 Remake

Platformlar: PS4, Xbox One, PC

Bir korku klasiğinin yeniden yapımı olan Resident Evil 2, geçen yıl piyasaya sürüldü ve Yılın Oyunu için en iyi seçimlerimizden biriydi. Yeniden yapılanma, orijinalin hikayesini büyük ölçüde değiştirmiyor: Zombi istilasına uğramış Raccoon City’den geçerken Leon Kennedy veya Claire Redfield olarak oynama seçeneğine sahip oluyorsunuz. Her karakterin hikayeleri ve ayarları benzerdir, ancak benzersiz yan karakterler ve her karakterin yolunu oynamaya değer kılan başka farklılıklar vardır. Üstelik o kadar da uzun değil, her bölüm için sadece 3-5 saat sürüyor.

Resident Evil 2, orijinali geliştiren ve genişleten mükemmel bir yeniden yapımdır. Ürpertici atmosfer beni sürekli gergin bıraktı, her köşeyi döndüğümde nefesimi tuttu, ancak bu korkuyu zorlu bulmacaları çözme ve tüm cephanemi tüketmeden düşmanları alt etme konusunda büyük bir tatmin duygusuyla dengeliyor. Resident Evil 2’yi Resident Evil 7 kadar korkutucu bulmasam da, hala en iyi korku oyunlarından biri ve hikayesinin sonuna kadar büyülendim.

Until Dawn

Platform: PS4

Hayatta kalma-korku macerası, bir yıl önce iki arkadaşının ortadan kaybolduğu ve hiçbir zaman bulunamadığı karlı bir dağ kulübesine kış kaçamağı yapan bir grup arkadaşın hikayesini anlatıyor. Cilveli gençler ve serbest dolaşan maskeli bir takipçiyle tamamlanan bir slasher filmi için basmakalıp bir kurgu, ancak hikaye yol boyunca beklenmedik ve unutulmaz dönüşler alıyor. En önemlisi, Until Dawn oyuncu seçimine bağlıdır ve seçimlerinizin sonuçları tüm oyun boyunca derin bir şekilde hissedilir. İlk oyununuzda, eyleminiz birisinin öldürülmesine neden olursa, yineleme yoktur, yalnızca sonraki oyunlarda farklı bir karar vermek için belirli bölümlere geri dönebilirsiniz.

Hikaye pek çok yöne ayrıldığı ve birden çok sonu olduğu için, Until Dawn’da tekrar oynanabilirlik var. Teknik olarak tek oyunculu bir oyun olsa da, Until Dawn bir grup insanla oynamak aynı derecede eğlencelidir. Tek bir seans için biraz uzun olsa da – tamamlamanız sekiz veya dokuz saat sürer – Until Dawn’ı iki veya üç seansa kolayca ayırabilir ve arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz, her bir kişi kontrol etmek için bir karakter seçer. Bunu hem tek başıma hem de arkadaşlarımla oynadıktan sonra, defalarca deneyimlemenin eğlenceli olduğunu söyleyebilirim ve hala nasıl hayatta kalacağımı bulamadığım karakterler var.

Amnesia: Collection

Platformlar: PS4, Switch, Xbox One, PC

Amnesia: The Dark Descent, genişlemesi Justine ve devamı, Amnesia: A Machine for Pigs, tüm zamanların en iyi korku serilerinden birini oluşturuyor. Üçünü de PlayStation ve Xbox mağazalarında bulunan Amnesia Koleksiyonundan alabilirsiniz. Amnesia, şüphesiz korku oyunu türüne olan aşkımı ateşleyen dizi ve birçokları gibi oyunu ilk olarak o zamanlar az bilinen bir YouTuber olan PewDiePie adlı bir YouTuber’ın Let’s Plays üzerinden deneyimledim.

2010 yılında gelen Amnesia: The Dark Descent, isminden başka kim olduğunu hatırlamadan karanlık bir şatoda uyanan Daniel adında bir adamı takip ediyor. Kaleyi keşfederken Daniel, geçmişinin parçalarını bir araya getirirken ve gölgelerde gizlenen korkunç canavarlardan kaçarken akıl sağlığını korumak için savaşmalıdır. Birinci şahıs hayatta kalma korku oyununun ardından, zengin bir sanayicinin Londra malikanesinde (bir kez daha) geçtiğimiz birkaç ayın hatırası olmadan, sadece bir şeyin olduğu hissiyle uyanmasıyla başlayan, 2013 yapımı A Machine for Pigs izledi. Son on yılda sizin için Amnesia bir şekilde radarın altından geçtiyse, karanlık bir gece bekleyin, birkaç kulaklık alın ve dalın.

Metro Exodus

Platformlar: PS4, Xbox One, PC, Stadia

Metro Exodus kesinlikle bir korku oyunu değil. Çok fazla korku öğesi yok, yeniden canlandırılmış cesetler yok ve yoldaşlarınızla sohbet ederek bir trende çok zaman harcıyorsunuz. Metro Exodus’un sahip olduğu şey karanlık, sıkışık koridorlar. Elbette, Exodus’un çok sayıda açık alanı var, ancak en korkunç anlardan bazıları, metroda mahsur kaldığınızda, ışınlanmış canavarlardan kaçınırken malzeme aramak için.

Little Nightmares

Platformlar: PS4, Switch, Xbox One, PC

Little Nightmares 2’nin 11 Şubat 2021’de yayınlanacağı onaylandığında, orijinali oynamak için daha iyi bir zaman olamaz. Little Nightmares, ilk olarak 2017’de piyasaya sürülen ve yalnızca Six olarak bilinen sarı bir yağmurluk içindeki küçük, aç bir çocuğu takip eden Tim Burton benzeri bir bulmaca-platform oyunudur. Çocuk, çok sayıda tuhaf ve acınacak yaratığa ev sahipliği yapan, çoğunlukla su altındaki Maw adlı korkunç bir adada mahsur kalır. Uzun kollu, kör bir kapıcıdan tüyler ürpertici, karanlık bir Hanımefendiye kadar Six, Maw’dan çıkarken yakalanmaktan kaçınmalıdır.

Little Nightmares, beklediğinizden çok daha korkutucu, tüm oyunum boyunca gergindim. Playdead’in Limbo veya Inside’da olduğu gibi, Little Nightmares’ın da diyalogu yok, ürpertici ortamların ve gergin atmosferin tüm gerilimin artmasına izin veriyor. Biraz açık uçlu olsa da kesinlikle tatmin edici olan bir sonla sonuçlanır. Oyun ayrıca üç DLC bölümü aldı ve tüm deneyimi Little Nightmares: Complete Edition’da edinebilirsiniz.

Silent Hill 2

Platformlar: Xbox One, Xbox 360, PS3

Silent Hill 2 hakkında çok şey söylendi, bu yüzden bu sevilen hayatta kalma-korku devam filmi hakkında sahip olduğum her türlü aleni kritik analizden vazgeçeceğim ve bunun yerine bu oyunun neden hala harika olduğunu sizinle paylaşacağım. Dul James Sutherland olarak, size bir şekilde mektup göndermeyi başaran ölü karınızı bulmak için sisli Silent Hill kasabasına seyahat ediyorsunuz. Bir ortaokul öğrencisi olarak (evet, bu oyunu 8. sınıfta oynadım), Silent Hill 2’nin hikayesi karşılaştığım hiçbir şeye benzemiyordu. Eylem kahramanları, patlamalar ya da karmaşık hükümet komploları yoktu. Sadece ellerimi PS2 kontrol cihazıma yapıştıran sakatlayıcı bir korku duygusu, ürkütücü bir atmosfer ve ilgi çekici karakterler.

Silent Hill 2, sayısız dehşetini ustalıkla ele alarak sizi rahatsız edici yaratıklar, akıllı bulmacalar ve unutulmaz ses tasarımıyla içine çekiyor. Beklenmedik yollar ve bulmacalarla gergin önsezileri zekice yönetiyor. En korkunç anları arasına serpiştirilmiş bazı yavaş anlar var, ancak sergilenen tüyler ürpertici korku ve düşündürücü hikaye anlatımından uzaklaşmak için asla yeterli değiller.

Silent Hill 2 oynamadıysanız, oldukça ürkütücü bir macera içindesiniz. Bir nedenden ötürü harika türlerden biri ve sadece zamanın testine dayanmaya devam ediyor. PS3 ve Xbox 360 için Silent Hill HD Koleksiyonunun bir parçası olarak satın alabilirsiniz; Neyse ki, geriye dönük uyumluluk nedeniyle Xbox One’da da oynanabilir.

Outlast

Platformlar: PS4, Switch, Xbox One, PC, Mac

Red Barrels’ın Outlast’ı, oyunun dünyasını nasıl sunduğu konusunda her zaman gözüme çarptı. Mount Massive Asylum mutlak karanlıkta, bu nedenle çoğu zaman nereye gittiğinizi görmenin tek yolu, baş kahraman Miles Upshur’un video kamerasındaki gece görüşü işlevini kullanmaktır.

Karanlıktan korktuğum için, kamerayı her zaman kullanıyorum ve bu gördüğüm her şeyi, uzaktaki çevresel detayların net olmadığı ve düşmanların gözlerinin korkunç bir parıltıyla parladığı karanlık bir yeşile dönüştürüyor. Ayrıca, bu mekanik beni keşfetmeye zorluyor – kameradaki gece görüşü işlevini çalışır durumda tutmak için pillerin bulunması gerekiyor – ve Outlast’ın tüyler ürpertici film müziği, bu önceden yazılmamış arama anlarını çok gergin hale getiriyor.

Yine de, pil aramak Outlast’ın en korkutucu kısmı değil. Oyunun korkularının çoğunu yaratan insanlık dışı varyantlardır. Yamyam ikizler, makas kullanan çılgın bir bilim adamı ve Upshur’dan sonra görünüşte öldürülemez canavar kovalamacası korkunçken çılgın bir akıl hastanesinden çaresizce koşuyor. Bu Varyantların en kötüsü Eddie Gluskin, Outlast’ın Whistleblower genişlemesinde ortaya çıkıyor. Gluskin, diğer adıyla The Groom, “mükemmel eş” i yaratmak için erkek kurbanlarının cinsel organlarını yaralayan dengesiz bir seri katildir.

Outlast’ı satın alırsanız, Outlast, Whistleblower DLC’si ve Outlast 2’yi (aynı zamanda çok iyi) içeren Outlast Trinity paketini de alabilirsiniz.

Slender: The Arrival

Platformlar: PS4, Switch, Xbox One, PC, Xbox 360, PS3, WiiU, Mac

2012’de ücretsiz olarak piyasaya sürüldüğünde Slender: The Eight Pages için mükemmel bir işaret olduğunu itiraf edeceğim. Geliştirici Mark Hadley’nin minik, minimalist Unity deneyi, Slender Man’in popülerliğinden yararlanarak internette doğmuş bir kültür yaratığını açıkladı. Hadley’in küçük oyunu sıkı bir şekilde yapılmış küçük bir kabustu: Birinci şahıs bakış açısıyla küçük, karanlık bir parkı keşfediyorsunuz ve ölmeden bakamayacağınız doğaüstü bir yaratık tarafından avlanıyorsunuz. Oyuncular, bir parkın etrafından, diğer bazı zavallı kurbanın deliliğe inişini ayrıntılarıyla anlatan sekiz sayfa toplamaya çalışırlar, bu arada, şey her zaman daha da yakın bir şekilde önünüzde görünmeye devam eder. Mükemmel bir korku fırtınası, çevre korkusu ve gücünün zirvesindeki zeitgeist’in ürkütücü bir yaratılışıydı.

Slender: The Arrival, Hadley’in orijinal konseptini tam olarak gerçekleştirmek için oyunu birden fazla seviye, eksiksiz bir hikaye ve daha güzel grafiklerle genişletti. Çaresiz bir dehşet içinde kaçmak ve hangi saplardan uzaklaşmanın sizi birkaç dakika daha kurtarmaya yeteceğini ummak dışında size hiçbir yardımı dokunmadan avlanma temel ilkesini değiştirmedi.

Resident Evil 7: Biohazard

Platformlar: PS4, Xbox One, PC

Resident Evil 7 oynamak, kendinizi isteyerek misafirperver olmayan bir ortama sokmaktır. Oyunun başladığı yıpranmış konak, soyulmuş, sararmış duvar kağıdı, kırık alçıpan ve yaralı ahşap zemini. Rüzgar, cereyandaki çatlaklardan eserek, alçak, sabit bir uluma yayar. Küflü yiyecekler ve tanımlanamayan iskelet kalıntıları ile dağılmış mutfak tarif edilemez. Neredeyse çürümenin kokusunu alabiliyorsun.

Burası olmak isteyeceğiniz bir yer değil ve orada yaşayan aileyle tanışmadan önce. Onu defalarca öldürdükten sonra bile peşinden giden bir baba var. Her nasılsa daha da kötüsü, tekerlekli sandalyedeki katatonik bir kadın, siz bakmadığınızda her an ve her yerde görünüp kaybolabilir.

Korku oyunu, serinin en iyi yönlerini geliştirirken, son yapımlarda eskimiş olan her şeyi atıyor. Resident Evil 7 oynamak heyecan verici, çılgın ve cehennem kadar korkunç bir deneyimdir. Ve bir TV ekranında korkunç olduğunu düşünüyorsanız, bunu VR’de denemelisiniz.

Alien: Isolation

Platformlar: PS4, Switch, Xbox One, PC, Xbox 360, PS3, Mac

2014’ün Alien: Isolation, bir korku oyunu olarak sunması biraz zor. Diğer Alien oyunlarında, özellikle de Aliens VS Predator ve Aliens: Colonial Marines’de uzun süre vakit geçirdikten sonra, Xenomorph, Creative Assembly’nin hayatta kalma korku FPS’sinde patron statüsüne yükseltildi. Orijinalinin devamı niteliğinde ve aksiyon-korku oyunlarından uzaklaşarak odak noktasını dehşet, endişe ve Sevastopol İstasyonu’nun salonlarını takip eden yalnız uzaylı yaratıktan korkutmaya odakladı.

Alien: Isolation hakkında en çok takdir ettiğim şey, yalnızca orijinal filme saygı duymakla kalmadı, aynı zamanda onu bu kadar korkutucu yapan şeyi tam olarak anlamasıydı. Koridorlarda umutsuzca erzak ararken, bu kısa sakin anlar neredeyse kaçınılmaz olarak, herhangi bir insanı öldürme yaklaşımında çok güçlü ve kurnaz olan Alien ile yüz yüze geleceğiniz durumlara yol açacaktır.