Park yasağı yapan araçlar için yeni genelge

İstanbul Trafik Vakfı’nın park yasağını ihlal etmiş araçları çekme faaliyetlerinin sona erdirilmesinin ardından, park yasağı ihlali durumunda uygulanacak prosedür hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan yeni bir genelde yayınlandı. Tüm illerin valilik, emniyet müdürlüğü ve jandarma komutanlıklarına gönderilen genelgeye göre park yasağını ihlal eden araçlar çekilmeyecek. Park yasağını ihlal eden araçlara para cezası uygulanacak, eğer trafik düzeni ve güvenliğini etkiliyorsa polis gözetiminde çekilebilecek.

Genelgeye göre park yasağı yapmış bir aracın çekilebilmesi için; belediye otobüsü, taksi, dolmuş, tramvay gibi yolcu taşıtlarının duraklarına 15 metreye kadar park etmiş araçlar, yaya kaldırımı ve geçitlerine, okul geçitlerine, kamu kurum ve kuruluşları ile hastane, sağlık kuruluşu, garaj, park, konut gibi yerlerin giriş ve çıkışlarına 5 metreye kadar park etmiş araçlar, usulüne uygun olarak park etmiş araçların ikinci sıra yanına, kavşak içlerine ve kavşaklara, tünel girişlerine, köprü girişleri ve üzerine, yangın musluklarının bulunduğu yerlere 5 metre mesafeye kadar park etmiş araçlar, engelliler için ayrılmış park yerlerine park etmiş araçlar ile trafik düzeni ve genel güvenlik bakımından tehlike oluşturacak şekilde bulunan ve kaldırılması gereken araçlar çekilebilecek.

Ayrıca araçların ihlal durumu, plakasını gösterecek şekilde görüntü kaydı altına alınacak ve bu kayıt saklanacak. Aracın plakasına ceza uygulanacak. Ara. çekme işlemi başladığında veya araç çekiciye yüklendiğinde aracın sahibi yetişirse aracını kurtarabilecek. Trafik cezası tebliğ edilecek, varsa yapılan masraflar alınacak ve araç anına geri teslim edilecek.