Dudullu-Bostancı Metro Hattı Projesi için finansman aranıyor

“650 milyon Euro artı KDV gibi bir maliyete sahip bir hat. Şu anda 200 milyon Euro artı KDV finansman ihtiyacımız arayışındayız. Bu verimli hatları, İstanbul için acil ihtiyaç olan bu işleri önceliyoruz. Öbür tarafta hiç önceliği olmayan ve bitmesi belli olmayan Kanal İstanbul için 100 milyar liranın üzerinde bir rakamdan bahsediyoruz.” İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Dudullu-Bostancı Metro Hattı Projesi’nin İçerenköy İstasyonu şantiyesinde incelemelerde bulundu.

2019’da bitmesi gereken, ancak 2.5 yıldır durdurulmuş olan metro hattının İçerenköy istasyonunda yerin 20 metre altında açıklamalar yapan İmamoğlu, projenin finansmanı için arayışın devam ettiğini, 2020 yılının ilk çeyreğinde finansman bulunacağını ve hattın 2021’in ikinci yarısında hattın hizmete açılacağını söyledi.

icerenkoy-metro-istasyonu

DUDULLU-BOSTANCI METRO HATTI

Dudullu – Bostancı Metrosu, 14,3 km uzunluğunda ve 13 istasyonu bulunan metro sistemidir.Metro hattı; Anadolu Yakası’nda, en yoğun yerleşimlerin olduğu Maltepe, Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye ilçelerini birbirine bağlıyor. Son teknoloji elektro-mekanik sistemle yapılacak hat, “Tam Otomatik Sürücüsüz Metro” olarak hizmet verecek ve 90 saniyede bir sefer yapılabilecek. Bostancı – Dudullu arasını 21 dakikaya indirecek metroyla, saatte tek yönde 44 bin 400 yolcu taşınabilecek. İstasyonlarda güvenlik için rayla düşmeyi engelleyici “Tam Boy Peron Ayırıcı Kapılar” kullanılacak. Yatırım kapsamında, Bostancı’da 890, Kozyatağı’nda da 2 bin 200 olmak üzere toplamda 3 bin 90 araçlık yer altı otoparkı yapılıyor. Şubat 2016’da yapımına başlanan projede, 2,5 yıl önce iş, durma noktasında yavaşladı. Nisan 2019’a kadar bu şekilde devam etti. Metro hattında, yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda ve kalıcı kaplama olmadan 1,5 – 2,5 yıldır bekleyen tüneller bulunuyordu. Yüklenici firma ile yapılan değerlendirme sonucunda, Aralık ayından itibaren risk oluşturan bu tünellerde kalıcı kaplama imalatına başlandı. Bu çalışmanın önümüzdeki Haziran ayı sonunda (6 ay) tamamlanması planlanıyor.Dudullu Bostancı Hattı’nın entegrasyon noktaları; Deniz Ulaşımı ile Bostancı İstasyonu, Marmaray Hattı ile Bostancı İstasyonu, Kadıköy-Kartal-Tavşantepe Metro Hattı ile Kozyatağı İstasyonu, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı ile Dudullu İstasyonu olacak.