The Walking Dead: En sevilen ve en güçlü karakterler

Son on yıla iyice bir göz attığımızda bir çok The Walking Dead karakteri ile vedalaşmak zorunda kaldığımızı görebiliriz. Biz de 10.sezon gelmeden önce özlediğimiz karakterleri tekrar yad edelim dedik ve sizler için sıraladık.

Dizide aslında Daryl, Carol, Michonne ve Maggie gibi karakterler yer almaya devam etse de son 10 yılda büyük bir kadro değişikliği meydana geldi. Konu zombiler olunca, karakterleri öldürmek çok daha kolay olmalı. İşte en çok özlediğimiz 20 karakteri geriye doğru saydığımız liste…

1. Rick

the-walking-dead-episode-rick

Rick Grimes, AMC’nin The Walking Dead dizisinde eski kahramanı ve salgından kurtulanlardan biridir. O, görev başında vurulan ve komaya giren, ancak uyanmak ve kendini kıyametin ortasında bulmak için eski bir şerif yardımcısıdır. En yakın arkadaşı Shane Walsh ile Atlanta’ya seyahat eden karısı Lori ve oğlu Carl’ı aramak için Atlanta’ya gider.

Ailesiyle yeniden bir araya gelen Rick, hayatta kalan bir grup insanı keşfetmenin yanı sıra, yavaş yavaş güvenli bir sığınak arayışında fiili lider haline gelir. Sonunda Michonne Hawthorne ile bir ilişkiye girer ve daha sonra birlikte bir çocuk sahibi olurlar. Daha sonra İskenderiye Güvenli Bölgesi’nin lideri ve dağılmadan önce Maggie Rhee, Ezekiel ve Cyndie ile birlikte Milislerin dört eş liderinden biri oldu.

Negan’a karşı savaştan bir buçuk yıl sonra Rick, daha barışçıl ve demokratik bir liderlik tarzını benimser ve Carl’ın medeniyeti yeniden inşa etme hayalini gerçekleştirmeye çalışır. Sevdiklerini ve müttefiklerini korumak için bir köprüyü havaya uçuran Rick, sevgili yoldaşları tarafından öldüğü varsayılır. Ancak, Anne tarafından gizlice kurtarılır ve yeni bir yolculuğa başlamak için CRM tarafından bilinmeyen bir yere götürülür. Rick Grimes, en son 4 Kasım 2018’de yayınlanan 9.sezonun 5.bölümde yer aldı.

2. Glenn

the-walking-dead-episode-glenn

Glenn Rhee bir ana karakter ve AMC’nin The Walking Dead dizisinde salgından kurtulan bir kişidir. Atlanta’daki hayatta kalanlar kampının ana tedarikçisidir ve Rick Grimes’ı zombi istilasına uğramış Atlanta’dan kurtararak ailesiyle yeniden bir araya getirmek için kampına geri getirdi.

Grubun Greene aile çiftliğinde kaldığı süre boyunca Glenn, Hershel Greene’in kızı Maggie ile uzun süreli bir ilişki kurar. Onunla evlenir ve ikisi sonunda bir çocuk sahibi olur. West Georgia Ceza İnfaz Kurumu’nda Glenn güvenilir bir konsey üyesi olur, ancak görevini yapmasını engelleyen bir hastalığa yakalanır.

Hapishanenin yıkılmasının ardından Glenn, Tara Chambler’in yardımıyla enkazdan kaçar. Karısını ararken, Abraham Ford ve grubuyla Washington, D.C.’ye yaptığı bir yolculukta tanışır. İskenderiye Güvenli Bölgesi’ne katıldıktan sonra Glenn, tedarik işçisi olur. En son 23 Ekim 2016’da 7.sezon 1.bölümde yer alan Glenn, Negan tarafından öldürülür.

3. Jesus

Jesus walking dead

Arkadaşları tarafından daha çok “Jesus” olarak anılan Paul Rovia, bir ana karakter ve AMC’nin The Walking Dead dizisinde salgından kurtulan bir kişidir. Hilltop Colony’nin eski bir işe alım görevlisi ve tedarik sağlayıcısı, Rick Grimes ile bağlantı kurmaktan ve onu daha geniş bir dünyaya tanıtmaktan sorumluydu.

İlk başta, Jesus’a Rick tarafından güvenilmez, ancak sonunda değerli bir yoldaş olarak saygısını kazanır ve aynı zamanda savaştaki becerileri ile bilinir. Rick’in varsayılan ölümünden ve Maggie Rhee’nin Hilltop’tan ayrılmasından altı yıl sonra, Jesus, topluluğun yeni lideri seçilir. Jesus lakaplı Paul, en son 24 Şubat 2019’da yayınlanan 9.sezon 11.bölümde yer aldı. Jesus’un ölümü, Whisperers (fısıldayanlar) grubunun ortaya çıkışı oldu.

4. Shane

Shane walking dead

Shane Walsh, AMC’nin The Walking Dead’inde bir ana karakter ve daha sonra bir düşman olmasının yanı sıra salgından kurtulan bir kişidir. Rick Grimes’ın King County Şerif Departmanı’ndaki ortağı ve liseden beri en yakın arkadaşıydı. İlk salgından sonra Shane, Rick’in karısı Lori’ye karşı duygular ve takıntı beslemeye başladı ve sonunda onunla cinsel ilişkiye girerek bir çocuk sahibi oldu.

Shane daha sonra Atlanta hayatta kalanlar kampının liderlerinden biri ve Greene aile çiftliğinde silah eğitiminin başı oldu. En son 2 Aralık 2012’de 3.sezon 8.bölümde yer almıştır. Grubun liderliği için Rick ile arasına anlaşmazlık girer. Rick tarafından bıçaklanarak öldürülür.

5. Hershel

hershel walking dead

Hershel Greene, AMC’nin The Walking Dead dizisinde bir ana karakter ve salgından kurtulan bir kişidir. Uzun yıllar ailesiyle birlikte Georgia’nın kırsal kesiminde yaşayan bir çiftlik sahibi. Hershel, Maggie ve Beth Greene’in babasıdır. İki kez evlendi, ilk karısı Josephine Greene ve ikinci karısı Annette Greene, oğlunu önceki evliliğinden getirdi. Zaman geçtikçe Hershel, Rick Grimes için akıl hocası ve baba figürü olur.

6. The Governor

the-walking-dead-governor

“The Governor” lakabıyla ve kısaca Brian Heriot takma adıyla da tanınan Philip Blake, AMC’nin The Walking Dead dizisinde salgından kurtulan bir ana karakter ve bir düşman. Müstahkem Woodbury kasabasının lideri ve daha sonra Nehir Kampı’nın lideridir. Kendini Vali ilan etmişti. Etrafını çitlerle çevirdiği kasabasının dikdatörlükle yönetiyordu.

7. Abraham

the-walking-dead-episode-abraham

Abraham Ford, AMC’nin The Walking Dead dizisinde bir ana karakter ve salgından kurtulan bir kişidir. Salgından önce ABD Ordusu Çavuşuydu. Kıyametin ilk günlerinde Abraham, eşi Ellen, oğlu A.J., kızı Becca ve diğer birkaç adamla Houston, Teksas’ta bir bakkalda hayatta kaldı.

Abraham, ailesinin ölümlerinden sonra intihar etmeyi düşünür, ancak salgının tedavisini bildiğini iddia eden ancak Washington, D.C.’ye gitmesi gereken ve ona yaşamak için yeni bir neden veren sözde bir bilim adamı olan Eugene Porter ile yolları kesişir. Yolculukları sırasında, yolları ayrılmadan önce ikisiyle de röportaj yapan hayatta kalan Althea ile karşılaşırlar. Abraham, Eugene ve Rosita Espinosa, Rick Grimes liderliğindeki grupla bir araya gelip güçlerini birleştirdiklerinde Georgia’dan geçiyorlardı.

Grup, Eugene’in bilim adamı olduğu konusunda yalan söylediğini keşfettiğinde, Abraham intihara meyilli olmaya başlar. İskenderiye’ye vardıktan sonra, Sasha Williams ile kısa ama derin bir ilişkiye girer; burada hem TSSB ile ortak deneyimler hem de intihara meyilli umursamazlık paylaşır, sonunda geleceği için ümidini ve hatta bir aile kurma düşüncesini yeniden kazanır. En son 23 Ekim 2016’da 7.sezon 1.bölümde yer alan Abraham, Negan tarafından öldürülür.

8. Morgan

fear-the-walking-dead-morgan

Morgan Jones, AMC’nin The Walking Dead dizisinde bir ana karakter ve salgından kurtulan bir kişidir. Duane’nin babası Jenny’nin kocası ve ailesinin bilinen son hayatta kalan üyesidir. Tahliye edilirken, Jenny ısırıldı ve enfeksiyona yenik düştü, bu da Morgan ve Duane’nin Grimes ailesinin yaşadığı King County, Georgia’ya sığınmasına neden oldu. Jenny tarafından ısırılan oğlunun kaybından sonra Morgan, istilacı yürüyüşçüleri öldürerek kendini kurtarmayı umarak inkar içinde bir hayat yaşıyordu.

Eastman ile karşılaşmasının ardından Morgan, iç huzuru bulur ve Rick Grimes’ın değişen işareti onu uzaklaştırmadan Terminus’a doğru bir yolculuğa çıkar. Üzerinde tanıdık bir isim bulunan Washington, DC’ye giden bir haritada tökezledikten sonra, İskenderiye Güvenli Bölgesi’nin işe alım görevlileri olan Daryl Dixon ve Aaron ile yolları kesişene kadar kuzeye doğru yol alır ve onu yeniden bir araya geldiği kasabaya getirir.

Kurtarıcılara karşı savaştan sonra, Morgan insanlardan uzaklaşmak ve kendini bulmak için Virginia’yı terk etti, sonunda hayatında yeni bir yolculuğa başladı ve geçmişi geride bıraktı. Hala TWD everinde bulunuyor. Fear the Walking Dead dizisinde devam ediyor.

9. Tara

the-walking-dead-tara

Tara Chambler, AMC’nin The Walking Dead dizisinde bir ana karakter ve salgından kurtulan bir kişidir. O, Lilly’nin küçük kız kardeşi, Meghan’ın teyzesi olan David’in kızı ve ölümüne kadar yakın ailesinin hayatta kalan son kişisidir. Daha çok Vali olarak bilinen Philip Blake’le karşılaştıktan sonra Tara ve ailesi, daha güvenli bir yer bulmak için bekledikleri apartman kompleksini terk ettiler.

Glenn Rhee’nin yıkılan Batı Georgia Cezaevi’nden kaçmasına yardım ettikten sonra Tara, Abraham Ford’un Washington D.C.’de bir tedavi arayışıyla yönettiği grubun bir parçası oldu. Kısa süre sonra Rick Grimes’ın grubunun bir üyesi olur. İskenderiye Güvenli Bölgesine katıldıktan sonra Tara, Denise Cloyd ile romantik bir ilişki kurdu. Heath ile yaptığı tedarik araştırması sırasında Oceanside adında bir topluluk bulur.

Rick’in varsayılan ölümünden altı yıl sonra Tara, Hilltop Colony’de ikamet eder ve Jesus ile eş lider olarak hizmet eder. Ölümünden sonra, kendisinin ve sakinlerinin ona olan güveni nedeniyle Hilltop’un fiili lideri olur. Tara, ölünceye kadar Gabriel Stokes, Ezekiel, Carol Peletier ve Cyndie ile birlikte Koalisyonun liderlerinden biri olur.

10. Sasha

Sasha walking dead

Sasha Williams, bir ana karakter ve AMC’nin The Walking Dead’deki salgından kurtulan bir kişidir. Salgından önce itfaiyeciydi. Sasha, ağabey Tyreese liderliğindeki küçük bir gruba aitti, güvenli bir sığınak bulmaya çalışıyordu ve kısa süre sonra konsey üyesi olarak hareket eden hapishaneye yeni gelenlerden biri oldu.

Hapishanenin çöküşünün ardından Sasha, yeni gelen Bob Stookey ile ilişki kurar. Bob ve Tyreese’nin ölümlerinin ardından şiddetli TSSB’den muzdariptir, bu da İskenderiye’de güneşlenmeye ve yatırım yapmayı reddetmeye neden olur ve normal yaşamı yeniden kurma kavramının kıyamet dünyasının sert gerçekliğinden kaçınma olduğuna inanır.

Sasha sonunda toplumu kabul eder ve Abraham Ford ile kısa ama derin bir ilişki kurar; burada ikisi de TSSB ve intihara yönelik umursamazlıkla ortak deneyimler paylaşır. Daha sonra, Abraham Negan tarafından öldürülür ve Sasha, Maggie Rhee’yi hamileliği sırasında onunla ilgilenmesi için Hilltop’a götürür.

11. Alpha

Alpha walking dead

“Alpha” (gerçek adı bilinmiyor) AMC’nin The Walking Dead dizisinde bir ana karakter ve bir düşman olmanın yanı sıra salgından kurtulan bir kişidir. Fısıldayanların lideri ve Lidya’nın annesiydi. Sezon 9’un ikinci yarısının ve Sezon 10’un çoğunluğunun birincil düşman olarak görev yaptı.

Alpha, sert, kararlı bir hayatta kalan ve grubundakilere karşı güçlü bir lider olan son derece zeki, soğuk, psikopat, sadist, kurnaz ve egosantrik bir kadın olarak gösterilir.

12. Tyreese

Tyreese walking dead

Arkadaşlarının çoğu tarafından Ty lakaplı Tyreese Williams, bir ana karakter ve AMC’nin The Walking Dead dizisinde salgından kurtulan bir kişidir. Sasha’nın ağabeyi ve aynı zamanda hayatta kalan küçük bir grubun lideriydi. Hapishaneye ilk yeni gelenlerden biri oldu.

Birkaç ay sonra Tyreese, Woodbury’den sağ kurtulan Karen ile ölümüne kadar kısa ama derin bir ilişki kurdu. Hapishanenin çöküşü sırasında Judith Grimes’ın hayatını kurtardı ve bakıcısı oldu. Ayrıca geçici olarak Lizzie ve Mika Samuels’e koruyucu olarak hareket etti.

13. Dwight

dwight walking dead

Dwight, aynı zamanda “D.” olarak da bilinir, bir ana karakter ve eski bir düşman olmasının yanı sıra AMC’nin The Walking Dead’deki salgından kurtulan bir kişidir. Kurtarıcılar’ın eski bir yüksek rütbeli üyesidir. Eski karısı Sherry, Daryl’ı serbest bıraktıktan ve Sığınak’tan kaçtıktan sonra, Dwight bir Kurtarıcı olarak yaşama yabancılaşır ve Negan’ı tahttan indirmek için Rick ile ittifak yapmaya karar verir.

İskenderiye’nin yıkımı sırasında Kurtarıcılara açıkça ihanet ettikten sonra Dwight, kısa bir süre için Milislerin tam teşekküllü bir üyesiydi. İskenderiye’den kurtulanlara kaçmak için daha fazla zaman kazandırmak için Dwight, Laura Sığınağa dönüp gizliliğini patlatana kadar, kimsenin ihanetini bilmediği gibi korunarak Kurtarıcılar’a bir köstebek olarak katıldı.

Negan’ın yenilgisinin ve savaşın sona ermesinin ardından, Dwight, geçmişteki eylemleri nedeniyle Daryl tarafından sürgüne gönderilir, ancak sonunda hayatında yeni bir yolculuğa başlayıp geçmişi geride bırakarak eşi Sherry’yi bulmaya teşvik edilir. Sezon 6’nın ikinci yarısında ve Sezon 7’nin ilk yarısında bir rakip olarak görev yaptı. 25 Nisan 2018’de yayınlanan 8. sezon 16. bölümün ardından Fear the Walking Dead dizisine geçti.

14. Dale

dale walking dead

Dale Horvath bir ana karakter ve AMC’nin The Walking Dead dizisinde salgından kurtulan bir kişidir. İlk salgın sırasında Andrea ve Amy’yi kurtardı ve sonunda bir hayatta kalanlar kampı buldu.

Dale’in yaşı, sakin deneyimi, hayatta kalanlardan oluşan küçük topluluğun etrafında oluştuğu çekirdeği sağlar. Dürüst, makul ve koruyucu olduğu gösterilmiştir. O bazen derindir ve grubun en büyüğüdür, ancak aynı zamanda oldukça alıngandır, zihnini konuşmaktan ve yargı hataları için başkalarını çağırmaktan korkmaz. Grubun “ahlaki pusulası” olarak hizmet etmeye çalışıyor.

Zamanla o, Andrea ve Amy kendi küçük aile birimlerini oluştururlar ve onlarla vakit geçirmenin, etkilemeye çalışabileceği birini verdiği için, onu hiç beklemediği bir şekilde hayata döndürmesine yardımcı olduğunu fark eder. Dale, oldukça kendine yeten bir adam ve hayatta kalanlar topluluğu arasındaki değişen dinamiklere her zaman dikkat ediyor.

15. Merle

the-walking-dead-merle

Merle Dixon, AMC’nin The Walking Dead’inde bir ana karakter ve eski bir düşman olmanın yanı sıra salgından kurtulan bir kişidir. İlk salgın sırasında, o ve küçük kardeşi Daryl, Atlanta, Georgia dışında hayatta kalan bir gruba katıldı.

Atlanta’da bir çatı katında terk edildikten sonra Merle, Vali olarak bilinen bir adam tarafından bulunur ve en iyi askerlerinden biri olduğu Woodbury’ye götürülür. Merle sonunda ağabeyiyle yeniden bir araya gelir ve Kurtulanlar’a yeniden katılır. Merle çok ilginç bir karakterdi. Çok az görünse de popülerleşti. Daryl’ın kardeşi Merle, 24 Mart 2013’te yayınlanan 3. sezon 15. bölümde Vali tarafından öldürüldü.

16. Lori

walking-dead-lori

Lori Grimes (kızlık soyadı bilinmiyor), AMC’nin The Walking Dead dizisinde salgından kurtulan biriydi. Rick Grimes’ın eski eşi ve Carl ile Judith Grimes’ın annesidir. Rick’in öldüğüne inanarak, Atlanta’ya seyahat ederken Shane Walsh’a katıldı ve onu ve Carl’ı güvende tutacağına güvenerek onunla cinsel bir ilişki kurdu.

Lori güçlü, özverili, bağımsız ve duygusal bir kadındı, ancak zaman zaman zor ve talepkar olduğu da görüldü. Kocasının öldüğüne, dünyanın sona erdiğine inanan ve kendisini ve Carl’ı güvende tutmak için elinden gelenin en iyisini yapan Lori son derece savunmasız ve yalnız kaldı. Bu süre zarfında, kocasının görevdeki ortağı Shane Walsh ile hayatının geri kalanında sorunlara neden olacak bir ilişki başlattı. Rick’in nihai dönüşüyle, kendisini hem aşırı mutluluk hem de aşırı suçlulukla dolu buldu. Kocası ve Shane arasında bölündü; her ikisinin de onun hayatta kalması için gerekli olduğunu fark etti. Bununla birlikte, davranışları sürekli olarak Rick ve Shane’i, hamileliğinin açığa çıkmasıyla birlikte, çok daha fazla anlaşmazlığa düşürür. İkinci sezon boyunca, doğmamış çocuğunun sağlıklı olmasını sağlamaya çalıştı ve bebeğin böyle korkunç bir dünyada doğması gerekip gerekmediğini merak etti. Çiftlik istila edildikten sonra, Rick’in davranışlarından ve Carl’ın Shane’in ölümüne karışmasından çok rahatsız oldu. Üçüncü sezon başladığında, Rick ondan uzak durmaya başladı, bu onu gitgide daha çok üzdü. Ancak Rick, doğum sırasında öldüğünü keşfettiğinde harap oldu. Lori, hayatının son anlarıyla yüzleştiğinde kendini çok özverili bir insan olarak gösterdi, bebek Judith’in hayatını kendi başına seçti, ancak bunu ikinci bir düşünceyle feda etti. 31 Mart 2013’te yayınlanan 3.sezon 16.bölümde kızını doğurduktan sonra öldü.

17. T-Dog

t-dog

Daha çok T-Dog veya kısaca T olarak bilinen Theodore Douglas, AMC’nin The Walking Dead dizisinde salgından kurtulan bir kişidir. İlk salgın sırasında Atlanta’ya gitti ve sonunda bir hayatta kalanlar kampına katıldı. Theodore, müttefikleri için savaşmaya istekli nazik bir adamdır.

T-Dog sessiz bir adamdı. Nadiren konuşurdu, ancak sorunlar ortaya çıktığında konuşurdu. T-Dog bazen kendini güvensiz hisseder ve grubuna kötü bir şey olduğunda kendini suçlu hissederdi. Ayrıca biraz beceriksizdi ama grubunu mümkün olduğunca tehdit veya tehlikelerden koruyacaktı. Merle Dixon dışında çoğu insanla iyi geçiniyordu. Carol Peletier ile yaptığı konuşmada, kaçınılmaz ölümünün onu her zaman izleyen Tanrı’nın planının bir parçası olduğunu ve Glenn Rhee’ye kıyametin ilk aşamalarında yaşlıları kurtardığını ve onları getirdiğini söylediğinde gösterdiği gibi çok dindardı.

18. Andrea

the-walking-dead-andrea

Andrea bir ana karakter ve AMC’nin The Walking Dead dizisinde salgından kurtulan bir kişidir. İlk salgın sırasında, o ve kız kardeşi Amy Dale Horvath tarafından kurtarıldı ve sonunda Atlanta dışındaki bir kampta hayatta kalan bir grup kişiye katıldı.

Greene aile çiftliğinde Andrea, ateşli silahlar konusunda yetenekli olma konusunda güç kazanır. Taşındıktan sonra Michonne Hawthorne ile tanışır ve sekiz ay sonra Woodbury’ye götürülür. Woodbury’de Andrea, kasabanın işleriyle ilgilenmeye başlar ve liderlik eksikliğinden dolayı öne çıkar.

Daha sonra Andrea, gerçek motivasyonları ortaya çıkana kadar daha çok The Governor olarak bilinen Philip Blake ile bir ilişkiye girer. Kendini önceki grubu ile Woodbury kasabası arasındaki çapraz ateşte sıkışmış halde buluyor ve çatışan iki taraf arasında barışçıl bir çözümü seçiyor.

19. Jadis

the-walking-dead-jadis

Jadis takma adıyla da bilinen Anne, bir ana karakter ve eski bir düşman olmanın yanı sıra AMC’nin The Walking Dead’deki salgından kurtulan bir kişidir. Çöpçülerin lideriydi. Kurtarıcılara karşı savaşın sona ermesinin ardından Anne, savaş sırasındaki eylemlerinin kefareti olarak topluma yardım etmek için İskenderiye Güvenli Bölgesi’ne taşınır.

Nehrin kıyısında ölümcül şekilde yaralanmış bir Rick bulduktan sonra Anne, helikopteri onu kurtarmaya ikna ederek kendini tamamen kurtarır ve birlikte, ikisi de yeni bir yolculuğa başlamak için bilinmeyen bir yere gider. Sezon 7’nin ikinci yarısı ve Sezon 8’in ilk yarısı için rakip olarak görev yaptı. Jadis, Rick’i yaralı olarak bulup helikopterle götürerek kurtarır. Jadis, en son 4 Kasım 2018’de yayınlanan 9.sezonun 5.bölümde yer aldı.

20. Deanna

the-walking-dead-deanna

Deanna Monroe (kızlık soyadı bilinmiyor) bir ana karakter ve AMC’nin The Walking Dead dizisinde salgından kurtulan bir kişidir. O, Reg Monroe’nun karısı ve Aiden ve Spencer’ın annesidir. İskenderiye Güvenli Bölgesi’nin eski lideridir.

Kocasının ölümünden sonra, Deanna liderliğinin bir kısmını Rick Grimes’e verir ve ölümünden kısa bir süre önce tam liderliği teslim eder. İskenderiye’nin kurtarıcısı olarak bilinir.

TWD’de 10. sezonda ölen karakterler ise şöyledir: Beta, Oscar, Beatrice, Alpha, Rufus, Bobby, Jasmine, Lisa, Earl Sutton, Mary, Penny, Felix, Laura, Alfred, Dante, Siddiq, Cheryl, Brandon, Milo, Amelia, Margo, Frances