Erdem Gül: Fayton, ulaşım sistemi olmayacak

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, fayton sorunu başta olmak üzere Adalar ile ilgili yaşanan sorunları ve projelerini anlattı. Fayton sorununda büyük aşama kaydettiklerini söyleyen Gül, “Faytonu ulaşım sistemi olmaktan çıkarıyoruz. Orada çalışanların da haklarını vereceğiz” dedi.

BirGün’den Meral Danyıldız’a konuşan Erdem Gül, “Fayton meselesini bu şekilde kucağımızda bulduk. Bir de hastalık meselesi gündeme geldi bu esnada. Valilik, üç ay süreyle faytonlara at koşulmasını durdurdu. Durdurunca, Büyükşehir ve biz bu meseleyi çözmek zorunda kaldık. Çözümü bize kaldı. Şu anda bilindiği gibi Ada’da ulaşım sistemi fayton. Ancak artık faytonu ulaşım sistemi olmaktan çıkarıyoruz. ” dedi.

Mevcut faytoncuların da haklarını gözettiklerini söyleyen Gül, “Ama burada da geleneksel ve üç dört kuşağa yayılan bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Bizim de dünya görüşümüz bakımından onların haklarını vermemiz gerekiyor çünkü bu bir ekmek kapısı. İnsanların işini elinden alamazsınız. Hiç olmazsa o kişilerin haklarını verebilmek için şu andaki görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni bir ulaşım sistemine geçersek, fayton artık ulaşım aracı değil yalnızca sembolik düzeyde olabilir. O aşamaya gelmeden önce mevcut fayton sektöründe, plaka ve hat sahibi olanlara parasal bir imkân sağlanacak. Önümüzdeki haftada belli bir aşamaya geleceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Adada kültür sanat ve turizm atağı

Sadece fayton meselesi ile meşgul olmadıklarını söyleyen Gül, “İlgilendiğimiz öncelikli konu fayton meselesi. Fayton sorununu halledersek yaza hazırlanacağız Ada’da. Biz zaten Ada’ya ‘İnşaat yapalım, imara açalım, ranta açalım’ gözüyle bakmıyoruz. Bu sebeple sürdürülebilir bir kültür sanat faaliyeti planlıyoruz ve biraz da yapabilirsek turizm yapacağız. Ada’ya bakışımız bu şekilde. Gazeteciler için, edebiyat, sanat için, yazanlar için de bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bütün bunları planlamaya çalışıyoruz.” dedi.